Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia co roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto przypada w dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, jednego z najważniejszych baśniopisarzy w historii. Ten wyjątkowy dzień ma na celu nie tylko promocję jego książek, ale w ogóle rozpowszechnienie czytania wśród najmłodszych. Święto ustanowiono w 1967 roku, a inicjatorem akcji była IBBY – Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi. Przy tej okazji dołączamy cegiełkę do promocji czytelnictwa i przedstawiamy kilka książek, które doskonale nadają się do czytania dzieciom i z dziećmi. 

Damy, dziewuchy, dziewczyny – Anna Dziewitt-Meller

Seria „Damy, dziewuchy, dziewczyny” Anny Dziewitt-Meller to doskonała propozycja dla dzieci, które chciałyby dowiedzieć się czegoś o najwybitniejszych kobietach w historii świata. W pierwszym tomie zatytułowanym „Historia w spódnicy” poznajemy losy mniej lub bardziej sławnych Polek, których wielkie dokonania nie zawsze są powszechnie znane. Obok takich postaci jak Maria Skłodowska-Curie opisane zostały też poetki (Elżbieta Drużbacka, Maria Komornicka) czy bohaterki wojenne (Irena Sendlerowa, Henryka Pustowójtówna, Stefania Wilczyńska).

damy

W drugim tomie Dziewit-Meller przedstawia kobiety, których zasługi związane są z odkryciami geograficznymi, podróżami i przełamywaniem granic. Dlatego ta część została nazwana „Podróże w spódnicy”.

damy 2

 

Seria o misiu Paddingtonie

Miś Paddington to znany i kochany na całym świecie mały niedźwiadek stworzony przez Michaela Bonda, angielskiego pisarza. Pierwsza książeczka o przygodach uroczego misia ukazała się w 1958 roku. Paddington urodził się w Peru, ale dziwnym zbiegiem okoliczności trafia do Anglii. Na stacji Paddington w Londynie znajduje go, a następnie przyjmuje pod swój dach rodzina Brownów. W każdej z książek z serii Paddington, jego rodzina, sąsiedzi i przyjaciele przeżywają szereg zaskakujących przygód i wpadają w zabawne kłopoty. Miś Paddington podbija od lat serca nie tylko najmłodszych, ale także starszych czytelników, co świadczy o jego niesłabnącym fenomenie.

miś

 

Lalkarz z Krakowa – R.M. Romero

„Lalkarz z Krakowa” to ponadczasowa i uniwersalna opowieść, w której historia miesza się z baśnią, a prawda z fikcją. Mamy 1939 rok w Krakowie. W magiczny sposób w sklepie z zabawkami Cyryla Brzezika ożywa lalka imieniem Karolina. Przyjaźń między Lalkarzem a lalką rozkwita i trwa mimo niezwykle trudnych czasów, w jakich przyszło im żyć. Niemiecka okupacja ogarnia całe miasto, a dzielni przyjaciele, nie zważając na ryzyko, chcą przy pomocy czarów ocalić przed niewyobrażalnym niebezpieczeństwem swoich żydowskich znajomych.
Romero w „Lalkarzu z Krakowa” przedstawiła bardzo trudny temat, jakim jest II wojna światowa, okupacja i obozy koncentracyjne w prosty, czytelny, a przy tym nieobezwładniający czytelnika sposób. Powieść daje nadzieję i pokazuje, jak wielka jest siła przyjaźni, miłości i dobra.

lalkarz

Książki Roalda Dahla

Roald Dahl to niekwestionowany mistrz ambitnych i zaangażowanych książek dla dzieci. Trudno dziś nie kojarzyć „Charliego i fabryki czekolady”, „BFO” czy „Matyldy”. Niemal wszystkie książki Dahla stały się bestsellerami, doczekały się ekranizacji i adaptacji teatralnych. W każdej z jego książek bohaterowie doświadczają przeciwności losu, ubóstwa, bywają sierotami. Na ratunek postaciom z jego opowieści przychodzi wyobraźnia, która pozwala odnaleźć się w brutalnej rzeczywistości. Ważnym elementem jego książek są charakterystyczne ilustracje Quentina Blake’a.

charlie

Mikołajek – René Goscinny, Jean-Jacques Sempé

„Mikołajek” to jedna z najpiękniejszych serii książek dla dzieci (i dorosłych) na całym świecie! Każda z książeczek została napisana przez René Goscinnego i zilustrowana przez Jean-Jacques’a Sempégo. Pierwsza historyjka o przygodach charyzmatycznego francuskiego chłopca została opublikowana w 1959 roku. Początkowo nie planowano kontynuacji przygód Mikołajka, jednak entuzjastyczny odzew ze strony czytelników sprawił, że twórcy zgodzili się na stworzenie całej serii fantastycznych książek. Na fali nieustannej popularności historii o bandzie chłopaków i ich przygodach powstał w 2009 roku film „Mikołajek” oparty na całej serii książek. Pięć lat później premierę miał drugi film oparty na tym samym materiale źródłowym zatytułowany „Wakacje Mikołajka”. W książce „Mikołajek” zebrane zostały w jednym miejscu liczne opowiadania o małym łobuziaku i jego towarzyszach, Joachimie, Euzebiuszu, Alceście czy Ananiaszu. Te chłopaki to najpopularniejsze urwisy w całej historii literatury dziecięcej!

mikołajek

2 kwietnia 

Dzisiaj obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci!

Pamiętacie swoje ulubione książki z dzieciństwa?

2 kwietnia

 

 

25. 03. 2020 

Dziś Światowy Dzień Czytania Tolkiena ;) Polecam sięgnąć po Hobbita, Władcę Pierścieni, Dzieci Hurina, Silmarillion itd

Adaptacje filmowe w wersji rozszerzonej też mogą być 90755518 3077771148913548 8811377522324275200 n

Filmy na wyciągnięcie ręki

Filmoteka Szkolna to unikalny i bezpłatny zasób polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, które mogą stanowić wartościowe uzupełnienie realizowanych programów nauczania. Łącznie ponad 120 polskich produkcji oraz materiały dydaktyczne i artykuły kontekstowe, które znajdziecie na stronie www.filmotekaszkolna.pl. A pod tym linkiem sprawdzicie w skrócie, jak to wszystko działa: https://bit.ly/2QOjvNt

 

Darmowe ksiązki w Internecie

Na czas zamknięcia szkół jednym z zadań biblioteki szkolnej  jest wskazanie uczniom zastępstwa: gdzie mogą znaleźć darmowe książki. Poniżej przedstawiam wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków: 

WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). 
Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
Legimi
Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.

Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.
PUBLIO – DARMOWE EBOOKI
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.
WYDAWNICTWO SQN – EBOOK ZA ZŁOTÓWKĘ
Wydawnictwo SQN przez 14 dni będzie oferowało jeden ebook dziennie za złotówkę. Adresy sklepów toSQNStore.plorazLaBotiga.pl.

 

Akcje w których uczestniczymy

szkola_bez_przemocy_small.jpg
Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Tuesday the 7th. Siewierz 2013