Zakończenie roku szkolnego 2018 / 2019

W środę 19 czerwca br. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Spotkanie rozpoczęło się od  poloneza w wykonaniu uczniów klasy VIII i VII. Program artystyczny zaprezentowały również dzieci z oddziału przedszkolnego.

Pani Dyrektor wraz z wychowawcami klas wręczyła świadectwa i nagrody książkowe uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce oraz wyróżniali się zachowaniem. 

Nagrodzeni zostali również najlepsi czytelnicy szkolnej biblioteki, wolontariusze ze Szkolnej Rady Wolontariatu, a także uczniowie, którzy osiągnęli 100% frekwencji w minionym roku szkolnym.

Ósmoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy ukończenia szkoły oraz listy od Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz, Pana Zdzisława Banasia. 

Specjalne podziękowania za bezinteresowną i ofiarną pomoc otrzymali rodzice oraz instytucje, które stale współpracują ze szkołą. 

Udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji!

IMG 20190619 095346

DZIEŃ PIERWSZY - ZWIEDZANIE KOPLANI ZŁOTA W ZŁOTYM STOKU

DSC02746DSC02747DSC02746

DSC02753

Dni Siewierza

W dniach 1-2 czerwca na błoniach przy zamku siewierskim świętowaliśmy 57. Dni Ziemi Siewierskiej. Z tej okazji dla mieszkańców oraz odwiedzających nasze miasto turystów zostało przygotowanych wiele atrakcji. Między innymi w ramach Artystycznej Sceny Młodych swoje talenty muzyczne i taneczne zaprezentowały dzieci i młodzież szkolna. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas: 1, V, VII oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Mogliśmy ich zobaczyć w występach solowych jak i grupowych. Otuchy występującym dodawała kolorowa publiczność – koledzy i koleżanki ze szkoły, którzy wcześniej wzięli udział w zorganizowanej po raz pierwszy w naszej gminie Eksplozji Kolorów, czyli wyrzucaniu w górę sypkiego pudru, który tworzył wielką barwną chmurę.

 


Nasza szkoła uzyskała certyfikat za udział w akcji: 
"BĄDŹMY POSZUKIWACZAMI AUTORYTETU"

ogólnopolska kampania profilaktyczno – edukacyjna

Certyfikat RSPO 5141 2019.06.11  kopia-1

Izabela Szczepańczyk

Paweł Korusiewicz

 

 

 

 

 

jestnaswięcej

jest nas więcej

 

Fundacja Orange zorganizowała akcję społeczną #JestNasWięcej, której celem jest walka z hejtem w Internecie.

Z nienawiścią w sieci spotykamy się na każdym kroku, hejt pojawia się w postaci obraźliwych komentarzy, wiadomości, filmików. Akcja ma pokazać uczestnikom, że z przejawami nienawiści w sieci można walczyć, a kulturalnych użytkowników Internetu jest więcej niż hejterów.  Adresatami kampanii są przede wszystkim młodzi ludzie. W naszej szkole wzięli w niej udział uczniowie klasy VII i VIII. Aneta Bednarz i Justyna Chudy przeprowadziły zajęcia z klasami oparte na scenariuszach opracowanych przez Fundację Orange.

Symbolem akcji jest pojedyncza pomarańczowa sznurówka, którą dostał każdy uczestnik akcji. 

 

                                                                Justyna Chudy, Aneta Bednarz 

 

„Ludzie ludziom zgotowali ten los"

- lekcja historii i pokory wobec zagłady.

 

