„Jest taki wieczór…”

20 grudnia w naszej szkole miało miejsce spotkanie świąteczne zatytułowane „Jest taki wieczór…” Swą obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Miasta i Gminy Pan Zdzisław Banaś, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Pan Damian Dawczyński, Wicestarosta Będziński Pan Dariusz Waluszczyk, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Siewierzu Pani Barbara Bochenek, Sołtys Gołuchowic Pan Antoni Kocot oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół z terenu gminy Siewierz.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 17.00, kiedy to wszystkich obecnych powitała Pani Dyrektor Joanna Górnisiewicz, następnie głos oddany został młodym aktorom, uczniom klasy IV i V, uczęszczającym na zajęcia kółka teatralnego. Zaprezentowali oni przedstawienie oparte na motywach powieści Charlesa Dickensa pt. „Opowieść wigilijna”, treść ta jednak została znacząco wzbogacona o utwory muzyczne dotyczące Bożego Narodzenia. Swe umiejętności, nie tylko wokalne, ale również taneczne zaprezentowali uczniowie z naszej szkoły i przedszkola. Oprócz tego w czasie uroczystości został rozstrzygnięty gminny konkurs literacki zorganizowany przez naszą placówkę pt. „Bez tych wartości nie ma Świąt Bożego Narodzenia – wspomnienia moich bliskich”. Autorzy najlepszych prac byli obecni na uroczystości i przeczytali je w trakcie przedstawienia. Serdecznie im gratulujemy i dziękujemy za przybycie.

Po przedstawieniu głos zabrał Pan Burmistrz, który złożył zgromadzonym świąteczne życzenia. Później na wszystkich czekał poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

                                       Urszula Szymiec i Renata Chmielowska

Z wizytą w Wielkiej Fabryce Elfów

i u Świętego Mikołaja

Na początku grudnia, by poczuć magię Świąt, wybraliśmy się (uczniowie klasy IV i V) wraz z wychowawcami do Katowic.

Najpierw wzięliśmy udział w jarmarku bożonarodzeniowym, gdzie oprócz typowych świątecznych ozdób i smakołyków obejrzeliśmy ruchome instalacje, w których głównymi bohaterami były postacie z disneyowskich produkcji, bohaterowie andersenowskich baśni, ale również górnicy.

Następnie odwiedziliśmy Wielką Fabrykę Elfów i Świętego Mikołaja. Elfy zapewniły nam bardzo wiele ciekawych atrakcji podczas zdobywania potrzebnych składników do przyrządzenia eliksiru niezbędnego do dobrego przeżycia Świąt Bożego Narodzenia. Po wizycie u świętego Mikołaja i otrzymaniu od niego drobnych upominków udaliśmy się do domów.

Wycieczka była bardzo udana, wprowadziła nas w tę niezwykłą atmosferę. Pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia, związane z wędrówką po ścieżkach świętego Mikołaja i jego pomocników, wróciliśmy do domów, by z niecierpliwością oczekiwać Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia.

 

                                                          Urszula Szymiec, Renata Chmielowska

IMG 1607

 

Wycieczka do Warszawy

 

