small 0

Dobry Święty Mikołaju,
wszystkie dzieci Cię kochają.
Usiądź sobie między nami,
obdarz dzieci prezentami.  

      W dniu 7 grudnia w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste spotkanie ze Świętym Mikołajem. Od samego rana przygotowywaliśmy się do tej wizyty. Piękne dekoracje w klasach i na sali gimnastycznej przeniosły nas w zimowy, świąteczny świat. Z niecierpliwością czekaliśmy na gościa.Wołaliśmy głośno: Mikołaju chodź do nas!Gdy tylko wszedł do sali, szczerze się ucieszyliśmy. Przywitaliśmy gościa piosenkami i tańcami. Mikołaj obdarował wszystkich prezentami. Po wykonaniu wspólnego zdjęcia podziękowaliśmy Mikołajowi i pożegnaliśmy się.  Spotkanie z Mikołajem spędziliśmy w bardzo miłej atmosferze. Dziękujemy za wspaniałe prezenty! Do zobaczenia za rok. (K. Sikorska)

mik21

Rozstrzygnięcie konkursu dla przedszkolaków na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową.

Na początku grudnia bieżącego roku odbył się szkolny konkurs na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową. Dzieci z oddziałów przedszkolnych wykonałypiękne świąteczne kartki. Jury wybrało zwycięzców:

I miejsce:Julia Wylon

II miejsce: Miłosz Bochenek

III miejsce ex aequo: Hanna Machura, Martyna Nadolny

Wyróżnienia: Dominik Baryła, Szymon Lubiński

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

konkurs2


 

20 listopada - Dzień Praw Dziecka                             

Światowa KonwencjaPraw Dziecka, została uchwalona 20 listopada 1989 r. przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Co warto podkreślić – inicjatorem dokumentu była Polska. Inspiracją dla twórców projektu była myśl Janusza Korczaka, który jako pierwszy nawoływał do podmiotowego traktowania dziecka.

W dniu dzisiejszym, w naszym przedszkolu podczas zajęć wiele rozmawialiśmy na temat praw przysługującym wszystkim dzieciom. Naszą pogadankę rozpoczęliśmy od wysłuchania wiersza pt. „Prawa dziecka” M. Brykczyńskiego. Podczas swobodnych odpowiedzi zastanawialiśmy się nad tym, co to są te prawa, co oznaczają i jak się zachować, aby je uszanować. Pomysłów było bardzo dużo, w prawdziwej burzy mózgów wybraliśmy te, które są dla nas bardzo ważne.Swoje przemyślenia udokumentowaliśmy rysunkami. W ten sposób nie umiejąc jeszcze pisać zostawiamy swój ślad.Chociaż już dużo zmieniło się w kwestii szanowania praw dziecka, to wciąż są jeszcze osoby, które te prawa mają za nic…   (K. Sikorska)

20listopada


25 listopada Dzień Pluszowego Misia

Całkiem inaczej niż zawsze obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Nie ma chyba dziecka, którenie miałoby chociaż malutkiego Misia. Te ukochane zawsze towarzyszyły nam w przedszkolu. Miś Pluszowy, ten nasz, szczególny i wyjątkowy to przecież niezwykła zabawka. To prawdziwy przyjaciel. Jemu możemy powiedzieć wszystko i zawsze mocno go ukochać. Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Więc chociaż dzisiaj nie mogliśmy przynieść naszych Pluszaków do przedszkola to zabaw, opowieści i pracy twórczej na cześć naszych Misiów nie zabrakło. Zaczynając nasze zajęcia, przypomnieliśmy sobie historię, która towarzyszyła powstaniu pierwszego Misia. Powspominaliśmy nasze ulubione zabawki, poćwiczyliśmy języki recytując wiersz „Misio ma”, narysowaliśmy piękne portrety. Słuchaliśmy misiowych piosenek, odwiedziliśmy wirtualnie muzeum zabawek i zrobiliśmy maski-misie. Uwieńczeniem naszych starań było otrzymanie medali dla wszystkich przyjaciół Misiów. (K. Sikorska)

miski1

miski4

miski3

miski2

128334712 1566805717041719 489805462173863828 n

128159385 173412187773740 6416897311904385616 n

 

Spotkanie z panem podleśniczym

         W dniu 30. 01. 2020r. do naszego przedszkola przyjechał pan podleśniczy Piotr Baliński, który przyjął nasze zaproszenie i zechciał opowiedzieć nam o swojej pracy, mieszkańcach pobliskich lasów, oraz sposobach niesienia pomocy zwierzętom i ptakom podczas zimy. Dzieci oglądały zdjęcia różnych ptaków i zwierząt Mogły też zobaczyć mundur leśniczego.

