Sejm ogłosił rok 2014 Rokiem Jana Karskiego, św. Jana z Dukli oraz Oskara Kolberga.

Jan Karski jest jednym z najwybitniejszych Polaków XX wieku, bohaterem II wojny światowej. W uchwale przypomniano, że Karski – "człowiek, który chciał powstrzymać Holokaust" – jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego dostarczył w 1942 r. państwom alianckim raport o tragicznej sytuacji i planowej eksterminacji Żydów, prowadzonej przez niemieckich okupantów. Jak napisano w dokumencie, raport przedstawiał także wyjątkowy charakter i rolę Polskiego Państwa Podziemnego. "Świadectwo życia, misji i dzieła uczyniło profesora Karskiego wybitną postacią w skali międzynarodowej, a bogate dziedzictwo jakie pozostawił, posiada wymiar ponadczasowy, będąc moralnym drogowskazem dla młodych pokoleń" - czytamy w uchwale. Jan Karski odznaczony został medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.


Kolejnym patronem roku 2014 został święty Jan z Dukli. To pustelnik i franciszkanin, żyjący w XV wieku, patron Polski i patron Onkologii Ziemi Lubelskiej. W przyszłym roku mija 600 lat od jego narodzin oraz 275 lat od ustanowienia go historycznym patronem Polski. "Niech pamięć jego działań, zmierzających do troski całego narodu o wspólne dobro w duchu sprawiedliwości społecznej i miłości bliźniego, będzie fundamentem naszej tożsamości w Europie" – napisano w uchwale.

Trzecim patronem został Oskar Kolberg – wielki kompozytor, folklorysta, etnograf, artysta i naukowiec. W przyszłym roku przypada 100. rocznica jego urodzin. Z tej okazji w uchwale Sejm oddał hołd temu wybitnemu Polakowi. Przypomniano, że Oskar Kolberg wydał 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych oraz opublikował ok. 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa i muzykologii. Uchwała zwraca też uwagę na szeroki zakres jego badań kultury ludowej. Zaznaczono również, że ze spuścizny Oskara Kolberga korzystają do dziś pokolenia twórców i badaczy kultury.

Patroni roku 2013


7 grudnia 2012 r. Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę uznającą rok 2013 rokiem poety Juliana Tuwima, kompozytora Witolda Lutosławskiego i chemika Jana Czochralskiego.

Julian Tuwim

W roku 2013 przypada sześćdziesiąta rocznica jego śmierci – zmarł 27 grudnia 1953 roku. W tym roku minie też sto lat od jego poetyckiego debiutu – publikacji wiersza “Prośba” w “Kurierze Warszawskim”.
Urodził się pod koniec XIX wieku w Łodzi. Polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”. Bliski współpracownik tygodnika „Wiadomości Literackie”. Tłumacz poezji rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej oraz łaciny. Podpisywał się ponad czterdziestoma pseudonimami m.in. Oldlen, Tuvim, Schyzio Frenik, Wim, Roch Pekiński.
Dla wszystkich Polaków, dużych i małych znany przede wszystkim jako autor znakomitych, ponadczasowych wierszy dla dzieci, m.in. Lokomotywa, Ptasie radio, Okulary, Słoń Trąbalski, Bambo, Kotek, Abecadło, Rzepka.

Witold Lutosławski

W 2013 roku przypada setna rocznica jego urodzin.
Uważany jest za najwybitniejszego – obok Chopina i Szymanowskiego – polskiego kompozytora. Zadebiutował "Wariacjami symfonicznymi" w 1939 r. Spośród wielu utworów użytkowych napisanych w dekadzie powojennej do dzisiaj utrzymują się w repertuarze jego pedagogiczne utwory fortepianowe oraz piosenki dla dzieci, których napisał ponad 40, w tym do słów Juliana Tuwima.

prof. Jan Czochralski

Po Mikołaju Koperniku i Marii Skłodowskiej-Curie - trzeci polski naukowiec rozpoznawalny na świecie. Jego rozwiązania inżynierskie i opracowania technologiczne krzemowych układów scalonych budowanych na jednym monokrysztale legły u podstaw nowoczesnej technologii, która doprowadziła do wynalezienia telewizorów, komputerów, telefonów komórkowych.

Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Tuesday the 17th. Siewierz