20września – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 września zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

  20 września - to Ogólnopolski DzieńPrzedszkolaka.Dzisiajod rana byliśmy     w wyśmienitych humorach, wiedzieliśmy, że tak jak co roku         i teraz nie zabraknie dla nas niespodzianek! Czekaliśmy na nie                            z uśmiechem i niecierpliwością. Ze smakiem zjedliśmy słodki poczęstunek – babeczki upieczone przez jedną z mam, popijaliśmy smacznym                        i zdrowym soczkiem owocowym. Pląsaliśmy i tańczyliśmy przy naszych ulubionych piosenkach. Na podwórku robiliśmy wielkie, kolorowe bańki      i nawet nie marudziliśmy, że czekamy na swoją kolejkę. Zresztą nie było czasu marudzić, bo bawiliśmy się w zabawy z chustą Klanza. Jeździliśmy pociągiem, długim jak jeszcze nigdy dotąd! Dobrze, że tak wesoło obchodziliśmy swoje święto!

                                                                                                K. Sikorska

18października – wycieczka do Parku Miejskiego w Siewierzu

W dniu 18 października 2019r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się na wycieczkę do nowo utworzonego Parku Miejskiego                   w Siewierzu. W parku oprócz możliwości spacerów pośród drzew, których liście przybrały teraz najpiękniejsze kolory jesieni, można wzbogacić swoją wiedzę. Ścieżka dydaktyczna z niezwykle kolorowymi zdjęciami owadów, ptaków, zwierząt i różnymi ciekawostkami o ich życiu przygotowana jest  w ten sposób, że można bawić się w quizy             i konkursy, przy okazji nabywając nowe wiadomości. Ze świata owadów, na uwagę zasługuje pszczoła, której praca tak bardzo przyczynia się człowiekowi. Ciekawe tropy prowadzą do różnych zwierząt, które możemy spotkać w polskich lasach.

W drugiej części parku mieszczą się instrumenty, na których można wypróbować swoje zdolności muzyczne. Rurofony, marimba, bębny,               a także rurowe komunikatory – to wspaniałe miejsce do muzycznych improwizacji.

Na żywiołową zabawę pełną dobrych wrażeń czeka miejsce                      z drabinkami, zjeżdżalnią, obrotowymi krzesełkami i dużą ilością elementów do wspinaczek, huśtawek. Kto dba o krzepę może skorzystać        z siłowni pod chmurką.

Wycieczka i zabawy w parku, wspaniała pogoda i czas, kiedy badaliśmy świat wszystkimi zmysłami to niezwykłe doświadczenie. Bardzo cieszymy się z tak pięknego miejsca, z którego z wielką radością mogą korzystać wszyscy mieszkańcy Siewierza.

                                                                              K. Sikorska

28listopada – wyjazd do biblioteki na Dzień Pluszowego Misia

W dniu 28 listopada dzieci z oddziału 3-4latków wybrały się do Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Siewierzu. Tam, wzięły udział                           w obchodach Dnia Pluszowego Misia. W bibliotece podczas zajęć odbyły podróż do Misiolandii. Jadąc pociągiem przez tę krainę odwiedziły: Uszatkowo, Guzikowo, Jogolandię, Puchatkowo. Podczas wyprawy zbierały prezenty dla Misia Puchatka, który obchodził swoje urodziny.   Na poszczególnych stacjach dzieci odgadywały zagadki, oglądały portrety misiów i ich przyjaciół i przenosiły się w bajkowy świat bohaterów. Po dotarciu do Jubilata przedszkolaki wręczyły przywiezione przez siebie prezenty, zaśpiewały tradycyjne Sto lat i zjadły pyszne misiowe ciasteczka. Na koniec zabawy dzieci dostały pamiątkowe bileciki pociągowe oczywiście z wizerunkiem misia. Po podróży oglądały wspaniałe kolorowe książeczki, słuchały bajki. Z bagażem podróżnym pełnym wrażeń dzieci wróciły do przedszkola. Dzień Pluszowego Misia spędziły na wspaniałej zabawie.

Bardzo dziękujemy Pani dyrektor Biblioteki za umożliwienie nam przeżycia tej przygody, za zaproszenie nas do Biblioteki i ciepłe przyjęcie oraz Pani Joli prowadzącej dla nas to spotkanie.

                                                                                             K. Sikorska

08listopada- wyjazd do biblioteki na przedstawienie „Co w trawie piszczy?”

