SPRZĄTANIE ŚWIATA W SP2

sprz1

 

W tym roku pogoda spłatała nam figla, ale my wiemy, że Sprzątanie Świata to nie jednorazowa akcja, ale proces, w którym powinniśmy uczestniczyć cały czas. Przypominamy więc podstawowe zasady, którymi musimy kierować się każdego dnia:

Szanuj zasoby przyrody!

Prawidłowo segreguj odpady!

Unikaj odpadów – nie produkuj!

Ucz swoją rodzinę zachowań ekologicznych!

Daj drugie życie przedmiotom – nie wyrzucaj ich do kosza!

Zrób wszystko, by odpad nie trafił szybko na wysypiskoJ

MYŚL I NIE ŚMIEĆ!!!

Zapraszamy wszystkich uczniów szkoły i przedszkola do udziału w corocznym okolicznościowym konkursie szkolnym i przypominamy zasady segregowania odpadów.

SZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNY

na plakat

ilustrujący hasło tegorocznej
Akcji Sprzątania Świata:

sprz2

 

Prace wykonane w dowolnej technice
w formacie A3 (kartka z bloku) proszę składać u wychowawcy
lub nauczyciela geografii do 1 października 2021r.

sprz3

 

sprzjak


polka-dot-5441893 640

15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day). Dziś nauczyciele i wychowawcy przygotowali dla uczniów wiele różnorodnych zadań - kolorowanki, łączenie punktów, zadania matematyczne, alfabet Brailla, ozdabianie kropkami przedmiotów. 

Historia tego dnia związana jest z książką Petera Reynolds'a "The Dot". Mała dziewczynka o imieniu Vashti namalowała kropkę, która zmieniła cały jej świat. Dziewczynka uwierzyła w swoje możliwości, pobudziła wyobraźnię, rozwinęła swój talent, poznała swoje mocne strony.  Dzień kropki to święto kreatywności i pomysłowości.

 

Justyna Chudy

 

241895787 555555012360719 7516459333877622055 n

 

242140660 280584076944633 4636810314137251006 n

 

 

dzień kropki 21-22

242076851 396068885451040 8325580236893264271 n

 

242166196 855869435317589 7855399473272938521 n

 

received 187179093294721

PIERWSZY LEŚNY RAJD PRZEDSZOLAKA

W Pierwszym Leśnym Rajdzie Przedszkolaka, który zorganizowany został przez naszych rodziców we współpracy z Nadleśnictwem Siewierz, brały udział dzieci z obydwóch grup przedszkolnych wraz z rodzeństwem i rodzicami.

Spotkaliśmy się pod Leśniczówką i wyruszyliśmy w trasę przygotowaną i wyznaczoną na mapach stworzonych dla nas przez rodziców. Na mapach oznaczone były punkty, które musieliśmy wyszukać i rozpoznać w odniesieniu do zdjęć. Drogę przemierzaliśmy
w towarzystwie Pana leśniczego, który opowiadał o lesie i jego mieszkańcach. Udało nam się dostrzec różne ptaki, poznaliśmy budowę drzew, nauczyliśmy się określać ich roczny przyrost, widzieliśmy tropy sarny. Bogactwo roślin i owadów, ciekawe informacje, wspólne poszukiwanie miejsc charakterystycznych i zbieranie naklejek – przedstawiających zwierzęta zamieszkujące las, to wszystko spowodowało, że drogę przeszliśmy bardzo szybko i bez marudzenia.

Na końcu rajdu czekała na nas niespodzianka – przedstawienie przygotowane przez rodziców. Czerwony Kapturek, który sprytem pokonał złego wilka – to było coś! Po tych emocjach i fizycznym wysiłku mogliśmy poczęstować się kiełbaską z grilla i wspaniałymi ciastami. W lesie przy pięknej pogodzie tańczyliśmy, bawiliśmy się, jeździliśmy wieloosobowym rowerem turystycznym i było cudownie!

Dziękujemy, za ten wspaniały czas pełen radości.

Katarzyna Sikorska


Plakat tornister-568x800

 

Lekki Tornister

Kampania informacyjna na temat profilaktyki wad postawy, która ma na celu zwrócenie uwagi na niezmieniający się problem przeciążonych plecaków uczniów oraz zmniejszenie jego skali w przyszłości, a – co za tym idzie – działanie na rzecz prostych i zadowolonych dziecięcych kręgosłupów.

