KU ZDROWOTNOŚCI, CZYLI PROGRAM „OWOCE W SZKOLE”

owoce

Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu uczestniczy w programie „Owoce w szkole” już trzeci rok. W programie tym biorą udział najmłodsi uczniowie naszej szkoły czyli dzieci klas I – III, którzy w przerwach między zajęciami otrzymują świeże warzywa i owoce. Nasze uczestnictwo w akcji zakłada następujące cele:

• długotrwałą zmianę nawyków i przyzwyczajeń żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie,
  • podniesienie świadomości społecznej dotyczącej zdrowego odżywiania,
  • propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkole.

Realizacja wyżej przedstawionych celów ma pomóc w poprawie zdrowia naszych najmłodszych. Pomysłodawcy projektu mają nadzieje, że w ten sposób uda im się zapobiec ciągle rosnącej liczbie dzieci otyłych w wieku szkolnym, wzrostowi coraz częstszych zachorowań na choroby cywilizacyjne, a także spadkowi konsumpcji owoców i warzyw w Polsce.

Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcje składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego. Dzieciom udostępniane są jabłka, gruszki, truskawki, marchew, rzodkiewki, słodka papryka, soki owocowe, warzywne lub owocowo – warzywne. Owoce i warzywa dostarczane są· w ciągu 10 dowolnie wybranych tygodni w ramach danego semestru. Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (75%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (25%).

W ramach programu nauczyciele powadzą działania edukacyjne· dotyczące zdrowego odżywiania, a mianowicie uczniowie uczestniczą w dwóch lekcjach w semestrze o tematyce zdrowotnej i przyrodniczej. Ponadto organizowane są konkursy, które propagują spożywanie większej ilości zdrowej żywności. I w tym roku Szkoła Podstawowa nr 2 może pochwalić się laureatami szkolnego konkursu pt. Rymowanki owocowo – warzywne. Dzieci bardzo aktywnie zabrały głos w tym temacie i stworzyły rymowane wierszyki, które mają zachęcić dzieci, młodzież oraz dorosłych do spożywania jak największej ilości owoców i warzyw w swej codziennej diecie. Jedna z nagrodzonych prac będzie idealnym podsumowaniem tegoż artykułu:

Lubię ananasa i marchewkę,

Zjem banana i rzodkiewkę.

Chętnie zjem i jabłuszko,

Bo chcę mieć zdrowe serduszko!

Zatem mali i duzi chyba zgodzicie się z autorem rymowanki, Danielem Lubińskim, dziś już uczniem klasy IV, i od teraz każdy z nas będzie pamiętał, że owoce i warzywa to same witaminy! Zachęcam wszystkich do zdrowego odżywiania!

Koordynator akcji: Beata Pieprzyk

szkola_bez_przemocy_small.jpg