W dniu 08listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych przy SP 2 w Siewierzu wybrały się do Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej na przedstawienie teatralne pt. Co w trawie piszczy? Bohaterowie tej bajki Maja i Gucio bardzo chcieli założyć łąkową bibliotekę. Z pomocą przyszły im dzieci, które wymyślały historie, spisywane pieczołowicie przez Maję. Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w przygodach przeżywanych na łące, dzieci tańczyły, ratowały Gucia, pomagały w zgromadzeniu księgozbioru na kwiatach. Podczas pobytu w bibliotece, dzięki uprzejmości Pani dyrektor, dzieci oglądały pomieszczenia biblioteki, książki oraz słuchały czytanej bajki. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu, przedszkolaki zachwycały się książkami, podróżą autobusem i samodzielnym wyjazdem.

Bardzo dziękujmy Pani dyrektor biblioteki, za zaproszenie i umożliwienie nam obejrzenia biblioteki i przedstawienia.

                                                                                              K. Sikorska

W czwartek, 30 maja w naszej szkole gościliśmy aktorów Teatru "Tomcio"      z Nowego Sącza, którzy przedstawili dzieciom bajkę kukiełkową "Jaś i Małgosia w krainie ekologii". W fabułę tradycyjnego spektaklu wplecione zostały pojęcia związane z ochroną przyrody. Na widowni zasiedli uczniowie klas 1-3, a także przedszkolaki. Dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły losy głównych bohaterów, utrwalając przy tym, w jaki sposób należy dbać o środowisko. Przedstawienie było lekcją proekologicznych zachowań, podczas której mogliśmy obejrzeć barwne postacie oraz usłyszeć wesołe piosenki. Czarownica i wilk występujący w bajce okazali się postaciami, które z wielką troską mówiły o ochronie przyrody i uczyły zagadnień ekologii i dbania o środowisko, a także wyrabiania dobrych nawyków i zachowań. (K.S.)

Budujemy nasze miasto.

Dzisiaj bawiliśmy się w budowniczych i architektów. Zaplanowaliśmy całe miasto i budowaliśmy nasze wymarzone domy. Zabawa była udana, a dywan naszej sali zamienił się w dzielnicę. Wybudowaliśmy duży kościół, bibliotekę i wspaniały zamek, który przecież znajduje się w naszym miasteczku. Projektując ulice naszego miasta dyskutowaliśmy nad naszymi pomysłami i bawiliśmy się wspaniale. (K.S.)

5 edycja konkursu: Świat oczami młodych – projekt znaczka pocztowego.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 5 edycji konkursu: Świat oczami młodych – projekt znaczka pocztowego. Konkurs miał na celu promowanie upraw ekologicznych i ochronę starych odmian drzew, których owoce nie zostały nadmiernie zmienione poprzez działanie ludzkie. Jest to ważne ze względu na coraz większą ingerencję człowieka w otaczającą nas przyrodę.

Zachowanie rodzimej różnorodności biologicznej tak jak i ochrona kulturowych tradycji lokalnych mają głęboki sens i mogą służyć zachowaniu tożsamości w zglobalizowanym świecie. Rodzime odmiany służąc „miejscowym” równocześnie dodają cegiełkę do dorobku całej ludzkości. „Stare” może stać się „nowoczesne” a każdy z nas może mieć w tym swój udział promując stare odmiany drzew owocowych.

W kolejnych etapach pracy uczniowie dowiedzieli się, że istnieje prosty sposób na zwrócenie powszechnej uwagi proces ratowania starych odmian drzew owocowych. Jednym z godnych polecenia sposobów zaintrygowania osób do tej pory biernych może być przekaz rysunkowy umieszczony na przedmiocie powszechnego użytku. Takim swoistym „mikro-plakatem” jest znaczek pocztowy…

Lekcje prowadzono metodą projektu, podczas których wyszukiwano informacje na temat ekologicznych sadów, znaczków, zapoznano młodzież z materiałami przygotowanymi przez koordynatora konkursu w placówce. Na zajęciach przeprowadzono pogadanki tematyczne, prezentowano materiały przygotowane przez inicjatora konkursu, przygotowano gazetkę tematyczną, oglądano prezentację o znaczkach i ich historii powstania.

Po wykonaniu projektów znaczków komisja, w której skład wchodzili nauczyciele plastyki oraz inni nauczyciele szkoły, wyłoniła wyróżnionych, w głosowaniu jawnym, a następnie trzy osoby, których projekty zostały nagrodzone i przesłane do drugiego etapu konkursu.

Spośród przygotowanych na zajęciach prac - w etapie szkolnym wyłoniono trzy zwycięskie prace uczennic: Juli Pawińskiej, Weroniki Kozerskiej i Wiktorii Golec.