2 grudnia 2019 roku uczniowie klas: VI, VII i VIII wybrali się wraz z wychowawcami na jednodniową wycieczkę do Warszawy.
Wizytę w stolicy rozpoczęliśmy od lekcji muzealnej w Fotoplastikonie Warszawskim, gdzie poznaliśmy przedwojenny obraz Warszawy, jej architekturę i mieszkańców. Dzięki starym, unikatowym fotografiom uczniowie zobaczyli nieistniejące już dziś budowle, m. in. Pałac Saski czy Dworzec Kolei Warszawsko- Wiedeńskiej. Następnie porównali historyczne zdjęcia ze współczesnymi i zaznaczali zabytki na mapie stolicy. Zajęcia te uświadomiły młodym ludziom, jak wielkim dramatem dla miasta i ludzi była II wojna światowa. Obejrzeliśmy też wiele rekwizytów z XX- wiecznej Warszawy, m. in. aparaty fotograficzne, fotoplastykon, czyli duże bębnowe urządzenie umożliwiające trójwymiarowy pokaz fotografii stereoskopowych.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, które już od wejścia zaskakiwało oryginalnym wnętrzem. Obiekt łączy w sobie historię
z nowoczesnością, miejsce pamięci ze współczesnymi środkami prezentacji i dzięki temu
z łatwością uświadamia i odtwarza zwiedzającym atmosferę powstańczej Warszawy, pokazując najkoszmarniejsze 63 dni w historii naszej stolicy i jej mieszkańców. Eksponaty zostały zgromadzone na trzech kondygnacjach, gdzie zwiedzający mogą zobaczyć: broń, dokumenty, listy, przedmioty osobiste, 1500 fotografii, ponad 200 informacji biograficznych
i historycznych, a także mapy, tablice oraz filmy z 1944. Efekty multimedialne: obraz, światło i dźwięk, a także możliwość dotknięcia wielu przedmiotów czy interaktywnych map, pobudziło wyobraźnię naszych uczniów, którzy z żalem opuszczali to wyjątkowe miejsce.
Następnie udaliśmy się do restauracji, gdzie każdy mógł zjeść ciepły posiłek, by później pojechać metrem na Starem Miasto i Krakowskie Przedmieście. Spacer wśród zabytkowych kamieniczek zakończyliśmy zakupami na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Poczuliśmy magię świąt, bo wokół roztaczał się kuszący zapach tradycyjnych potraw,
a stragany uginały się od słodkości i ciekawych propozycji na prezenty pod choinkę.
Tramwaj przeniósł nas do Dworca Centralnego, skąd pociągiem PKP Intercity wyruszyliśmy w podróż powrotną.

Barbara Pawińska i Aneta Bednarz

Wycieczka do Teatru Dormana w Będzinie

 

pinockio-49Tetar to niezwykły świat, pełen barw, dźwięków, świateł, magii na scenie... Świat, w którym to, co niemożliwe staje się prawdą. Na teatralnej scenie zwierzęta mówią ludzkim głosem, dobra wróżka pomaga w trudnych chwilach, a drewniany pajacyk staje się chłopcem.

Tego właśnie doświadczyli nasi uczniowie klas I - III, którzy 29 listopada mieli przyjemność odwiedzić Teatr Dormana w Będzinie, gdzie obejrzeli spektakl pt. "Pinokio".

Baśń Carlo Collodiego "Pinokio" to jeden z najsłynniejszych utworów z kanonu klasyki literatury dziecięcej. Jest to piękna opowieść o popełnianiu błędów, dziecięcym żywiole, dojrzewaniu, mądrym wychowaniu i przezwyciężaniu własnych niedoskonałości. "Pinokio" to ważna lekcja podejmowania decyzji w drodze do dorosłości.

Tą niezwykłą opowieść przeniosła na będzińska scenę teatralną reżyser Anna Retoruk. Młodzi widzowie byli pod wrażeniem gry aktorskiej odtwórców ról bohaterów, bogactwa rekwizytów, zachwycającej scenografii oraz wpadającej w ucho oprawy muzycznej.

Widowisko zapewniło uczniom znakomite doznania estetyczne, zwiększyło wrażliwość uczniów oraz zachęciło ich do częstszych wizyt w teatrze. Wyjazd ten na długo zostanie w ich pamięci.

 Beata Pieprzyk

KONKURS WIEDZY Z KRAJÓW NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

Dnia 25.11.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Siewierzu odbył się szkolny konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych pt. ,,DACH-LÄNDER- QUIZ. Konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VIII. Celem konkursu było poszerzanie wiedzy związanej z krajami niemieckojęzycznymi oraz przybliżenie kultury, tradycji i zwyczajów krajów niemieckojęzycznych. Konkurs został przeprowadzony za pomocą aplikacji Quizizz. Składał się on z 25 zamkniętych pytań z następujących działów: geografia, historia, sport, zabytki, malarstwo, kuchnia oraz życie codzienne.