• Podczas zakupu tornistra należy zwróć uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany, a także czy posiada on specjalnie wyprofilowany tył. Pamiętaj, by waga pustego tornistra nie przekraczała 1 kg.
• Zrezygnuj z plecaka na kółkach. Mimo że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, dziecku trudno będzie nosić tornister na schodach i podczas złej pogody. Poza tym ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy. Nie kupuj także tornistra z metalowym stelażem. Twoje dziecko, oprócz książek, będzie musiało dźwigać dodatkowy ciężar!
• Na bieżąco kontroluj, czy ciężar tornistra Twojego dziecka nie przekracza 10% jego masy ciała.
• W celu zmniejszenia wagi przedmiotów znajdujących się w plecaku kupuj zeszyty w miękkiej okładce o grubości nie większej niż 32 kartki. Kanapki zapakuj w specjalne woreczki śniadaniowe bądź lekkie pudełko, a picie - w plastikową butelkę albo specjalny bidon (zaleca się unikanie ciężkich, metalowych bidonów).
• Codziennie wieczorem sprawdź zawartość plecaka swojego dziecka. Wyciągnij niezjedzone kanapki i słodycze, butelki z napojami, kartoniki mleka oraz zbędne podręczniki i zeszyty.
• Dopilnuj, by dziecko miało w tornistrze tylko te podręczniki i zeszyty, które będą mu potrzebne danego dnia.
• Pomóż dziecku prawidłowo zapakować plecak.
• Zwróć dziecku uwagę, by nosiło plecak na obu ramionach.
• Dopilnuj, by rzeczy dodatkowe – akcesoria plastyczne, czyste zeszyty, przybory szkolne , dodatkowe piórniki, strój na lekcję w-f, zabawki i inne – dziecko zostawiło w szkolnej szafce lub miejscu do tego wyznaczonym.
Codziennie dbaj o utrzymanie prawidłowej postawy ciała dziecka. Pamiętaj, że nawyki wypracowane w najmłodszych latach procentują przez całe życie.
Śledź nas w mediach społecznościowych!

Źródło: www.lekkitornister.org


infografika Dobry Start 300

Innowacja pedagogiczna „W Kotlinie Siewierza”

W ramach innowacji pedagogicznej na lekcjach geografii uczniowie klasy 7 pracowali metodą projektu badawczego, mającego na celu poznanie środowiska przyrodniczego mikroregionu, w którym położona jest szkoła. Projekt realizowany był jako poszerzenie podstawy programowej w zakresie poznawania swojej małej ojczyzny.

Uczniowie wykorzystywali różnorodne metody pracy, ze szczególnym uwzględnieniem obserwacji, działań praktycznych w terenie, pracy z mapami i literaturą oraz Geograficznego Systemu Informacji (GIS). Samodzielne poszukiwanie i selekcjonowanie informacji, współpraca w grupach oraz praca badawcza z pewnością rozbudziły w nich wyobraźnię twórczą oraz poszerzyły zainteresowania. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji, która jest efektem działania uczniów i przedstawia środowisko przyrodnicze Kotliny Siewierza – regionu, w którym położona jest nasza szkoła.

K. Maciążek

 

 

„Spielfabrik-Fabryka gier“ I Wojewódzki Konkurs Artystyczno- Językowy -Język Niemiecki.

Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu i wykonaniu gry planszowej/karcianej do nauki języka niemieckiego. Ponadto w pudełku należało umieścić instrukcję do gry w języku niemieckim.

W konkursie brało udział ponad 100 uczniów z 33 szkół województwa śląskiego.

Karen Gibałka z klasy VIII zajęła III miejsce oraz jej praca otrzymała tytuł Najlepszej Gry 2021
 
w I Wojewódzkim Konkursie Artystyczno- Językowym „Spielfabrik”

Ponadto Sara Cembrowska oraz Michalina Góral z klasy VII otrzymały wyróżnienie za najlepsze opracowanie językowe oraz tytuł finalisty  w I Wojewódzkim Konkursie Artystyczno-Językowym
                         „Spielfabrik”

                                                         

  Joanna Cesarz

Dyplom- Sara Michalina

DyplomKaren1

I miejsce w Wojewódzkim Konkursie o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza

Karen Gibałka została laureatką I miejsca w Wojewódzkim Konkursie o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza organizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelisławicach. Karen przygotowała prezentację multimedialną na temat „Ludy Afryki”, w której barwnie i rzetelnie przedstawiła zwyczaje i tradycje plemion z różnych części Afryki.

Serdecznie gratulujemy Karen i życzymy sukcesów w nowej szkole!!!

dyplomKaren page-0001

 

                                                                                                                             Katarzyna Maciążek

KRAJOWA ODZNAKA JAKOŚCI

Drodzy Uczniowie oraz Rodzice nasz projekt: Klub Młodzieżowy „Małe Rzeczy” został nagrodzony Krajową Odznaką Jakości. Krajowe Biuro eTwinning doceniło innowacyjność projektu. Ponadto zwrócono również uwagę na aspekt współpracy z wieloma placówkami, zarówno w Polsce jak i poza granicami naszego kraju. Projekt ten był doskonałą okazją do udoskonalenia wielu umiejętności, a także dzięki niemu mogliśmy wymienić doświadczenia z wieloma uczniami oraz zawrzeć nowe znajomości.  