W dniu 23 maja bieżącego roku uczniowie z klas VII i VIII pod opieką nauczyciela historii- Barbary Pawińskiej- oraz wychowawców- Anety Bednarz i Justyny Chudy- wyjechali do MIEJSCA PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ- BIRKENAU- byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady.
Zwiedzanie Auschwitz – miejsca eksterminacji ponad miliona osób-rozpoczęliśmy od obozu macierzystego i przejścia przez bramę z napisem Arbeit macht frei – praca czyni wolnym. Pani przewodnik oprowadzała nas, opowiadając o reżimie obozowym. Zwróciła naszą uwagą na plac apelowy, który był dla więźniów miejscem szczególnej tortury, bo niejednokrotnie musieli na nim stać po kilkanaście godzin bez możliwości ruchu.
Następnie udaliśmy się do Bloku 6, gdzie dowiedzieliśmy się, jak wyglądała rejestracja i egzystencja więźniów. Natomiast w Bloku 11- zwanym przez więźniów „Blokiem Śmierci" – zwiedziliśmy piwnice, gdzie mieścił się obozowy areszt, zaś na parterze budynku odbywały się przesłuchania i tortury. Na zamkniętym dziedzińcu pomiędzy Blokiem 10 i 11 przeprowadzano egzekucje przez rozstrzelanie. W hołdzie poległym złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz pod Ścianą Śmierci.
Kolejne miejsca odkrywały przed nami ogrom ludzkiej tragedii. W przeszklonych witrynach znajdowały się stosy osobistych przedmiotów byłych więźniów, m.in. ubrania, walizki, okulary, grzebienie. Ekspozycja w Bloku 27 poświęcona została życiu Żydów przed wojną, ideologii niemieckich nazistów, zagładzie Żydów, której dokonano na terenie okupowanej przez Niemców Europy oraz pamięci ofiar, których nazwiska zgromadzono w ogromnej księdze imion Szoa. Na koniec zwiedzania obozu macierzystego pani przewodnik pokazała nam komorę gazową i krematorium, które obejrzeliśmy w absolutnej ciszy.
Następnie udaliśmy się autokarem do Auschwitz II-Birkenau. Przeszliśmy przez Bramę Śmierci, zobaczyliśmy rampę wyładowczą, gdzie od razu dokonywano selekcji więźniów, dzieląc ich na „zdatnych do pracy i bezużytecznych". Ci drudzy niemal natychmiast byli skazywani na śmierć w komorach gazowych. Zdrowi i silni trafiali do baraków, gdzie musieli egzystować w ekstremalnie trudnych warunkach- zimno, fekalia, gryzonie.
Pobyt w Auschwitz był wyjątkowym i głębokim przeżyciem, które na zawsze zostanie w naszej pamięci.

 

                                                                    Aneta Bednarz i Barbara Pawińska

Julia Pawińska

SUKCES NASZEJ UCZENNICY


     22 maja 2019 r. odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji Wojewódzkiego Konkursu o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza zorganizowanego przez ZSP w Żelisławicach pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz.
     Uczennica naszej szkoły- Julia Pawińska zajęła II miejsce w kategorii: uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej - praca literacka: „Ze Stasiem i Nel w Afryce".
     Uroczystość finałowa, na którą została zaproszona nasza laureatka wraz z opiekunem- A. Bednarz- odbyła się w Muzeum Śląskim w Katowicach. Zaproszeni goście zwiedzili z przewodnikiem wystawy stałe, a młodzi twórcy wzięli udział w lekcji muzealnej na temat analizy i  interpretacji obrazów. Później nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród ufundowanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Zdzisława Banasia.
W drodze powrotnej wszyscy uczestnicy zjedli smaczny obiad w restauracji.

     Gratulujemy Julii i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                             

                                                                                              Aneta Bednarz

Sukces naszych uczennic w Powiatowym konkursie fotograficznym.

Uczennice naszej szkoły zdobyły wysokie miejsca w Powiatowym konkursie fotograficznym – „Piękne są nasze barwy ojczyste” organizowanym w I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Będzinie.

Kategoria Szkoła Podstawowa klasy IV-VII 

I miejsce – Karen Gibałka

Kategoria Szkoła Podstawowa klas VIII i Gimnazjum

III miejsce – Anna Dudek

http://pierwszeliceum.bedzin.pl/kopernik/?p=4997


 

Karen Gibałka NIEBO SP2Siewierz

 

Autor zdjęcia: Karen Gibałka

 Karen GIbałka RÓŻA SP2Siewierz

Autor zdjęcia: Karen Gibałka

Karen Gibałka RODZINA SP2Siewierz

Autor zdjęcia: Karen Gibałka

 


Anna Dudek SP2Siewierz Orzeł1

 

Autor zdjęcia: Anna Dudek

Anna Dudek SP2Siewierz Orzeł2

Autor zdjęcia: Anna Dudek

Anna Dudek SP2Siewierz Orzeł3

 

Autor zdjęcia: Anna Dudek


 

 

Kraków 19

MAGICZNY KRAKÓW

     2 kwietnia uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Krakowa.