Zwycięzcy konkursu:

I miejsce- Drukała Jakub kl. VIII

II miejsce –Oleszczuk Daniel kl. VIII I

II miejsce – Kubisa Franciszek kl. IV

 

Joanna Cesarz

choinkaREGULAMIN

SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNO – TECHNICZNEGO

„Moja świąteczna choinka”

 1. Uczestnicy: Konkurs skierowany jest do uczniów klas I – III.

 2. Cele konkursu:
 • Kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia;
 • Pogłębienie wiedzy na temat symboli związanych ze Świętami Bożego Narodzenia;
 • Prezentacja choinki bożonarodzeniowej jako elementu tradycji Świąt Bożego Narodzenia;
 • Rozwijanie aktywnej twórczości plastycznej dzieci w formie doskonalenia różnorodnych technik plastycznych;
 • Poszukiwanie twórczych i oryginalnych rozwiązań;
 • Rozwijanie i poszerzanie kreatywności wśród dzieci.
 1. Warunki:
 • Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie przestrzennej pracy plastycznej – choinki bożonarodzeniowej o maksymalnej wysokości do 30 cm.
 • Choinki bożonarodzeniowe o większych wymiarach nie będą podlegały ocenianiu.
 • Choinka może być wykonana dowolną techniką, z dowolnego materiału, (np. z szyszek, pierników, makaronu, muszelek, ciasta solnego, kamyków, papieru itp.) bez użycia gotowych elementów (np. bombki, łańcuchy, kupione ozdoby, sztuczne gałązki)
 • Na każdej pracy (w niewidocznym miejscu) należy umieścić następujące informacje: imię i nazwisko ucznia oraz klasę.
 • Każdy uczestnik może wykonać jedną pracę przestrzenną.
 1. Ocena

Choinki bożonarodzeniowe będą oceniane według następujących kryteriów:

 • wykorzystanie materiałów,
 • wkład pracy,
 • estetyka pracy oraz trwałość konstrukcji
 1. TERMIN:   Konkurs trwa do 13.12.2019r.             

                                                                           

Prace należy dostarczyć do organizatora konkursu, tj. p. J. Żołądź.

 

Wizyta uczniów w MGBP w Siewierzu

logo rybka26 listopada uczniowie klas II, III i IV odwiedzili Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Siewierzu, gdzie obejrzeli przedstawienie pt. „Złota rybka” w wykonaniu aktorów Studia Teatralnego „Sztuka” z Trzebini. Spektakl ten jest adaptacją bajki Aleksandra Puszkina. Podczas przedstawienia aktorzy umożliwili uczniom aktywny udział w sztuce. Wszystkich zachwyciła wspaniała gra aktorów, piękne stroje, scenografia, a także piosenki. Każdy uczeń miał okazję z bliska przyjrzeć się rekwizytom oraz strojom. Na zakończenie z treści bajki wypłynął morał,że uczciwość i szacunek w życiu popłaca, natomiast należy wystrzegać się zachłanności, gdyż prowadzi do zguby.                                                                                                       

Dziękujemy pani dyrektor oraz pracownikom MGBP w Siewierzu za zaproszenie i miłe przyjęcie.

                                                                                                         Joanna Żołądź

1 str

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu świętują

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

SP 2 w Siewierzu bierze udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa jubileuszowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Obchody tego wydarzenia włączone zostały w trwający w naszej szkole projekt eTwinning "Dzieci mają swoje prawa".

20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. Organizacja Narodów Zjednoczonych w 1989 roku przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. 

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także nasza placówka, która zorganizowała w ramach tego dnia apel dla całej szpołeczności szkolnej, uczniowie oraz pracownicy przyszli ubrani na niebiesko, sale lekcyjne zostały udekorowane niebieskimi elementami. Zorganizowano również zajęcia edukacyjne dla uczniów i przedszkolaków. Szczególne wrażenie na uczestnikach zrobiły zdjęcia ich rówieśników z różnych stron świata, któzy żyją w bardzo ubogich warunkach, nie mają prądu, wody, łazienki, nie chodzą do szkoły.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

 


                                                                   koordynator akcji: Justyna Chudy

DSC08252

 

DSC08257

Nie ma większego piękna nad życie
(John Ruskin, 1819 – 1900, angielski teoretyk sztuki).
Trzeba więc o nie dbać , a w sytuacjach zagrożenia umieć je ratować.