       Pan leśniczy opowiadał w sposób niezwykle interesujący, a dzieci zadawały pytania. W podziękowaniu za przyjście do przedszkola dzieci zaśpiewały piosenkę pt.: „W leśniczówce”. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia do naszej kroniki.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, przyczyniło się do pogłębienia naszej wiedzy, a przedszkolaki z jeszcze większym entuzjazmem przygotowują pokarm dla ptaków przylatujących do naszego karmnika.


Dzień Babci i Dziadka – 6 lutego 2020r.

       Nie ma większego szczęścia niż wnuki dla Babci i Dziadka, a Dziadziuś i Babcia dla wnuków i nie ma większego święta niż Dzień Babci i Dziadka szczególnie w przedszkolu. Od wielu dni dzieci brały udział                                   w przygotowaniach i próbach. Gorączkowo sprawdzały czy wszystkie prezenty są gotowe, czy wszystkie piosenki i wiersze utrwalone. Trochę później niż zwykle, bo dnia 6 lutego od samego rana czekaliśmy na naszych gości. Na popołudnie zapowiedziało się 105 gości. Największa uroczystość została starannie przygotowana. Przedszkolaki pełne optymizmu zaczęły występy. Chociaż trema nie odpuszczała, bo nieczęsto zdarza się występować przed tak dużą publicznością, to dzieci zaprezentowały się najpiękniej jak potrafiły. Wszystko to dla wspaniałych gości. Za sprawą małych aktorów znaleźliśmy się w czasach PRL-u, gdzie młodzi Babcia           i Dziadziuś spotkali się w kolejce „nie wiadomo za czym”. Chociaż czasy to były trudne i często wszystkiego brakowało, to humor nikogo nie opuszczał, co udowodnili nasi mali aktorzy. Goście zachwyceni oglądali występy gromko nagradzając oklaskami. Prezentowane tańce, piosenki, wiersze, wspaniałe samodzielnie przygotowane prezenty oraz wyborny poczęstunek wszystko to dostarczyło naszym gościom wielu wzruszeń             i radości. Babciom i Dziadziusiom życzymy wielu wspaniałych chwil               w szczęściu i zdrowiu.

                                                                                                    K. Sikorska


Koncert skrzypcowy 19.02.2020r.

Gdyby ktoś stanął w środę dnia 19.02. 2020r. pod drzwiami sali przedszkola z pewnością usłyszał dobiegające z niej dźwięki najprawdziwszych skrzypiec. To zasługa niezwykłego gościa – pani Marty Gębali, która zechciała podzielić się z przedszkolakami swą muzyczną wiedzą i pasją. Pani Marta to mama naszej koleżanki z przedszkola, niezwykle utalentowana skrzypaczka, która koncertowała w wielu miejscach na świecie.

Dzięki temu spotkaniu dzieci poznały różne sekrety skrzypiec – miejsce ich przechowywania, czyli futerał, ich budowę i nauczyły się nazw elementów, z których składają się skrzypce – ślimaka, żabki i żeberka. Dowiedziały się, że smyczek robiony jest z końskiego włosia, na czym polega strojenie skrzypiec i dlaczego jest ono takie ważne. Nasz gość zagrał kilka utworów, tych z muzyki klasycznej, ale również tych, które znamy z naszego przedszkola. Mogliśmy wspólnie pośpiewać i uczestniczyć w zabawach ruchowych z akompaniamentem skrzypiec. Być może spotkanie to obudziło drzemiący w dzieciach muzyczny potencjał i geniusz. Na pewno dzień ten dostarczył miłych i niezapomnianych wrażeń. Warto też wspomnieć, że nasza koleżanka Madzia wraz ze swoją całą muzykującą rodziną niedawno wzięła udział w Koncercie Pastorałek i to z wielkim sukcesem. Bardzo gratulujemy! Na koniec spotkania dzieci otrzymały od naszego gościa kolorowe naklejki – pamiątkę spotkania z muzyką. Dziękujemy !