   Wizytę w grodzie Kraka rozpoczęliśmy od spaceru po Rynku Głównym Starego Miasta. Później udaliśmy się do Podziemi Rynku i obejrzeliśmy interaktywną wystawę, która prezentuje bogatą historię Krakowa i jego związki z najważniejszymi średniowiecznymi ośrodkami handlu i kultury w Europie. Mogliśmy podziwiać bezcenne zbiory monet, ozdób i ceramicznych naczyń. Dzięki odkrytym fragmentom murów, ale i nowoczesnej technice mogliśmy przenieść się w odległe czasy i poznać życie mieszkańców tego gwarnego miasta.
   Następnie przeszliśmy do kościoła Mariackiego, by podziwiać Ołtarz Wita Stwosza- jeden z najwybitniejszych wytworów późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie. Niestety, obecnie poddawany jest on renowacji, więc nie mogliśmy zobaczyć tego dzieła w całości, ale i tak wzbudził podziw.
   Po atrakcjach dla ducha przyszedł czas, by zadbać o bardziej przyziemne potrzeby, dlatego też zajrzeliśmy do McDonalda przy Bramie Floriańskiej, by się nieco posilić.
  Głównym punktem programu była wizyta w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, gdzie obejrzeliśmy spektakl zrealizowany na podstawie komedii Aleksandra Fredry „Zemsta" .
    Późnym wieczorem w wyśmienitych nastrojach bezpiecznie wróciliśmy do Siewierza.

 

                                                                                    Aneta Bednarz i Justyna Chudy


            Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie  „Lekcja w kinie”. Tym razem tematem było „Dziś poznamy świat reklamy” dla klas I-III oraz ,,Odkrywamy świat reklamy” dla klas IV-V.
         Dzieci podczas lekcji: dowiedziały się, czym jest reklama, odkryły, że nie wszystkie informacje podane w reklamach są prawdziwe, poznały różne hasła reklamowe i spróbowały stworzyć własny slogan. Przekonały się też, dlaczego

w reklamach występują znane osoby oraz dowiedziały się, jak reklama może pomagać innym .Lekcja urozmaicona była schematami, stopklatkami, fotosami oraz fragmentami filmów.
       Po ciekawych zajęciach uczniowie klas młodszych obejrzeli film pt. „Rock Dog –pies ma głos” , a starsi uczniowie uczestniczyli w projekcji ,,Tajne stowarzyszenie z dzielnicy Suplinn”..

LwK PLAKAT SP03-1-724x1024 LwK PLAKAT SP46-1-724x1024 

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

„ Tym, co łączy wszystkie dzieci niepełnosprawne jest uczucie .Dotyk, uścisk, pocałunek w policzek jakikolwiek znak, że je cenisz, szanujesz, wierzysz w nie to właśnie sprawia, że promienieją”
                                                                                                                        

Autyzm to ogromny problem społeczny. Jest całościowym zaburzeniem rozwoju o podłożu neurologicznym. Diagnozowany już u jednego dziecka na sto. Autyzmu po prostu nie widać, dlatego ważne jest uświadamiać ludzi, że nie każde dziecko, które spotykają jest „ niegrzeczne” i nie każdy dorosły trzymający się na uboczu jest „dziwakiem”. Autyści są bardzo często niesprawiedliwie oceniani. Zamiast oceniać, spróbujmy najpierw zrozumieć.

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2008r. Uznało ono autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy czy AIDS. Eksperci podkreślają, że autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym i alarmują, że dzieci z autyzmem każdego roku będzie przybywać.

W dniu 2 kwietnia przyłączyliśmy się do akcji POLSKA NA NIEBIESKO, aby pokazać wsparcie dla osób z autyzmem. Tego dnia społeczność szkolna włożyła ubrania w kolorze niebieskim. Wychowawcy i nauczyciele przeprowadzili zajęcia , których celem było szerzenie wiedzy o autyzmie.