W dniu 19.11.2019r. naszą szkołę odwiedził Pan Andrzej Kręgiel- ratownik Śląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego..

Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego ratownika było przygotowanie uczniów do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Podczas spotkania uczniowie naszej szkoły uczyli się jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego. Następnie poznaliśmy zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą. Pan ratownik pokazałam nam i opisał różnorodne sprzęty, które wykorzystuje w swojej pracy. Później przestrzegł nas przed niepożądanymi zachowaniami, które mają miejsce nad wodą.

Dużym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem oraz ćwiczenia praktyczne na fantomie.

Dzięki takiej lekcji uczniowie zdobyli ważne informacje, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. 

Naszemu Gościowi – Panu Andrzejowi Kręgielowi bardzo dziękujemy za profesjonalne szkolenie
w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.

Dzień ten obchodzony jest uroczyście w całej Polsce. Świętowano również w Szkole Podstawowej nr 2 w Siewierzu. W dniu 8 listopada 2019 r.  dolny korytarz  ozdobiony został były biało - czerwonymi barwami, a wszystkie dzieci przyszły  do szkoły odświętnie ubrane. Szkoła włączyła się też w akcję "Szkoła do hymnu". O godzinie 11.11 społeczność szkolna spotkała się w hali sportowej, by wspólnym śpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego rozpocząć apel poświęcony obchodom 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Następnie uczniowie uczęszczający na kólko teatralne przygotowali występ, w którym zaprezentowali niełatwe dzieje Polski po utracie niepodległości  oraz znaczenie pieśni narodowych i żołnierskich w podtrzymywaniu ducha polskości i w zachęcaniu do walki o wolność.  W dalszej części akademii wszyscy uczniowie klas I-VIII oraz nauczyciele i pracownicy wzięli udział w śpiewaniu pieśni patriotycznych takich jak: "Marsz Pierwszej Brygady", "Rota", Rozkwitały pąki białych róż", "Przybyli ułani pod okienko" i wiele innych.
Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym zyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Uczciliśmy do wyjątkowo godnie i uroczyście.
Barbara Pawińska, Renata Chmielowska
 
 

LOGOPEDYCZNY KONKURS RECYTATORSKI „TRZESZCZĄCE WIERSZYKI”

Dnia 30.10.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Siewierzu odbył się Logopedyczny Konkurs Recytatorski pt. „Trzeszczące wierszyki”. 
Konkurs adresowany był do uczniów klas I-III oraz IV-VIII. 
Jego celem było kształtowanie umiejętności językowych, promowanie pięknej wymowy oraz sztuki recytacji wierszy. Zadaniem każdego uczestnika było przedstawienie jednego utworu bogatego           w słowa niełatwe do wyrecytowania, w słowa łamiące język", utworu, który w dowcipny i zabawny sposób pozwolił doskonalić język, wzbogacił wymowę i słownictwo."

Ocenie podlegało: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretacja tekstu, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Występ był dla niektórych uczniów pierwszym kontaktem z szerszym gronem słuchaczy oraz próbą przełamania bariery komunikacyjnej. Wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie.
Po przesłuchaniu uczestników konkursu jury w składzie: Izabela Szczepańczyk – przewodnicząca, Aneta Bednarz i Renata Chmielowska  miało nie lada kłopot z wyłonieniem finalistów. Po dłuższej przerwie i burzliwych obradach werdykt został podjęty.

Kategoria klas I-III:

I miejsce zajęli  -  Klaudia Cembala kl. III
II miejsce – Nina Bujna kl. II
III miejsce – Anna Gębala kl. I

Kategoria kl. IV-VIII
I miejsce – Katarzyna Skrzypiec kl. IV
II miejsce – Michalina Góral kl. VI
III miejsce – Weronika Kozerska kl. V


Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami i drobnymi upominkami. Laureaci otrzymali dyplomy uznania, nagrody rzeczowe i  książkowe.
Spośród  25 uczestników konkursu 6 przyznano nagrody i dyplomy,19  uczniom drobne upominki i  słodycze. Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i wytrwałości w "łamaniu języka".

