BohaterON

BohaterON – włącz historię!

     Uczniowie klasy VII i VIII przyłaczyli się do realizacji ogólnopolskiej kampanii  o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię!. Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. 
We wcześniejszych edycjach  polscy uczniowie z kraju i zagranicy wysłali do Powstańców Warszawskich ponad milion dwieście pięćdziesiąt tysięcy kartek      i listów z życzeniami. W 2022 r. tradycyjne kartki zostały zastąpione wpisami na portalu www.dumnizpowstańców.pl – nowym, wirtualny miejscu pamięci           o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim.
       Akcja BohaterON w Twojej Szkole poprzedzona została szeregiem lekcji      i działań o tematyce patriotycznej, uświadamiających ogromną rolę poświęcenie uczestników Powstania Warszawskiego. Uczniowie oglądali dostępne filmy edukacyjne, słuchowiska, słuchali wywiadów z Powstańcami oraz wykładów swoich nauczycieli, włączali się w pogadanki i dyskusje na temat udziału w Powstaniu Warszawskim młodych ludzi, czytali książki o tematyce związanej      z II wojną światową oraz ze zrywem powstańczym. W ramach akcji realizowali projekt "II wojna światowa w pudełku" oraz wykonali plakaty na temat przyczyn, działań zbrojnych i skutków powstania.  W ramach akcji planowana jest wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego. 
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu zapoznali się na lekcjach historii ze stronę internetową akcji, którą także prześledzili samodzielnie, przygotowując się do lekcji oraz dokonując wpisów na portalu www.dumnizpowstanców.pl , w których dziękowali Powstańcom za odwagę         i poświęcenie w walce o wolność Polski, życząc zdrowia i długich szczęśliwych lat życia.
 
PW2
 

WK1

KR

wzor na usmiech

 

21. listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

Jak mówił Charlie Chaplin "Dzień bez uśmiechu jest dniem straconym".

 

                                                                                                                                       J.Cesarz 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA 2022

18 listopada 2022r. obchodziliśmy w naszej szkole kolejną rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Organizacja UNICEF łączy kolor niebieski w działaniach związanych z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka. W piątek -18.11.2022r. uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły ubrali się właśnie na niebiesko jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, szczególnie z tymi, których prawa nie są właściwie przestrzegane. Ponadto uczniowie uczestniczyli w zajęciach poświęconych tematyce praw dziecka. Za udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka nasza szkoła została uhonorowana dyplomem od UNICEF.

 

                                                              J. Chudy
                                                              J. Cesarz 

  316824905_542365851047542_4343912809683502032_n.jpg

III Międzynarodowa edycja  VII Ogólnopolskiej akcja

  pt. ,,Przerwa na czytanie –

bicie rekordu w czytaniu na przerwie”.

Nasza szkoła przystąpiła do akcji czytelniczej 28 października 2022 r.

od godz. 9.15 do 9.30 w ramach : 

Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

oraz ogólnopolskiej kampanii Cała Polska czyta dzieciom.

 

Celem akcji była :

  • promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
  • integracja środowiska szkolnego;
  • pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe
  • zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

 Po wcześniejszych przygotowaniach, w piątek 28 października 2022 r. rozpoczęto bicie rekordu w czytaniu na przerwie. W akcji wzięła udział cała społeczność szkoły. Każdy z uczestników wybrał z biblioteki szkolnej lub przyniósł z domu swoją książkę. W akcji wzięły udział wszystkie klasy wraz ze swoimi wychowawcami oraz nauczycielami języka polskiego . Najmłodszym uczniom (nie umiejącym samodzielnie czytać) głośno czytali wychowawcy. Czytano więc w klasach, na korytarzu, czytano na boisku szkolnym i oczywiście w bibliotece.

CZYTANO WSZĘDZIE!

Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do ogólnopolskiej akcji czytania na przerwie. Mam nadzieję, że za rok znów się spotkamy podczas „Przerwy na czytanie” i będzie nas czytających jeszcze więcej.