Nie bądź zielony w temacie autyzmu – 2 kwietnia bądź niebieski!

 pedagog szkolny 

Izabela Szczepańczyk

DSC07763

 

 

Karen 2

 

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

    1 marca 2019r. odbył się XXVI Finał Miejsko-Gminnego Konkursu Recytatorskiego w Siewierzu. Do konkursu przystąpiło 2 uczniów naszej placówki, którzy zostali wyłonieni w drodze eliminacji szkolnych.
    Karen Gibałka – uczennica klasy szóstej- swoją prezentacją wiersza i fragmentu prozy wywalczyła III miejsce w kategorii Szkoła podstawowa klasy IV-VI.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                  Aneta Bednarz

Teatrzyk "Dwie Dorotki"

 

22 marca gościliśmy w naszej szkole aktorów z teatru KRAK-ART z Krakowa, którzy zaprezentowali uczniom klas I – III oraz przedszkolakom bajkę pt. „Dwie Dorotki”. Dzieci z wielką uwagą i zaciekawieniem śledziły losy dwóch bohaterek. Przedstawienie miało charakter interaktywny, dzieci wspólnie z aktorami występowały na scenie, m.in pomagały Dorotce wyjmować gorące bochenki chleba z pieca i  zrywać jabłka ze starej jabłoni. Sztuka pokazała najmłodszym, jak odróżnić dobro od zła. W piękny sposób podkreśliła, że życzliwość i pracowitość zostają w życiu wynagrodzone, podczas gdy ludzi leniwych i zachłannych zawsze ukarze los.

Przedstawienie teatralne było doskonałą lekcją dobrego zachowania dla najmłodszych.   Dzieci podziękowały artystom za wspólną zabawę i mile spędzony czas  gromkimi brawami. Przedstawienie było sponsorowane przez Radę Rodziców. Serdecznie dziękujemy.


,,DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

21 marca świętujemy Światowy Dzień Zespołu Downa. To święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych, a symbolem święta stały się kolorowe skarpetki.

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To również Światowy Dzień Zespołu Downa. To nie jest przypadkowa data - osoby z tą chorobą w 21. parze chromosomów mają trzy chromosomy, zamiast dwóch.

Wspierając to wydarzenia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy naszej szkoły założyli dzisiaj skarpetki nie do pary. Dali wyraz solidarności z osobami z trisomią 21 chromosomu.

   Opracowała pedagog szkolny Izabela Szczepańczyk

DSC07597  kopia

DSC07601  kopia


UWAGA KONKURS

NA PROJEKT ZNACZKA POCZTOWEGO O TEMATYCE ZWIĄZANEJ Z TRADYCYJNYMI SADAMI EKOLOGICZNYCZNYMI

Regulamin:

 

swiatoczami1


 Wytyczne:

wytyczne1

 

Wyjazd uczniów klas I – III do NOSPR w Katowicach.

folk13 marca uczniowie klas I – III wzięli udział w koncercie edukacyjnym z cyklu „Podróże w czasie i przestrzeni” zorganizowanym przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. „Folkowe opowiastki” – to koncert pięknych utworów ludowych, głównie z Podhala. Muzycy z Tatr zaprezentowali nie tylko góralski temperament, energię oraz radość grania, ale także oryginalne, góralskie stroje ludowe. Koncert został dodatkowo „okraszony” barwnymi opowieściami o tradycjach góralskich. Wybrani uczniowie mogli spróbować swoich sił na scenie podczas nauki tańca góralskiego. Młodzi słuchacze przekonali się jak wiele elementów łączy muzykę z naszych Tatr i bałkańskich Karpat. NOSPR w Katowicach oferuje wiele ciekawych koncertów edukacyjnych, więc miejmy nadzieję, że nie był to ostatni wyjazd uczniów do tego zachwycającego miejsca.

Wychowawcy klas I – III.

Rozstrzygnięcie konkursu na haft matematyczny

Znamy już laureatki II gminnego konkursu na haft matematyczny. Tematem pracy była wiosna. Zwyciężczynią została Karen Gibałka, tuż za nią uplasowała się Julia Pawińska, a miejsce trzecie zajęła Michalina Góral. Wyróżnienie otrzymała Katarzyna Nowak.

Dziewczęta zostały obdarowane dyplomami oraz cennymi nagrodami, których sponsorem był producent nici, firma Ariadna. 

Gratulacje dla wszystkich uczestników i dla osób nagrodzonych, zapraszam do wzięcia udziału w nastęnych edycjach konkursu!

Justyna  Chudy, organizator konkursu

DSC07566

 

DSC07564

IMG 20190313 104356

 

 pi

Dzień liczby Π

W dniu 14 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień liczby Π, czyli nasze szkolne święto matematyki. Na hali gimnastycznej spotkali się wszyscy uczniowie  klas IV-VIII. Spotkanie rozpoczęła klasa IV, która przybliżyła wszystkim zebranym osobę genialnego naukowca Alberta Einsteina.

