Lektury obowiązkowe dla klas IV - VI

4.Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi;
5.Ignacy Krasicki, wybrane bajki;
6.Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa;
7.Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty, w tym: opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego);
8.Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni;
9.Bolesław Prus, Katarynka;
10.Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny;
11.John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem;
12.Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy;
13.Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego;
14.Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, o Syzyfie, o Demeter i Korze, o Dedalu i Ikarze, o Heraklesie, o Tezeuszu i Ariadnie, o Orfeuszu i Eurydyce;
15.Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie;
16.Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie;
17.Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce;
18.Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne.

Lektury obowiązkowe klasy VII- VIII

1.Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
2.Aleksander Fredro, Zemsta;
3.Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII;
4.Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
5.Ignacy Krasicki, Żona modna;
6.Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość);
7.Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;
8.Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;
9.Juliusz Słowacki, Balladyna;
10.Stefan Żeromski, Syzyfowe prace;
11.Sławomir Mrożek, Artysta;
12.Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż).
13.Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.

szkola_bez_przemocy_small.jpg

Thursday the 5th. Siewierz 2013