Organizatorzy: Aneta Tyburkiewicz i Barbara Pawińska

Mity w teatrze 2

W świecie mitów greckich


6 listopada br. uczniowie klas: VI, VII i VII wybrali się wraz z wychowawcami do Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu, gdzie obejrzeli spektakl „Mity grackie" przygotowany przez Teatr Bohema z Bielska- Białej.
W inscenizacji, która realizowała koncepcję „teatru w teatrze", wykorzystano fragmenty "Mitologii" Jana Parandowskiego. Aktorzy wcielili się w postacie najbardziej znanych bohaterów mitów greckich: Zeusa, Herę, Demeter, Korę- Persefonę, Dedala i jego nieposłusznego syna Ikara, Orfeusza, Eurydykę, Tezeusza, Ariadnę, Hermesa, króla Midasa, Pandorę, Epimeteusza, Parysa i Afrodytę.
Uwagę zwracały niekonwencjonalne dekoracje, bardzo dobra gra aktorska i oprawa muzyczna, która doskonale budowała nastrój przedstawiania.
Dzięki takim wyjazdom nasi uczniowi kształtują wrażliwość estetyczną, uczą się świadomego odbioru sztuki, utrwalają wiadomości dotyczące lektur obowiązkowych oraz zostają wyposażeni w niezbędne wiadomości z zakresu sztuki teatralnej.

 

                                                      

Aneta Bednarz

 

 

OGÓLNOPOLSKA AKCJA „SZKOŁA PAMIĘTA”

Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła Pamięta". Celem akcji jest, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. 

W ramach działań  25 października 2019 r. uczniowie klas VI-VIII odwiedzili i uporządkowali grób Jana Modzelewskiego, który zginął w Siewierzu podczas II wojny światowej. Następnie minutą ciszy uczcili jego pamięć, złożyli wiązankę i  zapalili znicze oraz przespacerowali się na groby osób zasłużonych cenionych     w lokalnej społeczności, gdzie w podobny sposób oddali im cześć.

Innym rodzajem działań w ramach akcji była wycieczka do Siewierza, podczas której w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu uczniowie  klas VI-VIII uczestniczyli w lekcji poświęconej polskim noblistom, następnie zapalili znicze przy pomniku Ofiar II Wojny Światowej w Siewierzu oraz odwiedzili miejsca związane z ważnymi wydarzeniami z historii lokalnej.

Koordynator działań: Barbara Pawińska

Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla

Olga Tokarczuk z Noblem! To tylko jeden z wielu powodów, dla których warto zapoznać się z książkami pisarki.Olga Tokarczuk jest drugą Polką – po Wisławie Szymborskiej – która otrzymała literackiego Nobla. W sumie pięcioro Polaków zostało uhonorowanych tą nagrodą: Olga Tokarczuk, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Władysław Stanisław Reymont i Henryk Sienkiewicz.

W tym roku przyznano dwie  literackie nagrody -za rok 2018 i za rok 2019. Drugiego Nobla (za rok 2019) w dziedzinie literatury otrzymał austriacki pisarz i tłumacz Peter Handke.

Zapraszamy do zapoznania się z gazetką szkolną poświęconą biografii i twórczości Olgi Tokarczuk.

Barbara Pawińska

Rewia na lodzie

25 października przedszkolaki oraz uczniowie klas I, II, III, IV, V wybrali się na wycieczkę, preview12której celem było obejrzenie widowiska teatralnego na lodzie pod tytułem „Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza”. Rewia odbywała się na Stadionie Zimowym w Sosnowcu. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy opowieść opartą na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Było to niesamowite widowisko w wykonaniu kilkudziesięciu utalentowanych łyżwiarzy.

Uczestnicy wycieczki byli pod ogromnym wrażeniem zachwycającej ruchomej scenografii i rozbudowanej dekoracji. Łyżwiarze mieli wspaniałe, bajkowe kostiumy, a dodatkowym atutem baśni były efekty pirotechniczne. Występom łyżwiarzy towarzyszyła idealnie dobrana oprawa muzyczna. Dzieci były zachwycone pokazem dużych baniek mydlanych oraz umiejętnościami żonglerskimi aktorów.