 

przerwa na czytanie 1

Wycieczka na Targi Książki w Katowicach

Od wielu już lat media informują, że w Polsce spada ilość czytanych książek, a Polacy coraz rzadziej sięgają po książki. Wg niektórych osób przestaliśmy się wstydzić tego, że nie czytamy. Nasza szkoła, wychodząc na przekór temu przekonaniu, zachęca do tego, aby połknąć bakcyla czytania i sięgać po książkę nie tylko z obowiązku ale i dla rozrywki, miłego spędzania czasu.                                                                                                               

4 listopada 2022 r. grupa 12 uczniów  klas VII-VIII wybrała się na wycieczkę, której celem były Targi Książki, organizowane w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Oferta wydawnicza na Targach przyprawiała o zawrót głowy! Brali  w nich udział najwięksi wydawcy z całego kraju m.in.: Akapit-Press, Bellona, Egmont, Muza SA, Nasza Księgarnia, Sonia Draga, Świat Książki, Papilon, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Albatros, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Olesiejuk, Wydawnictwo Świętego Wojciecha, Zeszyty Literackie, Znak. Każdy uczeń mógł znaleźć dla siebie książkę, która trafiała w jego gust literacki.

Targi zachwyciły atrakcyjną ofertą programową; dzieci mogły uczestniczyć w spotkaniach z autorami (m. in. z Waldemarem Cichoniem), w warsztatach, w konkursach, mogły również spróbować swoich sił  w testowaniu gier planszowych oraz zdobyć autografy znanych twórców literatury polskiej.
Wycieczka miała również charakter praktyczny, ponieważ przemieszczaliśmy się  środkami komunikacji publicznej. Dla niektórych uczniów była to pierwsza podróż autobusem miejskim.

TargiK316038679 146228311489361 955909103734759373 n

 

Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.

Dzień ten obchodzony jest uroczyście w całej Polsce. Świętowano również w Szkole Podstawowej nr 2 w Siewierzu. 10 listopada 2022 r. wszystkie dzieci przyszły  do szkoły odświętnie ubrane, przedszkolaki oraz uczniowie kl. I-III ozdobili ubrania własnoręcznie zrobionymi kotylionami. Najważniejszym punktem obchodów Święta Niepodległości był program słowno-muzyczny przygotowany przez oddziały przedszkolne, uczniów kl. II oraz kl. IV - VIII. W czasie jego trwania występujący  przypomnieli swoim rówieśnikom losy narodu polskiego: kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej i nadzieje Polaków na odzyskanie wolności, wreszcie powrót na mapę Europy jako niepodległy, suwerenny kraj. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami oraz recytacjami wierszy, co pozwoliło widzom głębiej przeżyć tamte chwile. Społeczność szkolna w tym uroczystym dniu wzięła również udział w kolejnej edycji akcji MEiN „Szkoła do hymnu” odśpiewując 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego o godz. 11.11.

Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Uczciliśmy to wyjątkowo godnie i uroczyście.

święto niepodleglosci313197446 144459228332936 6333560848218522036 n

Wyniki konkursu "Co dodaje mi skrzydeł - moja pasja"
 
W drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu "Co dodaje mi skrzydeł - moja pasja" udział wzięło 33 uczniów z naszej szkoły. Konkurs organizowany jest przez Fundację Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków / Flying Bag oraz firmę  BIC Polska.

Konkurs jest związany z Międzynarodowym Dniem Plecaka, który był organizowany w połowie października w naszej placówce. Wówczas uczniowie prezentowali na sali gimnastycznej swoje zbiory i kolekcje.
 
Po wyczerpujących obradach nasze szkolne jury ustaliło następujące wyniki:

I kategoria: klasy I-III

I miejsce - Agata Nogaj

II miejsce - Zofia Przemyk

III miejsce - Amelia Płatek

I_miejsce_A._Nogaj.jpg    

II_miejsce_Z._Przemyk.jpg

III miejsce A. Płatek

 

II kategoria: klasy IV-VI

I miejsce - Maria Przemyk link do prezentacji

II miejsce - Nina Bujna  link do prezentacji

III miejsce - Wojciech Musiałek link do prezentacji

 

III kategoria: klasy VII-VIII

I miejsce - Julia Bujna

II miejsce - Temenuzhka Ognyanova

III miejsce - Emilia Majewska

 I_miejsce_J._Bujna.jpg 

II miejsce T. Ognyanova

III miejsce. E. Majewska

Pozostali uczestnicy:

Justyna Madej

Patrycja Trzcionka

Borys Łaszczyca

Szymon Szatan

Klaudia Cembala

Igor Suchecki

Aleksandra Chwastek

Hanna Szymańska

Oskar Pniak

Martyna Nadolny

Judyta Zajiczek

Nela Biedroń

Maja Chwastek

Marcel Woźniak

Anastazja Dębska

Julia Wylon

Aleksander Zygmunt

Fabio Stacchetti

Nikodem Borowiecki

Filip Krzan

Małgorzata Piątkowska

Julia Stolarzak

Miłosz Bochenek

Patryk Sierpiński

 

Poziom prac plastycznych i prezentacji był bardzo wyrównany i wysoki, a ustalenie wyników było bardzo trudne.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

 

Joanna Cesarz,

Justyna Chudy

 

 

 

Galeria prac pozostałych uczestników:

link do prezentacji

link do prezentacji

 link do prezentacji

link do prezentacji

A. Zygmunt 

B. Łaszczyca

F. Stacchetti 

J. Madej

J. Stolarzak

M._Nadolny.jpg

J._Wylon.jpg

J. Zajiczek

M. Bochenek

M. Chwastek

Sz. Szatan

N. Biedroń 

P. Trzcionka

P. Sierpiński

O. Pniak

M. Woźniak

M._Piątkowska.jpg

N. Borowiecki

A. Dębska

F. Krzan

 

code week 10 lat

CodeWeek 2022

W tym roku miał miejsce jubileuszowy, dziesiąty Europejski Tydzień Kodowania. Na lekcjach matematyki uczniowie ćwiczyli kodowanie off - line. Zakodowane obrazki, zaszyfrowane przykłady, rysowanie według kodu bardzo podobały się uczniom i dawały okazję do doskonalenia umiejętności logicznego myślenia, czytania ze zrozumieniem i przede wszystkim dobrej zabawy.

W ostatnich dniach dostaliśmy również certyfikat, który potwierdził udział SP 2 w tym przedsięwzięciu.

code_week_2022.png 

 

 

Justyna Chudy

 


Konkursy geograficzne organizowane przez Uniwersytet Śląski

Zachęcam do udziału w konkursach o tematyce geograficznej dla uczniów klas 4 - 8. Proszę o zapoznanie się z tematyką proponowanych konkursów oraz z terminarzem. Jeśli zdecydujecie się na udział proszę o kontakt z nauczycielem geografii.

.:WYKAZ KONKURSÓW:.


2899902004128

OGŁOSZENIE O KONKURSIE !!!

Serdecznie zapraszamy uczniów klas I – III

do udziału w SZKOLNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM

pod hasłem:

„Malowana poezja”- ilustracja do wybranego utworu

Marii Konopnickiej.

     

Warunki konkursu:

1.Technika pracy – dowolna (rysunek kredkami ołówkowymi, świecowymi lub pastelami; wydzieranka, wyklejanka, kolaż, itp.);

2. Na pracy można umieścić tytuł wiersza lub utworu, który jest ilustrowany.

3. Format pracy A4;

4. Na odwrocie każdej pracy należy umieścić następujące informacje: imię i nazwisko autora pracy, klasę, tytuł wiersza lub utworu (który jest ilustrowany).

5. Prace należy wykonać do 25.11.2022r. i dostarczyć p. Joannie Żołądź.

W DZIEŃ ZADUSZNY SP 2 PAMIĘTA

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu zawsze pamiętają i dbają o grób Jana Modzelewskiego. Jak co roku delegacja udała się na cmentarz, aby posprzątać grób oraz zapalić znicz. Jan Modzelewski był mieszkańcem Siewierza, który w wieku 24 lat zginął tragicznie w dniu 20 stycznia 1945 roku. Dla dzieci, które przychodzą na cmentarz, jest to lekcja odpowiedzialności i szacunku wobec miejsc spoczynku osób zmarłych. Poznając tragiczne losy Jana Modzelewskiego, rozumieją bezsens wojny, która zabiera życie przypadkowych osób, niezaangażowanych w działania wojenne - w tym przypadku młodego mężczyzny.

SP 2 PAMIĘTA 2022 page-0002

17.10.2022 page-0001

(2) Facebook

J. Chudy
J.Cesarz

DN- 2022

 

PIRACKI DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W SP2 W SIEWIERZU

 

13 października 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Postanowiliśmy uczcić to święto z przymrużeniem oka.

Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Zdzisław Banaś- Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz. Zaprosiliśmy wszystkich do wspólnej zabawy w piratów.