Laureaci wybranych w pierwszym etapie konkursu projektów znaczków otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. W szkole została przygotowana wystawa pokonkursowa.

Dużą pomocą do promowania konkursu, a także wiadomości dotyczących ekologicznych upraw była przygotowana przez inicjatora broszura informacyjna, a także prezentacja dotycząca znaczków, dzięki którym zapoznano uczniów szczegółowo z tematyką konkursu. Konkurs cieszył się dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem ze strony młodzieży.

 

21 maja wzięliśmy udział w biegach, które odbywały się w ramach V Ogólnopolskiego Maratonu Przedszkolaków 2019r. - pod hasłem: Sprintem do maratonu.

Po krótkiej rozgrzewce, z bojowym nastawieniem i w jednolitych koszulkach z kolejnymi numerami startowymi przystąpiliśmy do biegów, których celem było wspólne uzbieranie jak największej ilości przebiegniętych metrów. Zadanie trudne, ale na szczęście bojowy duch nas nie opuszczał i razem przebiegliśmy 8550 metrów! „Uzbierane” metry podzieliliśmy przez liczbę uczestników- 34 osoby i otrzymaliśmy całkiem zadawalający nas wynik – średnio 251,4 metra na przedszkolaka. Przyszkolna bieżnia o długości 60 metrów bardzo się przydała do szybkiego obliczania przebiegniętej odległości. Kiedy zmęczeni, ale i bardzo szczęśliwi zakończyliśmy nasze zmagania – na mecie czekała na nas niespodzianka: piękne dyplomy, medale i gratulacje od naszych pań. Otrzymaliśmy również biegowy certyfikat, w którym napisane jest, że dołączyliśmy do grona małych maratończyków! (K. S.)

Pierwszy dzień wiosny.

Nie mogliśmy się jej doczekać, aż wreszcie jest – nasza upragniona wiosna! Aż się chce wcześniej wstawać i biec do przedszkola. A w przedszkolu z wielkim zapałem przystąpiliśmy do pracy twórczej. Zrobiliśmy kwiatka – na powitanie wiosny. Nasi koledzy i koleżanki ze szkoły i ze starszej grupy przedszkolnej przygotowali dla nas przedstawienie. Obejrzeliśmy je z wielką radością. (K.S.)

 

 

 

Dziś w naszym przedszkolu gościliśmy panią i pana, którzy mają małą przydomową pasiekę i hodują pszczoły. Przyjechali do nas, aby poopowiadać nam trochę o ulach i ich mieszkańcach. Przywieźli ze sobą ul, do którego mogliśmy zajrzeć i zobaczyć w jakich warunkach żyją pszczoły. Oglądaliśmy ramki, węzę oraz ramki z woszczyzną napełnione miodem. Mogliśmy zobaczyć jak działa podkurzacz i jak wygląda strój ochronny dla pszczelarzy, także jak wygląda pszczoła. Zrozumieliśmy jak bardzo jej praca jest pożyteczna i dowiedzieliśmy się, że nie wolno uciekać przed pszczołą i machać rękami, bo wtedy możemy zostać użądleni. Nasi goście poczęstowali nas miodem, który bardzo nam smakował. (K.S.)

 

Sadzimy roślinki i obserwujemy ich rozwój.

Wiosna sprzyja pracom ogrodowym więc i my chcieliśmy trochę popracować i wyhodować w swoim zielonym ogródku nasze własne rośliny. Zebraliśmy różne nasionka i cebulki. Z wielkim zapałem zabraliśmy się do pomocy i już po chwili mieliśmy własną zieloną grządkę. Przez wiele dni podlewaliśmy, podlewaliśmy i obserwowaliśmy co się dzieje. Nasze roślinki pięknie rosły, a my cieszyliśmy się z obfitych plonów: wyrósł nam szczypiorek, urosły kwiaty, rzodkiewka, a nade wszystko fasola, która obrodziła kwiatami. Mieliśmy dużo radości z obserwowania roślin. (K.S.)

 


Niedawno w naszym przedszkolu rozmawialiśmy o kosmosie i Układzie Słonecznym. Oglądaliśmy planety, robiliśmy doświadczenia pokazujące ruch Ziemi. Spróbowaliśmy stworzyć księżycowy krajobraz z kamyków, które zebraliśmy podczas spaceru. Zrobiliśmy planszę z wszystkimi planetami. Konstruowaliśmy kosmitów z modułów i oglądaliśmy kosmos przez lunetę. To dopiero był kosmos!!! (K.S.)