To wydarzenie pozostanie w naszej pamięci na długo mimo naszych zmarzniętych nosów.

 

Beata Pieprzyk

 

Dzień Edukacji Narodowej
 

11 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Swoją obecnością zaszczycił nas Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Pan Zdzisław Banaś.

Wszystkich zgromadzonych przywitały przedszkolaki z grupy 3-4 latków piosenką pt. "Dzień dobry", następnie uczniowie (głównie z klas: IV i V) uczęszczający na zajęcia kółka teatralnego zaprezentowali przedstawienie pt. „Obyś cudze dzieci uczył, czyli skąd wziął się nauczyciel na ziemi”. Opowiadało ono genezę zawodu nauczyciela – od powołania go do życia w czasach Adama i Ewy, aż po dzień dzisiejszy. Zwieńczeniem występu była piosenka pt. „Jutro poprawię”, której słowa napisała jedna z naszych absolwentek.

Życzymy wszystkim związanym z oświatą wielu sukcesów w pracy zawodowej, samych słonecznych dni i mnóstwa dziecięcych uśmiechów.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

 

U. Szymiec, R. Chmielowska

 

 

 

 

 

 

 

Góry Świętokrzyskie Nagłowice

 

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie.

 

Był sobie rześki, piękny poranek.
Był plan wycieczki i spakowane
walizki mniejsze, plecaki, worek.
Tak się rozpoczął wycieczką wtorek
jesienny, miły, październikowy.
Pełne pomysłów młodziutkie głowy
wyruszyły w Góry Świętokrzyskie
z wielką radością i w oczach błyskiem.
Na ziemi Reja pierwszy przystanek,
gdzie tworzył rymy tak dobrze znane.
Poeta dowiódł, iż polska mowa
lepsza nad wszystkie obcych mas słowa.
Jędrzejów pełen pięknych zegarów
mruczących cicho: Żyj i nie marudź!
Gdy czas tak szybko wszystkim ucieka,
szanuj historię zaklętą w wiekach.
Inny rytm mają w cichym klasztorze,
braciszek zbiera, co sam zaorze,
bo Cysters pracy się tu nie wzbrania,
łaski od Boga dostaje w zamian.
Zamek w Chęcinach na szczycie wzgórza
wśród drzew zieleni baszty wynurzał.
Postacią dumną dał dowód na to,
że w dawnych czasach żyli bogato,
lecz tradycyjnie i raczej zdrowo,
chociaż za zdradę płacono głową.
Gdy Oblęgorka witały progi,
czuliśmy wszyscy już spokój błogi.
Duch Sienkiewicza wciąż mieszka w dworze.
Zwiedzając, każdy poczuć go może.
Pod dębem Barkiem ostatni przystanek.
Konary jego kruche, złamane
znają niejedną historię starą
związaną z życiem, miłością, wiarą.
Bardzo zmęczonych, lecz pełnych wrażeń
ciepło witali nas gospodarze.
Już nakarmionych sen szybko zmorzył,
każdy z ochotą spać się położył.
Dzień drugi zaczął się od śniadania,
wszyscy gotowi do poskramiania
góry Łysicy i gołoborza,
więc wielki zapał w uczniach rozgorzał.
Szlak niby prosty, lecz z pułapkami.
Kamienną trasę między błotami
pokonaliśmy bez krzywdy ciała,
góra otworem przed nimi stała.
Kolejnym punktem naszej podróży
był budyneczek wcale nieduży,
który krył w sobie moc minerałów,
więc zwiedzaliśmy go raczej pomału.
Każdy pamiątkę kupił dla siebie,
może dla innych, tego ja nie wiem.
Później ognisko- mniam z kiełbaskami-
grzało nas wszystkich wraz z promieniami
słońca, bo wyszło zza chmur stalowych
i oświetliło wszystkie głowy.
Pojechaliśmy do Bodzentyna,
gdzie mury zamku usilnie trzyma
wiele rusztowań, bo dawno temu
służył wytrwale władcy każdemu.
Wieczorem dzielne drużyny grały
w „Zgadnij, kim jesteś?". Kłopot niemały
sprawiła taka wspólna zabawa,
gdy ktoś już odgadł, dostawał brawa.
A w dniu ostatnim z samego rana
wyruszyliśmy do szkoły pana,
który zasłużył na poważanie,
gdyż stworzył wiele swoim pisaniem.
Dał pan Żeromski piękne lektury,
teraz z uśmiechem patrzy gdzieś z góry.
Pobyt w Jaskini Raj pełen wrażeń,
moc tajemnicy i korytarze
miliony lat pod ziemią ukryte
wzbudziły podziw z niemym zachwytem.
Ostatni punkt naszego zwiedzania
historię wsi kolejno odsłaniał.
Skansen w Tokarni źródłem bogatym
wiedzy, jak żyto przed wielu laty.
Dobiegła końca nasza wyprawa,
pouczająca, bardzo ciekawa.