Dziękujemy Wam za zaangażowanie, pomysłowość oraz trud włożony we wszelakie działania projektowe.

Koordynatorki projektu
Justyna Chudy i Joanna Cesarz

 

SP KOJ

 

Asia KOJ

 

 

Justyna KOJ

 

 

LO

TS

 

 

 

1b

2a

3c

4d

e5

 

Akcja - „URATUJ MISIA" – WOPR ZAWIERCIE.

 

   24 maja gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 2 w Siewierzu Pana Marcina Palmowskiego – ratownika WOPR Zawiercie, który- dla uczniów klas od 1 do 3 i dla dwóch oddziałów przedszkolnych- przeprowadził w ramach akcji „Uratuj Misia" dwie prelekcje na temat bezpieczeństwa podczas wakacji.
   Pan ratownik przypomniał dzieciom numery alarmowe oraz uczył zasad powiadamiania służb ratunkowych w razie niebezpieczeństwa. Dzieci dowiedziały się, jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku tonięcia i utraty przytomności ludzi. W sposób aktywny uczniowie nabywali umiejętności przeprowadzenia poprawnej resuscytacji - ćwicząc na fantomach, a przedszkolaki, ratując przyniesione z domu misie.    

   Zajęcia pokazały dzieciom, że przestrzegając określonych zasad bezpieczeństwa i odpowiednich procedur, mogą uratować komuś życie. Spotkanie było bardzo pouczające i ciekawe.

Katarzyna Wilczyńska

WYRÓŻNIENIE w XXIII edycji ogólnopolskiego konkursu ekologicznego

„ Moja Ziemia - Czysty Świat” pt. „Zielona świadomość”.

     

       Dnia 15.05.2021r. odbyło się rozstrzygnięcie XXIII edycji ogólnopolskiego konkursu ekologicznego „ Moja Ziemia - Czysty Świat”. Organizatorem tego konkursu było m.in. Starostwo Powiatowe w Będzinie, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu projektu okładki książki „Eko ja”. Wyróżnienie w tym konkursie uzyskała uczennica naszej szkoły: Angelika Duda z klasy III. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Joanna Żołądź.

Dyplom dla SP2 od PAH
Nasza szkoła w podziękowaniu za uczestnictwo w Światowym Dniu Wody z Polską Akcją Humanitarną otrzymała dyplom. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

PAH


Konkurs Wiedzy o Chorwacji

   Uczniowie SP2 z klasy 6 i 7: Sara Cembrowska, Karen Gibałka, Michalina Góral, Julia Pawińska i Maciej Śliż brali udział w konkursie zorganizowanym przez Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Kuratorium Oświaty w Katowicach z okazji 30-lecia niepodległości Chorwacji.

   Nasi uczniowie przygotowali prezentację multimedialną na temat: „Chorwacja dziś” zajmując VI miejsce spośród 56 uczestników.

Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do obejrzenia prezentacji.

                                                                                                                                             Katarzyna Maciążek

 


 

Dyplom dla SP 2 od UNICEF

Jesienią ubiegłego roku uczniowie naszej szkoły kolejny raz włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Akcja połączona była z kampanią informacyjną poświęconą wojnie w Jemenie.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom za zaangażowanie!

Justyna Chudy, koordynator Klubu Szkół UNICEF

dyplom dla szkoły

polish-flag-3741189 640

Majowe Święta 1, 2 i 3  maja

 

Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta. Pamiętajmy, aby godnie uczcić te wyjątkowe dni. Podstawowym i pięknym na to sposobem jest wywieszenie flagi. Powiewa ona dumnie na budynku naszej szkoły. Zadbajmy również wszyscy o to, aby zdobiła nasze domy i mieszkania. Pokażmy, że jesteśmy razem, pamiętajmy o chlubnej historii i nie traćmy ducha w tym trudnym czasie pandemii. 

