Program Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom:

OPTCZDZ1
22 MAJA - DZIEŃ SHERLOCKA HOLMESA
 
22 maja, na pamiątkę rocznicy urodzin sir Arthura Conana Doyle’a (1859-1930), szkockiego pisarza, autora powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes - obchodzimy Dzień Sherlocka Holmesa - genialnego detektywa wykorzystującego do rozwiązywania zagadek kryminalnych metody - dedukcji.
 Z tej okazji zapraszam Was do zabawy. Klikajcie w link i bądźcie jak Sherlock Holmes:
Grafika:
Portret Sherlocka Holmesa z 1904 r. autorstwa Sidney'a Pageta, brytyjskiego ilustratora, najbardziej znanego z ilustrowania opowiadań sir Arthura Conana Doyle’a o Sherlocku Holmesie publikowanych w magazynie „The Strand”
 
Sherlock holmes1

książka

XVII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Od 8 do 15 maja w całej Polsce wspólnie świętujemy XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2020!

W tym roku jego hasło brzmi "Zasmakuj w bibliotece".

W ramach tego czytelniczego święta umieszczam poniżej linki do ćwiczeń sprawdzających Waszą wiedzę na temat książek oraz bohaterów literackich:

https://learningapps.org/display?v=pfu9s4yv517&fbclid=IwAR2rgJhsGnHbvLO75UTgIBHJm-rooTnE3HVVixWFBuKtooAHJ7MFrKno8RA

https://learningapps.org/1975924

https://learningapps.org/1585519

https://learningapps.org/9975694

https://learningapps.org/3008233

Dodatkowe quizy, krzyżówki i zabawy znajdują się na stronie : 

https://www.pbw.edu.pl/tydzien-bibliotek-zasmakuj-w-bibliotece

 

 unnamed

 

 

 

W deszczowe dni warto powędrować do krainy wyobraźni... 

97104132 3473746769320295 6351470497150009344 o

CHOCHLIK W TYTULE

Rety! Ktoś namieszał w księgozbiorze, pozmieniał tytuły. Wypadły też kartki z cytatami. Proszę uporządkuj ten bałagan. Popraw tytuł i dopasuj go do okładki, dopasuj karkę z cytatem do książki.

https://learningapps.org/watch?v=p7232ooz520

 

08. 05. 2020 - DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK 

Dzień bibliotekarza3

 

BINGO

Literacka zabawa z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek - proszę kliknąć w link.

https://drive.google.com/drive/folders/1_CR22l2ivxf1In64ez4trpuz_1SGv_Cr

 Cytat na wtorek

Wszyscy potrzebujemy od czasu do czasu odrobiny optymizmu. Może warto wtedy sięgnąć po klasykę literatury, czyli "Anię z Zielonego Wzgórza" i natknąć się na taki fragment?

 

ŚBK1

Czytelnicza tablica biblioteki Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu

Zapraszam do zapoznania się z propozycjami spędzenia wolnego czasu z książką i nie tylko. Linki do interesujących stron znajdują się na tablicy biblioteki SP nr 2 w Siewierzu

https://padlet.com/pawinskabasia/d0z3rasodks7hiq3

Pozdrawiam serdecznie

Barbara Pawińska

Znalezione na facebooku na profilu https://pl-pl.facebook.com/annamaciejewskacoach/

dlaczego

22 SŁYNNE CYTATY PISARZY O KSIĄŻKACH 

Korzystając z okazji, że dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, udostępniam prostą prezentację zawierającą 22 ciekawe cytaty słynnych pisarzy o książkach.

https://drive.google.com/file/d/1BaAwTigI7ynT7yQyBsEXDYN9yNPRwQ1L/view?usp=sharing

Barbara Pawińska

23 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

I PRAW AUTORSKICH

23 kwietnia 1

Aktualizacja dotycząca dostępu do książek i audiobooków
za darmo lub w promocji

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Masz tę moc - ebook o koronawirusie

Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu? Dostępny jest tutaj.

Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

  1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
  2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
  3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
  4. Aktywuj usługę Empik Premium.
  5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

Nexto
Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

AUDIOBOOKI

Polska-Poezja.pl
Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify
Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

Audio-Bajki.pl
Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl
Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

Polskie Radio Dzieciom
Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH 

Obchodzone na całym świecie 23 kwietnia święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich

W tym roku wiosna wita nas w sposób szczególnie niewesoły. W związku z panującymi ograniczeniami związanymi z ochroną przed zarażeniem wirusem SARS-Cov-2 zachęcajmy do celebracji tego pięknego święta z dobrą książką w dłoniach! Wspierajmy świat książki w tym trudnym czasie poprzez zakupy w "księgarni za rogiem". Zachęcajmy także do śledzenia licznych inicjatyw pro czytelniczych w Internecie organizowanych przez wydawnictwa, księgarnie i instytucje kultury. Wszystkim młodym rodzicom polecamy akcję Fundacji Powszechnego Czytania #TerazCzasNaCzytanie”.

