PIKNIK RODZINNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2

Życie jest podróżą, do której musimy się dobrze przygotować… przede wszystkim założyć wygodne buty – to myśl przewodnia pikniku rodzinnego, który odbył się w naszej szkole 20 czerwca, tuż przed zakończeniem roku szkolnego.

Wraz z rodzinami i przyjaciółmi, na czele z panem Burmistrzem Miasta i Gminy Siewierz Dariuszem Waluszczykiem, podziwialiśmy skarby przywiezione z wycieczek: m.in. odkryte w sobie talenty. Podsumowaliśmy również etapy szkolnej wędrówki: zerówka od września zasili szeregi klasy pierwszej, klasa trzecia kończy pierwszy etap edukacyjny i zaliczać się już będzie do szkolnej starszyzny, a ósmoklasiści kończą przygodę z naszą szkołą… Oj, niejedna łezka się w oku zakręciła… wybrzmiały piękne pożegnania, czułości oraz zapewnienia o pamięci. Część artystyczną zakończyły muzyczne przepisy na wakacje oraz wyśpiewane i wytańczone słowa cisnące się wszystkim na usta: ”CZEKAM NA WAKACJE!”.        

Rada Rodziców jak zwykle stanęła na wysokości zadania! Na boisku szkolnym można było: zatańczyć zumbę, zrelaksować się w nowo wybudowanej altance w Leśnej Szkole, no i degustować te wszystkie pyszności… Dzieci cieszyły się szaleństwem na dmuchańcach, a wóz strażacki przyciągał rzesze przyszłych strażaków.

Dziękujemy wszystkim obecnym za wspólną zabawę i życzymy udanych wakacji!

                                                                           Urszula Szymiec

Leśna Szkoła

Rozbudowa Leśnej Szkoły 


W roku szkolnym 2022/2023 dzięki zaangażowaniu Rodziców, nauczycieli i pracowników naszej placówki powstała Leśna Szkoła, która w tym roku została wzbogacona o ścieżkę sensoryczną.

Jest to specjalny tor przeszkód, który ma za zadanie pobudzać receptory dotykowe w stopach lub dłoniach osób korzystających. Wykorzystuje się do jej stworzenia materiały i elementy o zróżnicowanych kształtach oraz fakturach. 

Korzystanie ze ścieżki sensorycznej ma wiele zalet, wśród nich wymienia się między innymi:

- poprawę sprawności motorycznej, 

- poprawę równowagi i koordynacji ruchowej, 

- polepszenie percepcji wzrokowej oraz spostrzegawczości, 

- pobudzenie receptorów czuciowych w stopach. 

Dla możliwości doznania wszelkich zalet ścieżki sensorycznej konieczne jest korzystanie z niej na boso, aby móc stopami poczuć wszystkie elementy, z jakich jest ona wykonana. Codzienne korzystanie ze ścieżki sensorycznej  zalecane jest także w przypadku rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi lub autyzmem. 

Urząd Miasta i Gminy Siewierz również postanowił dołożyć swoją cegiełkę do  uatrakcyjnienia Leśnej Szkoły i dofinansował drewnianą wiatę edukacyjną, która wyposażona została w tablice i gry edukacyjne oraz szafę do przechowywania pomocy dydaktycznych. Już teraz odbywają się tam lekcje, które są bardzo atrakcyjne dla naszych podopiecznych.

Wszystkim zaangażowanym w rozbudowę Leśnej Szkoły

Dziękujemy.

                                                                                Szkoła Podstawowa nr 2

                                                                                         w Siewierzu

KONKURSY Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO ROK SZKOLNY 2023-24.
 