Słynny fizyk, matematyk i naukowiec urodził się również 14 marca. Ponad 60 razy był nominowany do Nagrody Nobla, którą otrzymał ostatecznie w 1922 roku "za zasługi dla fizyki teoretycznej, szczególnie za odkrycie praw rządzących efektem fotoelektrycznym”. 

Szóstoklasiści przygotowali prezentację dotyczącą ludolfiny, czyli liczby Π. Sama liczba jest nieskończona, a jej wartość wynosi w przybliżeniu 3,14. Liczba ta intryguje ludzi już od starożytności, jest o niej mowa również w Biblii w kontekście budowy świątyni króla Salomona. O rozwinięciu liczby Pi powstają wiersze, odbywają się konkursy na zapamiętanie jak największej ilości cyfr liczby ∏.  Dostępne są również utwory muzyczne oparte na cyfrach ludolfiny.

Klasa V wyjaśniła czym są fraktale, czyli obiekty samopodobne lub nieskończenie złożone. Pojawił się tu nasz patriotyczny wątek, mianowicie dywan Sierpińskiego. Jest to kwadratowy fraktal, nazwany imieniem jednego z najlepszych polskich matematyków.

Wątek historyczny poruszyła również klasa siódma. Bardzo bogata prezentacja multimedialna przybliżyła nam sylwetki trzech wspaniałych kryptologów, którzy rozpracowali Enigmę. Była to niemiecka maszyna szyfrująca z czasów II wojny światowej. Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - to nazwiska polskich geniuszy matematycznych, których opracowali metodę łamania szyfrów niemieckiej armii. Szacuje się, że ten wyczyn skrócił drugą wojnę światową o ok. 3 lata i uratował życie ok. 30 milionom ludzi.

Na koniec klasa VIII przedstawiła sylwetkę starożytnego filozofa i matematyka - Platona oraz zaprezentowała własnoręcznie przygotowane bryły platońskie. Platon wiódł  burzliwe życie (był min. porwany przez piratów i sprzedany na targu niewolników). Uważał, że cały wszechświat oparty jest na bryłach i figurach geometrycznych. Bryły platońskie to bryly foremne, czyli prościej mówiąc -  z każdej strony wygladają tak samo. Jest ich pięć - czworościan, sześcian, ośmiościan, dwunastościan i dwudziestościan.

Spotkanie matematyczne było bardzo intersujące i podobało się wszystkim zebranym. Serdecznie dziękuję uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przedstawienie tych ciekawych prezentacji. Do zobaczenia za rok, na następnym święcie matematyki!

Justyna Chudy

kl 4 

klasa 6

klasa 5

klasa 7

klasa 8

bryły

 

 

 

fraktal

 

Spotkanie z Policjantami
 
W dniu 06 marca 2019r. uczniów klas III-VIII odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Będzinie. Tematem spotkania była odpowiedzialność karna za popełnione czyny osób nieletnich.
Głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich.
Podczas spotkania funkcjonariusz wyjaśnił, jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie oraz omówił konsekwencje popełniania czynów zabronionych i przestępstw, takich jak: kradzież, rozbój, włamanie, pobicie, posiadanie i handel narkotykami. Przypomniał młodzieży o systematycznym uczęszczaniu do szkoły, ponieważ wagary, picie alkoholu i nierealizowanie obowiązku szkolnego przez nieletniego również podlegają postępowaniu przed sądem.
Policjanci omówili możliwe środki wychowawcze stosowane przez sąd oraz przedstawili rodzaje placówek resocjalizacyjnych w środowisku otwartym i zamkniętym. Uświadomili zebranym, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje konsekwencje w dorosłym życiu.
    Pedagog szkolny
Izabela Szczepańczyk

Karen Gibałka Laureatka III miejsca w II Powiatowym Konkursie Plastycznym dla Szkół Podstawowych, Gimnazjów i Szkół Ponadpodstawowych na temat: Danuta Siedzikówna
– Inka ktoś taki jak ja.

karen1


Akcje w których uczestniczymy

ztu.jpg
Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

Migawki

kl3.jpg
Friday the 23rd. Siewierz 2013