 

 sdkipa 2020 11


 

 

Prezentacja na temat czytania

 

 


 

 

Szanowni Rodzice!
 
Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Wiem, jak dużo mają Państwo teraz obowiązków, więc nie proponuję kolejnych zajęć online. Korzystając z okazji do bezpośredniego kontaktu, chcę tylko krótko i zwięźle zachęcić Państwa do czytania dzieciom.
 
Załączam krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania. 
 
Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.
 
Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.
 
Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.
 
Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli według badań ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie na starcie pozbawiona szansy na skorzystanie z powyższych atutów.
 
Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.
 
Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.
 
Serdecznie zapraszam do przejrzenia prezentacji.
 
Z wyrazami szacunku
Barbara Pawińska
 PAKIET EDUKACYJNY DO WYKORZYSTANIA W DOMU
"BARWY WSPÓLNE"

W 2018 roku świętowaliśmy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przeżywając rocznicę odczuwaliśmy dumę z bohaterskiej historii, poczucie godności i wdzięczność za wysiłek wielu pokoleń Polaków. To stało się impulsem do postawienia sobie pytań: Co dziś znaczy być patriotą? Czy patriotyzm jest dziś hasłem z encyklopedii? 

W sytuacjach trudnych, nawet gdy jesteśmy w odosobnieniu tworzymy nadal wspólnotę. Widzimy akty solidarności – instytucji, przedsiębiorców i zwykłych ludzi. Ta solidarność, empatia również wpisana jest w postawę patriotyczną. Wychodzimy bowiem z założenia, że patriotyzm to nie tylko Wielka Tradycja, ale codzienność otaczającego nas świata, za który jesteśmy odpowiedzialni. 

W Narodowym Centrum Kultury staramy się znaleźć nowe środki wyrazu, które opowiadają o tradycyjnych wartościach: szacunku do symboli, dbałości o wspólne dobro, kulturę i tożsamość. 

Szukając języka, którym można mówić o patriotyzmie bez patosu, Narodowe Centrum Kultury stworzyło pakiet edukacyjny #BarwyWspólne. Pakiet stanowi początek rozmowy z dziećmi na temat patriotyzmu. Za pomocą proponowanych przez nas nowoczesnych technik narracyjnym oraz zebranej wiedzy dotyczącej symboli narodowych można trafić do wyobraźni młodych ludzi.

Pakiet do pobrania na stronie internetowej : 

https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/barwy-wspolne/aktualnosci/pakiet-edukacyjny-wersja-do-pobrania?fbclid=IwAR0jsFh3FmmtlI7VePwcJYZ1wBdBu5QUJcL9soQVSJlkxkzxJI24CXKazo8

książka

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia co roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto przypada w dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, jednego z najważniejszych baśniopisarzy w historii. Ten wyjątkowy dzień ma na celu nie tylko promocję jego książek, ale w ogóle rozpowszechnienie czytania wśród najmłodszych. Święto ustanowiono w 1967 roku, a inicjatorem akcji była IBBY – Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi. Przy tej okazji dołączamy cegiełkę do promocji czytelnictwa i przedstawiamy kilka książek, które doskonale nadają się do czytania dzieciom i z dziećmi. 

Damy, dziewuchy, dziewczyny – Anna Dziewitt-Meller

Seria „Damy, dziewuchy, dziewczyny” Anny Dziewitt-Meller to doskonała propozycja dla dzieci, które chciałyby dowiedzieć się czegoś o najwybitniejszych kobietach w historii świata. W pierwszym tomie zatytułowanym „Historia w spódnicy” poznajemy losy mniej lub bardziej sławnych Polek, których wielkie dokonania nie zawsze są powszechnie znane. Obok takich postaci jak Maria Skłodowska-Curie opisane zostały też poetki (Elżbieta Drużbacka, Maria Komornicka) czy bohaterki wojenne (Irena Sendlerowa, Henryka Pustowójtówna, Stefania Wilczyńska).

damy

W drugim tomie Dziewit-Meller przedstawia kobiety, których zasługi związane są z odkryciami geograficznymi, podróżami i przełamywaniem granic. Dlatego ta część została nazwana „Podróże w spódnicy”.

damy 2

 

Seria o misiu Paddingtonie

Miś Paddington to znany i kochany na całym świecie mały niedźwiadek stworzony przez Michaela Bonda, angielskiego pisarza. Pierwsza książeczka o przygodach uroczego misia ukazała się w 1958 roku. Paddington urodził się w Peru, ale dziwnym zbiegiem okoliczności trafia do Anglii. Na stacji Paddington w Londynie znajduje go, a następnie przyjmuje pod swój dach rodzina Brownów. W każdej z książek z serii Paddington, jego rodzina, sąsiedzi i przyjaciele przeżywają szereg zaskakujących przygód i wpadają w zabawne kłopoty. Miś Paddington podbija od lat serca nie tylko najmłodszych, ale także starszych czytelników, co świadczy o jego niesłabnącym fenomenie.