Konkurs o krajach niemieckojęzycznych:
I Marysia Przemyk
II Małgosia Piątkowska
III Gabrysia Regulska
Konkurs Nagrywanie = lepsze zapamiętywanie.
Tutaj praktycznie każdy uczeń zdobył nagrodę.
Nagrody zostały sponsorowane przez Ambasadę Austrii oraz Niemiec.
                                                                                 Justyna Borowiecka

Szkolny konkurs Rummikuba

W czerwcu odbył się w naszej szkole konkurs w Rummikuba. Udział wzięło prawie czterdziestu uczniów z klas IV-VIII. Ostateczne wyniki prezentują się następująco:

I miejsce - Natalia Majewska

II miejsce - Emilia Majewska

III miejsca ex eaquo Blanka Mamak, Adam Molendowski

 

Nagrody dla uczniów ufundowane były przez Radę Rodziców - serdecznie dziękujemy!

Organizator: Justyna Chudy

 

438171592_1252278419076577_8306877512504059230_n.jpg 

448469465_488107530411961_5202142936110853582_n.jpg

ZDJĘCIE konkurs JĘZYKOWE POTYCZKI

SUKCES NASZYCH UCZNIÓW

7 czerwca 2024r. uczniowie kl. III – Dominik Baryła, Igor Gala oraz Szymon Gala wzięli udział w Gminnym Konkursie „Językowe potyczki z wierszami Agnieszki Frączek”, który zorganizowała Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu. Drużyna naszych chłopców zajęła 2 miejsce. Uczniowie wykazali się doskonałą znajomością wierszy polskiej poetki. Wielkie brawa !!!

Joanna Żołądź


 

NPRC artykuł page-0001

Dzień pszczoły

          21 maja nasza szkoła gościła pszczelarzy z Gminnego Koła Pszczelarzy w Siewierzu. W warsztatach uczestniczyły przedszkolaki i uczniowie klas I-III.

Specjalnie z tej okazji dzieci przebrały się za pszczoły, przygotowana została też prezentacja zawierająca najistotniejsze informacje o życiu pszczół i gazetka szkolna poświęcona tym jakże potrzebnym owadom.

          Dzieci  mogły się dowiedzieć, jak hoduje się pszczoły, jaki jest podział obowiązków w ulu. Mogły również przymierzyć strój pszczelarza zobaczyć akcesoria konieczne do produkcji miodu, przenośne ule, produkty pszczele oraz skosztować pysznego miodu.

Wszyscy mogliśmy się dowiedzieć , że pszczoły są niezwykle ważnym elementem ekosystemu. Pracy tych pożytecznych stworzeń zawdzięczamy 1/3 światowych plonów. Ważna jest ochrona nie tylko pszczół miodnych, ale i ponad 400 gatunków dzikich pszczół żyjących w Polsce. Jak możemy pomóc? Sadźmy w ogrodach rośliny miododajne tak, aby kwitły od wiosny do jesieni, instalujmy w nich hoteliki dla owadów oraz poidełka. I nade wszystko nie trujmy ich. Wszelkie opryski wykonujmy po zachodzie słońca.

Na koniec spotkania nasi goście otrzymali podziękowania od społeczności naszej szkoły za wizytę i wyrazili wdzięczność za zaproszenie, obdarowując nas książkami o pszczołach.

                                                                               Organizatorzy:

                                                                         Joanna Cesarz

                                                                        Beata Pieprzyk

                                                                          Katarzyna Wilczyńska

Justyna Wystrychowska

Dzień bez plecaka

Ziemia w naszych dłoniach

Podsumowanie udziału w Gminnym Dniu Ziemi

Tegoroczne gminne obchody Dnia Ziemi, które zostały podsumowane Gminną Konferencją Ekologiczną w drugim tygodniu maja, były bogate w wiele aktywności. We wszystkich licznie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Przedstawiamy nasze sukcesy w gminnych ekologicznych przedsięwzięciach:

  1. Ekologiczna Gra Terenowa w Parku Miejskim w Siewierzu (5 kwietnia) - turniej przeznaczony dla trzyosobowych drużyn z najstarszych klas szkół gminnych. Naszą szkołę reprezentowali: Katarzyna Skrzypiec, Emilia Majewska i Marcel Szymkowski. Relację fotograficzną
    z wydarzenia można obejrzeć na zdjęciach
  2. Gminny Konkurs Ekologiczny – konkurs plastyczny rozgrywany w trzech kategoriach wiekowych. SP2 przekazała organizatorom prace kilkunastu uczniów. Można je zobaczyć tutaj

W Kategorii I – Praca plastyczna „Wiosenna Planeta” przeznaczonej dla uczniów klas I – III laureatem III miejsca został Szymon Lubiński.