Bal karnawałowy 21.02.2020r.                                    

Karnawał to na dobre już wpisana w rzeczywistość przedszkolną tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Ważnym elementem tego czasu są bale. Dnia, w którym odbędzie się bal niektórzy z nas nie mogą się wprost doczekać. A kiedy wreszcie czas zabawy nadchodzi ogarnia nas taneczne szaleństwo.

Już od rana przedszkole pełne jest kolorowych postaci, bohaterów znanych bajek. Można tutaj spotkać księżniczki, motylki, biedronki, pilnujących porządku policjantów, piratów, a także Spider-Mana czy Batmana... Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci wcale nie jest łatwo. Starannie przygotowane stroje       i przemyślane rekwizyty powodują kolorowy zawrót głowy!! Wzajemne podziwiane strojów i bajkowa atmosfera na długo pozostaje w pamięci. Bal jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

Pięknie przystrojona sala, wspaniała muzyka, konkursy wszystko to sprawia, że mali i ci co już trochę podrośli uczestnicy balu przenoszą się w radosny, bajkowy świat tańca muzyki i zabawy i nie trzeba nikogo zachęcać do wspólnych pląsów. A po balu… pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców dla odzyskania utraconych w tańcu kalorii.

                                                                                      K. Sikorska                                    


123

REKRUTACJA

PRZEDSZKOLE

WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA

.:pobierz w wersji PDF:.

 

OŚWIADCZENIE

.:pobierz w wersji PDF:.


 


123

REKRUTACJA

PRZEDSZKOLE

WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA

.:pobierz w wersji PDF:.

 

OŚWIADCZENIE

.:pobierz w wersji PDF:.


 

 


Zarządzenie nr 0050.5.2020

Burmistrza Miasta i Gminy  

z dnia 28 stycznia 2020 r.

w sprawie określenia terminów przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego na rok szkolny 2020/2021 do klas pierwszych szkół podstawowych, publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest gmina Siewierz.

.:POBIERZ:.


 

20września – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 września zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

  20 września - to Ogólnopolski DzieńPrzedszkolaka.Dzisiajod rana byliśmy     w wyśmienitych humorach, wiedzieliśmy, że tak jak co roku         i teraz nie zabraknie dla nas niespodzianek! Czekaliśmy na nie                            z uśmiechem i niecierpliwością. Ze smakiem zjedliśmy słodki poczęstunek – babeczki upieczone przez jedną z mam, popijaliśmy smacznym                        i zdrowym soczkiem owocowym. Pląsaliśmy i tańczyliśmy przy naszych ulubionych piosenkach. Na podwórku robiliśmy wielkie, kolorowe bańki      i nawet nie marudziliśmy, że czekamy na swoją kolejkę. Zresztą nie było czasu marudzić, bo bawiliśmy się w zabawy z chustą Klanza. Jeździliśmy pociągiem, długim jak jeszcze nigdy dotąd! Dobrze, że tak wesoło obchodziliśmy swoje święto!

                                                                                                K. Sikorska

18października – wycieczka do Parku Miejskiego w Siewierzu

W dniu 18 października 2019r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się na wycieczkę do nowo utworzonego Parku Miejskiego                   w Siewierzu. W parku oprócz możliwości spacerów pośród drzew, których liście przybrały teraz najpiękniejsze kolory jesieni, można wzbogacić swoją wiedzę. Ścieżka dydaktyczna z niezwykle kolorowymi zdjęciami owadów, ptaków, zwierząt i różnymi ciekawostkami o ich życiu przygotowana jest  w ten sposób, że można bawić się w quizy             i konkursy, przy okazji nabywając nowe wiadomości. Ze świata owadów, na uwagę zasługuje pszczoła, której praca tak bardzo przyczynia się człowiekowi. Ciekawe tropy prowadzą do różnych zwierząt, które możemy spotkać w polskich lasach.

W drugiej części parku mieszczą się instrumenty, na których można wypróbować swoje zdolności muzyczne. Rurofony, marimba, bębny,               a także rurowe komunikatory – to wspaniałe miejsce do muzycznych improwizacji.

Na żywiołową zabawę pełną dobrych wrażeń czeka miejsce                      z drabinkami, zjeżdżalnią, obrotowymi krzesełkami i dużą ilością elementów do wspinaczek, huśtawek. Kto dba o krzepę może skorzystać        z siłowni pod chmurką.

