Od 1 września 2010 roku w naszym Oddziale Przedszkolnym realizowany jest program „Klucz do uczenia się" - oparty na pedagogice rosyjskiego psychologa Lwa Wygotskiego. Program ten jest realizowany w ramach projektu „Klucz do upowszechniania edukacji przedszkolnej w Siewierzu” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Teoria L. Wygotskiego, zakłada, że w procesie edukacji dzieci najważniejszy element stanowi rozwinięcie umiejętności uczenia się, czyli przygotowywanie do korzystania ze swojego potencjału umysłowego.                                     „Klucz do uczenia się” to wyjątkowy program zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jego wyjątkowość polega na tym, że przełamuje on dotychczasowy model edukacji oparty na zapamiętywaniu i odtwarzaniu informacji. Zamiast tego, „Klucz do uczenia się”  uczy dzieci samodzielnego myślenia i szybkiego nabywania wiedzy. Podczas zajęć najmłodsi uczą się jak zdobywać wiedzę samodzielnie i jak stosować ją w nowych warunkach. Uczą się logicznego myślenia i efektywnego wykorzystania swojej inteligencji do samodzielnego rozwiązywania problemów.                                                         W całości program składa się z  dwóch części: „Gąsienice” i „Motyle”.       Każda z tych części zawiera 12 modułów. My posiadamy 7 modułów „Gąsiennic”(program dla dzieci młodszych).

Każdego dnia dzieci uczestniczą w zajęciach jednego, a nawet dwóch modułów.

Oto nazwy modułów i krótka informacja na ich temat:

$11.     „Od bazgrania do pisania”
Wspaniały moduł przygotowujący mięśnie rączki i nadgarstka dziecka do precyzyjnego prowadzenia kredki, pędzla, długopisu. Rysunki dziecka stają się bardziej wyraziste, dokładne. Szereg oryginalnych ćwiczeń i zabaw pomaga wykształcić precyzyjną kreskę i przygotowuje rączkę dziecka do precyzji w pisaniu liter. Rozwija umiejętności potrzebne do pisania kształtując przy tym inwencję twórczą dziecka. Rozwija "wizję sztuki" i wprowadza różne narzędzia symboliczne - kompozycję, rytm i kolor.

$12.     „Gry rozwijające”
Bawiąc się w małych i dużych grupach dzieci rozwijają wyobraźnię, odczytywanie symboli, umiejętności językowe i komunikacyjne, myślenie stosownie do sytuacji, kreatywne rozwiązywanie problemów, samokontrolę i poczucie własnej wartości.

$13.     „Matematyka sensoryczna”
Rozwija zdolność analizowania zewnętrznych, wizualnych cech przedmiotów przy pomocy standardów sensorycznych takich jak kolor, kształt lub rozmiar. Buduje podstawy do rozwoju umiejętności umysłowych potrzebnych  później w szkole na lekcjach matematyki.

$14.     „Program literacki”
Rozwija zamiłowanie do bajek, pozwala opanować język opowiadań i daje głębokie zrozumienie struktury bajki poprzez postępowanie zgodnie z określonym zestawem procedur określanych jako modelowanie wizualne.

$15.     „Kreatywne modelowanie”
W ramach wspólnych ćwiczeń dzieci odkrywają symetrię i wzory posługując się kształtami geometrycznymi w celu tworzenia prezentacji artystycznych otaczającego je świata. Rozwija współpracę i umiejętności społeczne.

$16.     „Konstrukcje”
Rozwija język matematyczny i zachowania celowe. Dzieci analizują strukturę przedmiotów i planów, artykułują swoje zamierzenia i realizują je przy pomocy drewnianych klocków.

$17.     „Ty, Ja, Świat”
Korzystając z symboli i modeli wizualnych dzieci uczą się o sobie jako o osobach fizycznych, emocjonalnych i społecznych, o świecie naturalnym i materialnym, o istotach żywych i przedmiotach nieożywionych.

Udział dzieci w tych zajęciach ma na celu wspieranie ich rozwoju, ale nie przyspieszanie go. Maluchy zdobywają wiedzę i umiejętności, ale przede wszystkim uczą się jak zdobywać wiedzę. Każde zajęcia wprowadzają język symboli i są dla każdego dziecka nowym wyzwaniem. Zajęcia z programu „Klucz do uczenia się” to przede wszystkim świetna zabawa dla naszych maluchów.

Wychowawcy Oddziału Przedszkolnego:

Dagmara Małota – Machura