miś

 

Lalkarz z Krakowa – R.M. Romero

„Lalkarz z Krakowa” to ponadczasowa i uniwersalna opowieść, w której historia miesza się z baśnią, a prawda z fikcją. Mamy 1939 rok w Krakowie. W magiczny sposób w sklepie z zabawkami Cyryla Brzezika ożywa lalka imieniem Karolina. Przyjaźń między Lalkarzem a lalką rozkwita i trwa mimo niezwykle trudnych czasów, w jakich przyszło im żyć. Niemiecka okupacja ogarnia całe miasto, a dzielni przyjaciele, nie zważając na ryzyko, chcą przy pomocy czarów ocalić przed niewyobrażalnym niebezpieczeństwem swoich żydowskich znajomych.
Romero w „Lalkarzu z Krakowa” przedstawiła bardzo trudny temat, jakim jest II wojna światowa, okupacja i obozy koncentracyjne w prosty, czytelny, a przy tym nieobezwładniający czytelnika sposób. Powieść daje nadzieję i pokazuje, jak wielka jest siła przyjaźni, miłości i dobra.

lalkarz

Książki Roalda Dahla

Roald Dahl to niekwestionowany mistrz ambitnych i zaangażowanych książek dla dzieci. Trudno dziś nie kojarzyć „Charliego i fabryki czekolady”, „BFO” czy „Matyldy”. Niemal wszystkie książki Dahla stały się bestsellerami, doczekały się ekranizacji i adaptacji teatralnych. W każdej z jego książek bohaterowie doświadczają przeciwności losu, ubóstwa, bywają sierotami. Na ratunek postaciom z jego opowieści przychodzi wyobraźnia, która pozwala odnaleźć się w brutalnej rzeczywistości. Ważnym elementem jego książek są charakterystyczne ilustracje Quentina Blake’a.

charlie

Mikołajek – René Goscinny, Jean-Jacques Sempé

„Mikołajek” to jedna z najpiękniejszych serii książek dla dzieci (i dorosłych) na całym świecie! Każda z książeczek została napisana przez René Goscinnego i zilustrowana przez Jean-Jacques’a Sempégo. Pierwsza historyjka o przygodach charyzmatycznego francuskiego chłopca została opublikowana w 1959 roku. Początkowo nie planowano kontynuacji przygód Mikołajka, jednak entuzjastyczny odzew ze strony czytelników sprawił, że twórcy zgodzili się na stworzenie całej serii fantastycznych książek. Na fali nieustannej popularności historii o bandzie chłopaków i ich przygodach powstał w 2009 roku film „Mikołajek” oparty na całej serii książek. Pięć lat później premierę miał drugi film oparty na tym samym materiale źródłowym zatytułowany „Wakacje Mikołajka”. W książce „Mikołajek” zebrane zostały w jednym miejscu liczne opowiadania o małym łobuziaku i jego towarzyszach, Joachimie, Euzebiuszu, Alceście czy Ananiaszu. Te chłopaki to najpopularniejsze urwisy w całej historii literatury dziecięcej!

mikołajek

2 kwietnia 

Dzisiaj obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci!

Pamiętacie swoje ulubione książki z dzieciństwa?

2 kwietnia

 

 

25. 03. 2020 

Dziś Światowy Dzień Czytania Tolkiena ;) Polecam sięgnąć po Hobbita, Władcę Pierścieni, Dzieci Hurina, Silmarillion itd

Adaptacje filmowe w wersji rozszerzonej też mogą być 90755518 3077771148913548 8811377522324275200 n

Filmy na wyciągnięcie ręki

Filmoteka Szkolna to unikalny i bezpłatny zasób polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, które mogą stanowić wartościowe uzupełnienie realizowanych programów nauczania. Łącznie ponad 120 polskich produkcji oraz materiały dydaktyczne i artykuły kontekstowe, które znajdziecie na stronie www.filmotekaszkolna.pl. A pod tym linkiem sprawdzicie w skrócie, jak to wszystko działa: https://bit.ly/2QOjvNt

 

Darmowe ksiązki w Internecie

Na czas zamknięcia szkół jednym z zadań biblioteki szkolnej  jest wskazanie uczniom zastępstwa: gdzie mogą znaleźć darmowe książki. Poniżej przedstawiam wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków: 

WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). 
Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
Legimi
Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.

Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.
PUBLIO – DARMOWE EBOOKI
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.
WYDAWNICTWO SQN – EBOOK ZA ZŁOTÓWKĘ
Wydawnictwo SQN przez 14 dni będzie oferowało jeden ebook dziennie za złotówkę. Adresy sklepów toSQNStore.plorazLaBotiga.pl.

 

Akcje w których uczestniczymy

polskabiega.jpg
Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Sunday the 5th. Siewierz 2013