 

        Barbara Pawińska, Magdalena Drezler, Aneta Bednarz

Dnia 16 października 2019r. obchodzony jest Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji co roku w połowie października Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przeprowadza rekord w pierwszej pomocy. Celem akcji jest wspólne promowanie w całej Polsce nauki pierwszej pomocy. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli czynny udział w akcji. W przedsięwzięciu wzięło udział 112 osób. W godzinach od 12.00 do 12.30 wszyscy uczestnicy na sali gimnastycznej udzielali pierwszej pomocy na 5 fantomach. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak szczytnej akcji, która promuje właściwe postawy i wzorce zachowań.

organizatorzy: Aneta Tyburkiewicz

Justyna Chudy

 

Spektakl profilaktyczny ,,Zagubione sumienie”.

W dniu 04.10 2019r uczniowie klas IV, V, VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu uczestniczyli w spektaklu ,,Zagubione sumienie”. Teatr Maska z Krakowa przyjechał na zaproszenie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Siewierzu. Przedstawienie dotyczyło szacunku należącego się każdemu- bez względu na wiek i wykształcenie.  Szanować powinniśmy także rówieśników.  Żyjąc w społeczności szkolnej często okazuje się jednak, że brak szacunku wobec siebie nawzajem nie jest jedynym problemem. Młodzież ucieka się do agresji słownej i fizycznej, wywiera presję na kolegach, co przestaje być jednorazowym incydentem. Trwający,  zgubny proces to nic innego jak przemoc. Jak uświadomić nastolatkom, że takich problemów się nie bagatelizuje? A jak można skutecznie je rozwiązywać?. Uczniowie żywo reagowali na inscenizowane sytuacje, włączając się aktywnie w spektakl. Tematyka przestawienia ściśle wiąże się z projektem realizowanym w naszej szkole pod hasłem ,,Z dzieckiem w świat wartości”.

                                                                                                                                   Izabela Szczepańczyk

                                                                                                                                   Urszula Szymiec

Rozstrzygnięcie Ekologicznego Konkursu Plastycznego z okazji Sprzątania Świata 2019

pod hasłem Nie śmiecimy – Sprzątamy – Zmieniamy

            Podczas uroczystej akademii szkolnej z okazji Dnia Edukacji Narodowej nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu towarzyszącego tradycyjnie we wrześniu akcji Sprzątania Świata.

Nagrody przyznano w trzech kategoriach wiekowych:

W kategorii Przedszkole:        I miejsce          Iga Łabaj

                                               II miejsce        Zofia Przemyk

                                               III miejsce       Szymon Lubiński

                                   Wyróżnienia:   Julia Wylon, Maja Chwastek, Judyta Zajiczek, Patryk Haładus

W kategorii Klasy I - III:                     I miejsce          Natalia Kalarus

                                               II miejsce        Maria Przemyk

                                               III miejsce       Klaudia Cembala

W kategorii IV - VIII:              I miejsce          Karen Gibałka

                                               II miejsce        Julia Bujna

                                               III miejsce       Katarzyna Skrzypiec

W konkursie wzięło udział ponad trzydziestu uczniów, wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie, a nagrodzonym gratulujemy!!!

Katarzyna Maciążek

Akcje w których uczestniczymy

EFS_z_podpisem.jpg
Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

Migawki

34latki.jpg
Thursday the 23rd. Siewierz 2013