„Kto dziś chce zostać marynarzem,

   Niechaj odwagą się wykaże !”

Tak brzmiały początkowe wersy tekstu młodych aktorów. Liczne zadania, przygotowane dla uczestników akademii, udowodniły, że nasza społeczność nie boi się żadnych wyzwań: potrafi ratować w potrzebie, celnie strzela, dba o bezpieczeństwo na pokładzie SP2, doskonale radzi sobie z poszukiwaniem zaginionych „rybek” czy „muszelek”, a nawet z uśmiechem zjada „morskie menu”. Włodarz naszej gminy również wykazał się nie lada umiejętnościami i z zamkniętymi oczami „zacumował łódź”.

Na koniec wszyscy otrzymali stosowne certyfikaty- swoją podobiznę w pirackiej odsłonie.

 

Dagmara Małota- Machura

Aneta Bednarz


 

1920x1080px tlo logo

Dzień gier planszowych

Dzisiaj przypada dzień gier planszowych - coroczne święto miłośników rywalizacji, myślenia i dobrej zabawy.

Gry planszowe mają wiele zalet. Doskonalą umiejętność czytania ze zrozumieniem, logicznego myślenia, rozwijają wiedzę. 

Dokumentacja zdjęciowa naszej dzisiejszej dobrej zabawy dostępna pod linkiem: link

Justyna Chudy

logo_2022.jpg

Międzynarodowy dzień tabliczki mnożenia 2022

 

W pierwszy piątek października od lat obchodzimy międzynarodowy dzień tabliczki mnożenia. Uczniowie klas IV-VIII kolorowali, kodowali, rozwiązywali łamigłówki, zadania, układali puzzle oraz grali w gry, które sprawdzały umiejętność mnożenia. Czas lekcji matematyki upłynął w tym dniu szybko i radośnie!

Zdjecia dostępne pod linkiem: link

Następne święto mnożenia już za rok!

Justyna Chudy

1

2

wszystkie smieci

 

Podsumowanie Akcji Sprzątania Świata 2022

 

Tegoroczna akcja Sprzątania Świata, przeprowadzona przez uczniów i przedszkolaków była bardzo skuteczna. Zebraliśmy łącznie kilkadziesiąt worków śmieci, kilkanaście opon, materace, łóżka i inne znaleziska z terenu wokół szkoły, pobliskich ulic i lasku za szkołą.

I mimo, że sprzątanie było efektywne, a pogoda ładna, humory popsuł dzieciom fakt znalezienia tak ogromnej ilości śmieci, szczególnie porzucanych w lesie. Najtrudniejsze do zrozumienia jest dla nas to, że śmieci te raczej nie są przywożone spoza gminy Siewierz, a pochodzą od naszych mieszkańców. Pomimo, że każdy ma możliwość odbioru odpadów zmieszanych i posegregowanych przez obsługującą gminę firmę oraz wywozu dodatkowych odpadów na PSZOK, znajdują się osoby, które bez skrupułów zostawiają po sobie na lata niechlubne ślady w lesie. Pocieszające jest to, że dzieci są świadome szkodliwości takiego postępowania i rozumieją jego negatywny wpływ na środowisko i komfort życia mieszkańców. Wierzymy, że edukacyjna funkcja przeprowadzonej akcji przyniesie skutek, a nasi uczniowie zawsze będą sprzeciwiać się takim praktykom. Relację fotograficzną zamieściliśmy na szkolnym profilu FB.

Tradycyjnie, wydarzeniu towarzyszył Szkolny Konkurs Plastyczny na plakat ilustrujący hasło akcji Sprzątania Świata, w tym roku: „Wszystkie śmieci są nasze”. Bardzo dziękujemy wszystkim przedszkolakom i uczniom, którzy wykonali piękne prace konkursowe.

Nagrody i dyplomy powędrowały do zwycięzców:

W kategorii „Przedszkole”:

I miejsce – Robert Karmański

II miejsce – Lena Pogorzelczyk

III miejsce – Alicja Moskalczyk oraz Weronika Przemyk.

W kategorii „Klasy I – III”:

I miejsce – Agata Nogaj

II miejsce – Julia Pogorzelczyk

III miejsce – Judyta Zajiczek

Wyróżnienia: Amelia Płatek oraz Szymon Gala.