W Kategorii III – Plakat „Planeta vs Plastik” przeznaczonej dla uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych II miejsce zdobyła Klaudia Cembala.

  1. W Gminnym Dyktandzie Ekologicznym, które odbyło się 16 kwietnia br., brały udział dwie nasze uczennice i w kategorii klas IV – VI szkoły podstawowej Wicemistrzynią Ortografii została Maria Przemyk.
  2. Gminna Konferencja Ekologiczna (8 maja) – podsumowanie kilkutygodniowych gminnych zmagań ekologicznych, w którym- jako widzowie- uczestniczyli wszyscy uczniowie klas VI – VIII naszej szkoły. Celem konferencji była, jak co roku, edukacja z zakresu działań i postaw ekologicznych, a każda z uczestniczących szkół była zobowiązana do przygotowania
    i przedstawienia prezentacji na podany temat. Uczennice klasy VII – Klaudia Cembala, Natalia Góral, Nikola Klima oraz Gabriela Regulska zaprezentowały temat: „W jaki sposób poprawić stan środowiska przyrodniczego?”. W przygotowaniu prezentacji uczennice wykorzystały wyniki ankiety przeprowadzonej wśród rodziców, uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim 51 ankietowanym, których sugestie i spostrzeżenia wpłynęły na jakość naszej prezentacji.

W przygotowanie uczniów do udziału w gminnych obchodach Dnia Ziemi zaangażowanych było wielu nauczycieli: wychowawcy klas, nauczyciele plastyki, języka polskiego, biologii i geografii.

Katarzyna Maciążek


ztu24

Plan działań realizowanych w ramach  Ogólnopolskiej Kampanii
„Zachowaj Trzeźwy Umysł” 
w Szkole Podstawowej Nr 2 w Siewierzu

.:POBIERZ:.

 

 


 

437477087 427077470071109 4064402499973669220 n

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

19 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi.  To największe ekologiczne, międzynarodowe święto, którego celem jest promowanie ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą. Obchodzimy je od  54 lat. Każdego roku święto odbywa się pod określonym hasłem przewodnim.  W tym  roku brzmi ono: "Planeta kontra tworzywa sztuczne”.

Aby uczcić ten dzień zorganizowaliśmy konkursy wiedzy przyrodniczej w kategorii klas I-III
i klas IV-VIII. Tematem konkursu dla klas IV-VIII była praktyczna znajomość zasad segregowania odpadów. Rywalizacja składała się z 42 zadań konkursowych w postaci quizu. Uczniowie musieli podejmować decyzje dotyczące odpowiedniego sortowania produkowanych w naszych domach śmieci. Każdorazowo podawana była poprawna odpowiedź, aby skorygować i utrwalić prawidłowe nawyki w zakresie segregacji. W zabawie wzięło udział 49 osób, pomyłki zdarzały się często, stąd wniosek, że edukacji ekologicznej nigdy nie za wiele. W wyrównanej do końca rywalizacji zwycięzcą został Sebastian Leszczyński, drugie miejsce zajęła Maria Przemyk, a trzecie Katarzyna Skrzypiec. 

Natomiast uczniowie klas I-III zmagali się z przyrodniczymi zagadkami, ekologicznymi pytaniami oraz przyrodniczymi puzzlami. Pierwsze miejsce zajęła Judyta Zajiczek- kl. II, drugie miejsce Magdalena Gębala- kl. II , trzecie miejsce Szymon Gala- kl. III .