 1 Maja-to Międzynarodowe Święto Pracy, obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

 2 Maja– to Dzień Flagi.

3 Maja-to dzień upamiętniający przyjęcie niezwykle ważnego dokumentu jakim była Konstytucja 3 Maja z 1791 roku.

Zapraszam do obejrzenia prezentacji multimedialnych: 

https://drive.google.com/file/d/1D1PyDwOKwtmSD3j9ZjL3MT5HWDYAgdec/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1xqLY57Pqt9pKTVYTemnpnYq3YCmMrRGx/view?usp=sharing

 Zachęcam również  do skorzystania z  propozycji plastycznych: 

 11 pomysłów na prace plastyczne z Polską w roli głównej – http://dziecieceinspiracje.pl/2020/04/11-pomyslow-na-prace-plastyczne-z-polska-w-roli-glownej.html?fbclid=IwAR1txR3CnQRFPaQZZiynFL10wKOS3unbROAW7Cx7O6rINvt0FNvH4sJwA00

 Jak zrobić orła z talerzyka? – https://www.youtube.com/watch?v=_LUXtKfpeYY

 Święta majowe – https://www.youtube.com/watch?v=QGGc4W1iUzM&feature=youtu.be

Barbara Pawińska 

 

Drodzy mieszkańcy Gminy Siewierz Zachęcamy Was do udziału

w Fotograficznym Konkursie on-line
„Pamięć i Tożsamość - 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja”

Spójrzcie na symbole narodowe i miejsca w gminie Siewierz związane z patriotyzmem oraz sposób wyrażania postaw patriotycznych przez obiektyw aparatu fotograficznego (telefonu).
Utrwalcie to na zdjęciach i razem z kartą zgłoszenia prześlijcie do nas

Konkurs skierowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych.
Termin nadsyłania prac: 7 maja 2021 r.
Szczegóły w Regulaminie
plakat3maj
Z poważaniem
Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu
ul. Słowackiego 2a
42-470 Siewierz
tel. 32 67 41 649

II MIEJSCE W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE BIOLOGICZNO-CHEMICZNYM

Dnia 22 kwietnia br. odbyło się rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu biologiczno-chemicznego organizowanego przez Zespół Szkół nr 2 im. H. Kołłątaja w Myszkowie dla uczniów klas VII i VIII.

Konkurs polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 44 zadań dotyczących treści biologicznych i chemicznych realizowanych w klasie VII. Miejsce II ex aequo uzyskały dwie uczennice naszej szkoły: Sara Cembrowska i Michalina Góral z klasy VII. Serdecznie gratulujemy dziewczynom sukcesu!

I MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „DOMOWY RECYKLING”

W sobotę 24 kwietnia 2021 w Dąbrowie Górniczej odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród uczestnikom ogólnopolskiego konkursu zatytułowanego „Domowy recykling”. Celem konkursu było wykonanie użytecznego w codziennym życiu przedmiotu lub urządzenia skonstruowanego z odpadów i rzeczy niepotrzebnych. Miejsce I zdobył uczeń naszej szkoły – Maciej Śliż z klasy VII, który wykonał szlifierkę z elementów maszyny do szycia, kawałków blachy i części innych niesprawnych urządzeń. Gratulujemy zwycięstwa!

WYRÓŻNIENIE W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE „WIZYTÓWKA PIERWIASTKA BIOGENNEGO”

Dnia 22 kwietnia br. odbyło się rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu pt.: „Wizytówka pierwiastka biogennego”, którego organizatorem był Zespół Szkół nr 2 im. H. Kołłątaja w Myszkowie.

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu w formacie A4 wizytówki jednego z pierwiastków biogennych z uwzględnieniem jego podstawowych właściwości oraz funkcji biologicznych. Wyróżnienie w konkursie uzyskała uczennica naszej szkoły: Karen Gibałka z klasy VIII. Serdecznie gratulujemy!

Szkoła Podstawowa nr 2 na Gminnej Konferencji Ekologicznej „Przywróćmy naszą Ziemię”

 

W Dniu Ziemi - 22 kwietnia 2021r., odbyła się wirtualna konferencja ekologiczna zorganizowana po raz kolejny w gminie Siewierz. Uczniowie naszej szkoły: Karen i Kuba z klasy ósmej przygotowali prezentację multimedialną na przydzielony nam temat: „My młodzi chcemy zapobiegać niskiej emisji i smogowi”. Zobaczmy efekt ich pracy i usłyszmy głos młodych w bardzo istotnej dla naszej gminy kwestii.

 

Więcej informacji na stronie UMiG Siewierz.Katarzyna Maciążek

brawo

Sukces naszej uczennicy w IX edycji konkursu fotograficznego

„Piękne są nasze barwy ojczyste”

Organizatorem konkursu było I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika Honorowy patronat objęli:

Rafał Adamczyk – Poseł na Sejm RP

Sebastian Szaleniec – Starosta Będziński

Łukasz Komoniewski – Prezydent Miasta Będzina

1miejsce

 

Nagrodzona praca:

praca1msc

 

Gratulacje !!!

 

Wszystkim uczniom bioracym udział w konkursie, dziękuję i życze sukcesów w przyszłości.

P. Korusiewicz


 

Akcje w których uczestniczymy

polskabiega.jpg
Copyright © 2021 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Wednesday the 22nd. Siewierz