Wycieczka i zabawy w parku, wspaniała pogoda i czas, kiedy badaliśmy świat wszystkimi zmysłami to niezwykłe doświadczenie. Bardzo cieszymy się z tak pięknego miejsca, z którego z wielką radością mogą korzystać wszyscy mieszkańcy Siewierza.

                                                                              K. Sikorska

28listopada – wyjazd do biblioteki na Dzień Pluszowego Misia

W dniu 28 listopada dzieci z oddziału 3-4latków wybrały się do Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Siewierzu. Tam, wzięły udział                           w obchodach Dnia Pluszowego Misia. W bibliotece podczas zajęć odbyły podróż do Misiolandii. Jadąc pociągiem przez tę krainę odwiedziły: Uszatkowo, Guzikowo, Jogolandię, Puchatkowo. Podczas wyprawy zbierały prezenty dla Misia Puchatka, który obchodził swoje urodziny.   Na poszczególnych stacjach dzieci odgadywały zagadki, oglądały portrety misiów i ich przyjaciół i przenosiły się w bajkowy świat bohaterów. Po dotarciu do Jubilata przedszkolaki wręczyły przywiezione przez siebie prezenty, zaśpiewały tradycyjne Sto lat i zjadły pyszne misiowe ciasteczka. Na koniec zabawy dzieci dostały pamiątkowe bileciki pociągowe oczywiście z wizerunkiem misia. Po podróży oglądały wspaniałe kolorowe książeczki, słuchały bajki. Z bagażem podróżnym pełnym wrażeń dzieci wróciły do przedszkola. Dzień Pluszowego Misia spędziły na wspaniałej zabawie.

Bardzo dziękujemy Pani dyrektor Biblioteki za umożliwienie nam przeżycia tej przygody, za zaproszenie nas do Biblioteki i ciepłe przyjęcie oraz Pani Joli prowadzącej dla nas to spotkanie.

                                                                                             K. Sikorska

08listopada- wyjazd do biblioteki na przedstawienie „Co w trawie piszczy?”

W dniu 08listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych przy SP 2 w Siewierzu wybrały się do Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej na przedstawienie teatralne pt. Co w trawie piszczy? Bohaterowie tej bajki Maja i Gucio bardzo chcieli założyć łąkową bibliotekę. Z pomocą przyszły im dzieci, które wymyślały historie, spisywane pieczołowicie przez Maję. Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w przygodach przeżywanych na łące, dzieci tańczyły, ratowały Gucia, pomagały w zgromadzeniu księgozbioru na kwiatach. Podczas pobytu w bibliotece, dzięki uprzejmości Pani dyrektor, dzieci oglądały pomieszczenia biblioteki, książki oraz słuchały czytanej bajki. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu, przedszkolaki zachwycały się książkami, podróżą autobusem i samodzielnym wyjazdem.

Bardzo dziękujmy Pani dyrektor biblioteki, za zaproszenie i umożliwienie nam obejrzenia biblioteki i przedstawienia.

                                                                                              K. Sikorska

W czwartek, 30 maja w naszej szkole gościliśmy aktorów Teatru "Tomcio"      z Nowego Sącza, którzy przedstawili dzieciom bajkę kukiełkową "Jaś i Małgosia w krainie ekologii". W fabułę tradycyjnego spektaklu wplecione zostały pojęcia związane z ochroną przyrody. Na widowni zasiedli uczniowie klas 1-3, a także przedszkolaki. Dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły losy głównych bohaterów, utrwalając przy tym, w jaki sposób należy dbać o środowisko. Przedstawienie było lekcją proekologicznych zachowań, podczas której mogliśmy obejrzeć barwne postacie oraz usłyszeć wesołe piosenki. Czarownica i wilk występujący w bajce okazali się postaciami, które z wielką troską mówiły o ochronie przyrody i uczyły zagadnień ekologii i dbania o środowisko, a także wyrabiania dobrych nawyków i zachowań. (K.S.)

Budujemy nasze miasto.

Dzisiaj bawiliśmy się w budowniczych i architektów. Zaplanowaliśmy całe miasto i budowaliśmy nasze wymarzone domy. Zabawa była udana, a dywan naszej sali zamienił się w dzielnicę. Wybudowaliśmy duży kościół, bibliotekę i wspaniały zamek, który przecież znajduje się w naszym miasteczku. Projektując ulice naszego miasta dyskutowaliśmy nad naszymi pomysłami i bawiliśmy się wspaniale. (K.S.)