W dalszej części obchodów Dnia Ziemi odbył się konkurs mody ekologicznej dla dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I- II i IV-VIII. Laureaci konkursów otrzymali dyplomy i nagrody.  Uczniowie wszystkich  klas przygotowali ekologiczne piosenki, które zaprezentowali podczas akademii. 

Konkurs Mody Ekologicznej przedszkole

I miejsce -  Szymon Dziura

II miejsce - Wojciech Bujny

III miejsce -  Klara Adamus

wyróżnienie Tymon Dziura

Konkurs Mody Ekologicznej klasy I-III

I miejsce -  Zuzanna Szałkowska klasa 1

II miejsce - Szymon Lubiński klasa 2

III miejsce - Wiktoria Pluta klasa 1

wyróżnienie Julia Wylon klasa 2

wyróżnienie Maria Dziedzina klasa 1

Konkurs Mody Ekologicznej klasy IV-VIII

I miejsce -  Marcel Woźniak  klasa 4

II miejsce - Natalia Kalarus klasa 5

III miejsce - Patrycja Trzcionka  klasa 5

wyróżnienie - Nela Biedroń klasa 4

Wszystkim Laureatom gratulujemy!!!



organizatorki: Joanna Górnisiewicz,

Katarzyna Maciążek, 

Aneta Tyburkiewicz 

 


 

origami

 

Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu plastycznego: Origami z kółek – Wiosna.

W szkolnym konkursie prac wykonanych z kółek origami Jury składające się z nauczycieli uczących w naszej szkole wyłoniło zwycięzców:

I miejsce: Zofia Przemyk - kl. IV,

II miejsce: Maria Przemyk - kl. V i Julia Pogorzelczyk - kl. IV

III miejsce: Karolina Grzyb - kl. V

wyróżnienie: Maja Chwastek kl. - IV i Aleksandra Chwastek kl. - V.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Katarzyna Sikorska


 

SZALONY WIOSENNY TYDZIEŃ W SP NR 2

sweet-cute-green-rest-furniture-yellow-539760-pxhere.com 1Nasza szkolna społeczność czuje w powietrzu wiosnę! Z tej okazji zorganizowaliśmy w naszej szkole Szalony wiosenny tydzień!

Swoje świętowanie rozpoczęliśmy 18 marca w poniedziałek, kiedy to wszyscy przyszliśmy ubrani w strój w kwiaty lub też element kwiatowy wpletliśmy w nasze włosy. Wtorek był dniem na opak, wówczas ubraliśmy swoje stroje na lewą stronę lub tył do przodu. W tym dniu nic nie było takie jak zawsze. W środę uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Żaby. Nasze stylizacje przypominały śliczne, zielone żabki lub po prostu założyliśmy na siebie element stroju w odcieniach zieleni. Czwartek był dniem ważnym! Gdyż to właśnie w czwartek obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Ponadto 21 marca świętujemy Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Na znak solidarności z tymi osobami każdy z nas ubrał skarpety nie do pary. Wyczekiwanym dniem w całym tygodniu był piątek! Był to dzień szalonej fryzury. Zarówno uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy naszej szkoły zaskoczyli nas swoją pomysłową fryzurą. Można było zobaczyć w tym dniu różnego rodzaju koczki, loczki, kolorowe „tapiry”.

Dziękuję za zaangażowanie w ten iście szalony pomysł! Mam nadzieję, że przysporzył on Wam wiele dobrej zabawy i pozwolił wejść w wiosenny klimat z nową energią!

Beata Pieprzyk

Agata

Szymon

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW!