 

 

W naszym przedszkolu trwa program: Mały miś w świecie wielkiej literatury. W ramach tego programu czytamy dużo wspaniałych bajek dla dzieci. Mamy tez piękną maskotkę Misia Bajeczkę – który powstał specjalnie dla nas. Misia zabieramy do domu, a tam wspólnie z nim słuchamy bajek i wykonujemy do nich tematyczne ilustracje. Nasze przedszkole odwiedzają chętni rodzice i wtedy wszyscy słuchamy ulubionych bajek.

W tym tygodniu poznawaliśmy różne instrumenty muzyczne. Sami też wykonywaliśmy instrument, na wzór instrumentu, który przywieziony został w Madagaskaru – tzw. deszczowy kij. Na Madagaskarze ludzie wierzą, że gra na nim sprowadza deszcz.

My wszyscy mieliśmy okazję muzykowania na różnych instrumentach, które mamy w przedszkolu i które przyniosła dla nas pani. Na naszych instrumentach tworzyliśmy akompaniamenty do różnych piosenek. Poznawaliśmy sposoby gry na instrumentach, oglądaliśmy koncert orkiestry symfoniczne, słuchaliśmy hejnału z Krakowa. Bawiliśmy się świetnie.

 


 

Dzień Babci

 

Mija czas, pędzi czas… i znów nastał Nowy Rok!

My przedszkolaki nie mamy jeszcze ukształtowanego pojęcia czasu, trochę to dla nas abstrakcyjne. Dlatego z wielką uwagą przyglądamy się zagadnieniom rytmicznej organizacji czasu i chętnie uczymy się pór roku, dni tygodnia, miesięcy. Wiemy już co oznaczają określenia: dziś, wczoraj, jutro … chociaż to bardzo trudne. Nasza pani mówi, że damy radę i na pewno tak będzie!

 

Spotkanie z panem podleśniczym

Jesienią w naszym przedszkolu urządziliśmy zbiórkę żołędzi przeznaczonych dla zwierząt. Chcieliśmy pomóc im w przetrwaniu zimy.

         Dzisiaj podczas spotkania z panem podleśniczym Piotrem Balińskim dowiedzieliśmy się o zwierzętach zamieszkujących pobliskie lasy, ich zwyczajach i sposobach na przetrwanie zimy. Słuchaliśmy informacji na temat pracy leśniczych, oglądaliśmy różne zdjęcia zwierząt, ptaków.

      Podziwialiśmy mundur i czapkę. Podczas zajęć mogliśmy pytać o interesujące nasz rzeczy, otrzymaliśmy też przywiezione prezenty - breloczki ze zdjęciami mieszkańców lasu, kule pokarmu dla ptaków, opaski odblaskowe i wielki worek ziaren słonecznika. Odwiedzające nas ptaki bardzo się ucieszą. Obiecaliśmy naszemu gościowi, że na drugi rok również pomożemy w zbiórce żołędzi. Długo cieszyliśmy się z podarunków!!! Bardzo dziękujemy!!!

BICIE REKORDU POLSKI W KOLOROWANIU OBRAZKA

SZNUPEK18 grudnia bieżącego roku nasza szkoła przystąpiła do akcji, która na celu miała ustanowienie bicia rekordu Polski w jednoczesnym kolorowaniu obrazka. Akcję „Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze” organizuje Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach. Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie klas I – III oraz przedszkolaki dowiedzieli się jak bezpiecznie zachować się na drodze. Obrazek, który mieli za zadanie pokolorować przedstawiał pieska Sznupka – pluszową maskotkę policji. Nad poprawnością całej akcji czuwała Pani Lidia Lubińska.

Przygotowania do bicia rekordu Polski dzieci rozpoczęły już kilka dni wcześniej, gdyż zostały poproszone o przygotowanie sobie niezbędnych akcesoriów do kolorowania, czyli kompletu kredek, temperówki oraz gumki. Tuż przed 10.00 zebraliśmy się pod salą gimnastyczną i rozpoczęliśmy akcję przydzielając każdemu uczestnikowi jego indywidualny numerek, który zapisany został na jego prawej dłoni. Każde dziecko otrzymało kolorowankę z wizerunkiem Sznupka w formacie A4. Ze zniecierpliwieniem czekaliśmy aż wybije godzina 10.00, kiedy to zaczęliśmy nasze kolorowanie. Sześćdziesięcioro troje dzieci z naszej szkoły przyczyniło się do ogólnopolskiego bicia rekordu w kolorowaniu obrazka. Cała akcja trwała około 14 minut. Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej.

Beata Pieprzyk

Akcje w których uczestniczymy

szkola_bez_przemocy_small.jpg
Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

Migawki

kl12.jpg
Thursday the 23rd. Siewierz 2013