W kategorii „Klasy starsze”

przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca: dla Marii Przemyk oraz Hanny Szymańskiej.

Nagrodzone prace zostały wyeksponowane w galerii prac na korytarzu na pierwszym piętrze.

Katarzyna Maciążek

dzienprofilaktyki22

dzień kropki 22 

Dzień Kropki 2022

15 września przypada Dzień Kropki. To dzień, w którym doceniamy dziecięcą pomysłowość i kreatywność. Cieszymy się, że kolejny raz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu mogli brać udział w tym radosnym dniu, a nasze działania dokumentuje stosowny certyfikat. Nasi podopieczni podejmowali bardzo różnorodne działania, ale najwięcej radości dała rozszerzona rzeczywistość. Zadania, łamigłówki, gry, kolorowanie są OK, ale skaczące kropki są najlepsze! 

zaświadczenie_dzień_kropki_22.png 

Zdjęcia z naszych działań dostępne są pod linkiem:  link

 

Justyna Chudy

 

 

 

Sprzątanie Świata 22

 

„Sprzątanie Świata” w Szkole Podstawowej nr 2 w Siewierzu

 

Akcja Sprzątanie świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. W tym roku po raz 29 będziemy brać udział w oczyszczaniu naszej planety z wytworzonych przez człowieka odpadów w myśl hasła „Wszystkie śmieci nasze są”, a uczniowie szkoły i przedszkola dołączą do międzynarodowej grupy świadomych mieszkańców Ziemi.

Uczniowie szkoły będą uczestniczyć w 1 i 2 godzinie lekcyjnej, następnie na 3 i 4 lekcji wraz z opiekunami wyruszą w teren. Po powrocie do szkoły planowane są klasowe spotkania przy kiełbaskach, pizzy lub innych smakołykach.

Prosimy o odpowiedni ubiór i chęć do działania!

Przypominamy o ogłoszonym konkursie w związku z tegoroczną akcją Sprzątania Świata. 

Katarzyna Maciążek

 


 

 

SZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNY

 

dla uczniów szkoły i przedszkola

 

NA PLAKAT

 

ilustrujący hasło tegorocznej akcji sprzątania świata:

29 akcja sprzątania świata

 

Prace konkursowe (plakaty w formacie A3/duży blok) proszę składać do wychowawców lub nauczyciela geografii
do dnia 23 września 2022r.

 

Katarzyna Maciążek


 

 

306236609 1221591081774967 1696582897530307623 n

DNI ZIEMI SIEWIERSKIEJ

 

 

W dniach 10 i 11 września odbyły się Dni Ziemi Siewierskiej, które zostały połączone z obchodami jubileuszu 60-lecia odzyskania praw miejskich przez Miasto Siewierz. 

 

Uczniowie naszej szkoły oraz dzieci z oddziału przedszkolnego aktywnie uczestniczyli w uroczystościach, występując na scenie w układach tanecznych. Nasi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

 

Aneta Tyburkiewicz

 

 

 

 


 

ORBITEK 

 

"ORBITEK" W  SP2 SIEWIERZ!

 

       9 września uczniowie SP2 w Siewierzu odbyli niezwykłą podróż - KOSMICZNĄ!

 

Odwiedziło nas mobilne planetarium. Podziwialiśmy rozgwieżdżone niebo w środku dnia. Wspaniała przygoda, którą na pewno będziemy chcieli powtórzyć.

 

Dagmara Małota- Machura

 


rozpoczęcie22

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE

ROKU SZKOLEGO 2022/2023

1 września zabrzmiał w naszej szkole pierwszy dzwonek, który rozpoczął nowy rok szkolny 2022/2023. Tego dnia w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu zostali, po złożeniu uroczystego ślubowania, włączeni najmłodsi – pierwszoklasiści. Uczniowie z klas VII i VIII przygotowali krótką akademię, w której wierszem i piosenką uczcili pamięć poległych w czasie II wojny światowej. Następnie oficjalnie pożegnali wakacje i zaprezentowali rady na nadchodzące, pracowite miesiące. Najradośniejsza z nich była taka, by się nie martwić, bo w czerwcu znów będą WAKACJE ;-)

Renata Chmielowska

 

Akcje w których uczestniczymy

polskabiega.jpg
Copyright © 2022 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Saturday the 10th. Siewierz