Z radością informujemy, iż Agata Nogaj – uczennica klasy III zajęła 3 miejsce w Eliminacjach Gminnych „Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego”. Agatko, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Miło nam również poinformować o sukcesie Szymona Gali – ucznia klasy III, który zajął 3 miejsce w Eliminacjach  Gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Joanna Żołądź

Powitanie wiosny w SP nr 2

tree-nature-forest-grass-light-plant-985038-pxhere.com21 marca obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Był to jeden z ważniejszych dni w naszym szalonym wiosennym tygodniu. Świętowaliśmy w tym dniu Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Na znak solidarności z tymi osobami każdy z nas ubrał skarpety nie do pary.

Uczniowie klasy I przygotowali krótki muzyczno-recytatorski występ artystyczny, który wprowadził nas w wiosenny nastrój. Dzieci w zachwycających strojach wcieliły się w role między innymi Pani Wiosny, kwiatuszków, zwierzątek. Zatańczyły walczyk motyli i układ choreograficzny z chustą animacyjną.

Po części artystycznej udaliśmy się na podwórko gdzie powitaliśmy wiosnę, żegnając się czule z marzanną. Machaliśmy do niej, przybijaliśmy pożegnalne piątki, cieszyliśmy się z nadejścia wiosny i pięknej pogody.

Beata Pieprzyk

Zapraszamy do aktywnego świętowania Szalonego Wiosennego Tygodnia!

Życzymy dobrej zabawy!

White Playful Illustration Hello Spring Instagram Story 1

konkurs plastyczny

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

NA PRACĘ ORIGAMI Z KÓŁEK "WIOSNA"

Zapraszam uczniów klas IV-VI do wzięcia udziłu w konkursie plastycznym WIOSNA.
Zadanie konkursowe polega na stworzeniu z kółek wyciętych z kolorowego papieru i składanych w różny sposób obrazka, który w kretaywny sposób przeedstawia wiosnę i jej zwiastuny. 

Format pracy - A4.
Podpisane prace konkursowe (imię i nazwisko , klasa), należy oddać do dnia 25 marca 2024r. do p. Katarzyny Sikorskiej.

Zachęcam do udziału w konkursie.

Katarzyna Sikorska

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

SZKOLNA MARZANNA

w SP nr 2 w Siewierzu

I. Cele konkursu:

1. Przybliżenie wiadomości o marzannie jako symbolu wierzeń ludowych.

2. Kreowanie wyobraźni dzieci, którą odzwierciedlają podczas działań plastycznych.

II. Regulamin

1. W konkursie biorą udział tylko prace przestrzenne. Maksymalny wymiar Marzanny – 2m wysokości. Prace mogą być przygotowane indywidualnie lub maksymalnie w 3 osobowych grupach. Prace zostaną ocenione w dwóch kategoriach wiekowych:

  • kategoria I: Oddziały przedszkolne – klasa III,
  • kategoria II: klasy IV-VIII.

2. Do każdej pracy należy dołączyć w widocznym miejscu wizytówkę osoby lub grupy, która wykonała pracę.

3. Prace niezgodne z regulaminem nie będą brane pod uwagę.

4. Organizatorzy przewidują dla zwycięzców konkursu, którzy zajęli odpowiednio I, II i III miejsce, dyplomy i nagrody rzeczowe. Jury może także wyróżnić dowolną liczbę prac konkursowych.

5. Prace konkursowe stają się własnością organizatorów.

6. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do różnych form publikacji dostarczonych prac.

7. Prace należy DOSTARCZYĆ do 18.03.24 r. do Pani Beaty Pieprzyk.

8. Lista zwycięzców i zdjęcia nagrodzonych prac zostanie zamieszczona na stronie szkoły.

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w konkursie!!