5 edycja konkursu: Świat oczami młodych – projekt znaczka pocztowego.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 5 edycji konkursu: Świat oczami młodych – projekt znaczka pocztowego. Konkurs miał na celu promowanie upraw ekologicznych i ochronę starych odmian drzew, których owoce nie zostały nadmiernie zmienione poprzez działanie ludzkie. Jest to ważne ze względu na coraz większą ingerencję człowieka w otaczającą nas przyrodę.

Zachowanie rodzimej różnorodności biologicznej tak jak i ochrona kulturowych tradycji lokalnych mają głęboki sens i mogą służyć zachowaniu tożsamości w zglobalizowanym świecie. Rodzime odmiany służąc „miejscowym” równocześnie dodają cegiełkę do dorobku całej ludzkości. „Stare” może stać się „nowoczesne” a każdy z nas może mieć w tym swój udział promując stare odmiany drzew owocowych.

W kolejnych etapach pracy uczniowie dowiedzieli się, że istnieje prosty sposób na zwrócenie powszechnej uwagi proces ratowania starych odmian drzew owocowych. Jednym z godnych polecenia sposobów zaintrygowania osób do tej pory biernych może być przekaz rysunkowy umieszczony na przedmiocie powszechnego użytku. Takim swoistym „mikro-plakatem” jest znaczek pocztowy…

Lekcje prowadzono metodą projektu, podczas których wyszukiwano informacje na temat ekologicznych sadów, znaczków, zapoznano młodzież z materiałami przygotowanymi przez koordynatora konkursu w placówce. Na zajęciach przeprowadzono pogadanki tematyczne, prezentowano materiały przygotowane przez inicjatora konkursu, przygotowano gazetkę tematyczną, oglądano prezentację o znaczkach i ich historii powstania.

Po wykonaniu projektów znaczków komisja, w której skład wchodzili nauczyciele plastyki oraz inni nauczyciele szkoły, wyłoniła wyróżnionych, w głosowaniu jawnym, a następnie trzy osoby, których projekty zostały nagrodzone i przesłane do drugiego etapu konkursu.

Spośród przygotowanych na zajęciach prac - w etapie szkolnym wyłoniono trzy zwycięskie prace uczennic: Juli Pawińskiej, Weroniki Kozerskiej i Wiktorii Golec.

Laureaci wybranych w pierwszym etapie konkursu projektów znaczków otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. W szkole została przygotowana wystawa pokonkursowa.

Dużą pomocą do promowania konkursu, a także wiadomości dotyczących ekologicznych upraw była przygotowana przez inicjatora broszura informacyjna, a także prezentacja dotycząca znaczków, dzięki którym zapoznano uczniów szczegółowo z tematyką konkursu. Konkurs cieszył się dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem ze strony młodzieży.

 

21 maja wzięliśmy udział w biegach, które odbywały się w ramach V Ogólnopolskiego Maratonu Przedszkolaków 2019r. - pod hasłem: Sprintem do maratonu.

Po krótkiej rozgrzewce, z bojowym nastawieniem i w jednolitych koszulkach z kolejnymi numerami startowymi przystąpiliśmy do biegów, których celem było wspólne uzbieranie jak największej ilości przebiegniętych metrów. Zadanie trudne, ale na szczęście bojowy duch nas nie opuszczał i razem przebiegliśmy 8550 metrów! „Uzbierane” metry podzieliliśmy przez liczbę uczestników- 34 osoby i otrzymaliśmy całkiem zadawalający nas wynik – średnio 251,4 metra na przedszkolaka. Przyszkolna bieżnia o długości 60 metrów bardzo się przydała do szybkiego obliczania przebiegniętej odległości. Kiedy zmęczeni, ale i bardzo szczęśliwi zakończyliśmy nasze zmagania – na mecie czekała na nas niespodzianka: piękne dyplomy, medale i gratulacje od naszych pań. Otrzymaliśmy również biegowy certyfikat, w którym napisane jest, że dołączyliśmy do grona małych maratończyków! (K. S.)

Akcje w których uczestniczymy

pojemnik_na_baterie.jpg
Copyright © 2021 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Wednesday the 22nd. Siewierz