Organizator: Beata Pieprzyk

White Modern Welcome Spring Poster 1

Uczestnictwo uczniów Bartosza Lorenc i Szymona Zajiczka
w finale XIV edycji Wojewódzkiego Konkursu Informatycznego "CHIPSET"

1709226577593

       Jesteśmy niezmiernie dumni z naszych uczniów, Bartosza Lorenca i Szymona Zajiczka, którzy zakwalifikowali się do II etapu i wzięli udział w finale XIV edycji Wojewódzkiego Konkursu Informatycznego "CHIPSET". Choć może nie zdobyli oni miejsc na podium, ich udział w tym prestiżowym wydarzeniu jest powodem do uznania i szacunku.

Konkurs ten to znakomita okazja do sprawdzenia się w dziedzinie informatyki, wymagającej zarówno wiedzy teoretycznej, jak i umiejętności praktycznych. Etap teoretyczny testował uczestników pod kątem znajomości zagadnień z zakresu informatyki, algorytmiki i programowania, co wymagało solidnej wiedzy i umiejętności logicznego myślenia.

Natomiast w etapie praktycznym uczniowie musieli wykazać się umiejętnością rozwiązywania konkretnych problemów programistycznych w ograniczonym czasie. Tutaj liczyło się nie tylko szybkie działanie, ale także pomysłowość i dokładność w realizacji zadań.

Choć Bartosz i Szymon nie znaleźli się na podium, ich udział w konkursie to dowód ich zaangażowania, pasji oraz chęci rozwijania się w dziedzinie informatyki. To także okazja do nauki i zdobywania cennego doświadczenia, które z pewnością posłuży im w przyszłości.

Gratulujemy Bartoszowi i Szymonowi odwagi i determinacji w podejmowaniu wyzwań oraz życzymy im dalszych sukcesów na ich drodze rozwoju naukowego i zawodowego. Ich udział w konkursie to także sukces naszej szkoły, dowód na zaangażowanie i wysoki poziom nauczania w dziedzinie informatyki.

 

Paweł Korusiewicz

konkursy MDJO

KONKURS LITERACKI NA NAJCIEKAWSZE HASŁO LUB KRÓTKI TEKST REKLAMUJĄCY JĘZYK POLSKI

„Morze słów zachęca każdego, by na co dzień używać pięknego języka polskiego!”

Warunkiem udziału w konkursie jest napisanie oryginalnego hasła lub krótkiego tekstu reklamującego język polski.

Prace konkursowe dokładnie opisane (autor – imię i nazwisko ucznia, klasa) należy oddać do 7 marca do p. A. Bednarz lub p. R. Chmielowskiej.

KONKURS PT. „RATUJMY SŁOWA!”

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu słowniczka wyrazów, które były używane dawniej w polszczyźnie – a warto, według Was, przywrócić je do współczesnego języka.

Słownik ma mieć formę książki (kartki A4) lub plakatu (format A3). W słowniczku powinny się znaleźć minimum 4 słowa (a maksymalnie 6 słów).

  • Każde słowo należy zapisać odręcznie na odrębnej kartce.
  • Podać znaczenie tego słowa.
  • Określić, jaka to część mowy.
  • Wskazać pochodzenie słowa.
  • Można dodać ciekawostki związane ze słowem.
  • Ułożyć trzy zdania z danym słowem.
  • Wypisać wyrazy bliskoznaczne do danego słowa, np. w formie mapy myśli, schematu lub chmury wyrazu (WordArt, Word Clouds), którą należy wydrukować i wkleić.

Wybór słów jest subiektywny.

Gdzie szukać tych słów? Źródłem mogą być książki, słowniki, pamięć babć i dziadków, innych krewnych.

Ocenie będzie podlegać estetyka, poprawność ortograficzna i językowa, pomysłowość.
Pamiętajcie! ZAPIS ODRĘCZNY!

Prace konkursowe dokładne opisane (autor – imię i nazwisko ucznia, klasa) należy oddać do 7 marca do p. A. Bednarz lub p. R. Chmielowskiej.

Zachęcamy do udziału w konkursach.

R. Chmielowska, A.Bednarz


 

Akcje w których uczestniczymy

ztu.jpg
Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Sunday the 21st. Siewierz