Strona główna
Złoty podział
Wśród wszystkich niezliczonych liczb na świecie wyróżnić można kilka, które mają tak wielkie znaczenie w świecie, że nadano im nazwy. Jedną z nich jest liczba 1,6180339887. Liczbie tej nadano wiele nazw: złoty podział, złota liczba, boska liczba, boski stosunek, stosunek transcendentalny, złota proporcja, złote cięcie, środek Fidiasza itd. Liczbę tą krócej oznaczać można grecką literą ɸ (fi).
Złoty podział odcinka to podzielenie go na dwie części (dłuższą i krótszą) w taki sposób, że stosunek całego odcinka do dłuższej części jest równy stosunkowi dłuższej części do krótszej.
Złoty podział służył do zbudowania złotych prostokątów, które w ludzkiej podświadomości odbierane są jako estetyczne. Wykorzystywano je później w architekturze, rzeźbie i malarstwie, a nawet w drukarniach wykonywano książki, których wymiary zachowują złotą proporcję.
Przykłady złotego podziału w architekturze, sztuce oraz przyrodzie:
- Partenon
- Wielki Meczet z Kairounan
- „Mona Lisa” Leonardo da Vinci
- „Człowiek witruwiański” Leonardo da Vinci
- „Narodziny Wenus” – Sandro Botticelli
- skrzypce Antonio Stradivariusa
- spirale na szyszkach pinii
- układ ziaren słonecznika
- liczba płatków stokrotki
- proporcje liści np. wiązu górskiego lub figowca pospolitego
- wewnętrzna struktura muszli wielu ślimaków (np. nautilusa)
- spirale brokułu romanesco
Wiele innych wiadomości, zdjęć i przykładów znaleźć można w Internecie oraz literaturze. Powyższe przykłady zaczerpnięto z książki Fernando Corbalana „Złota proporcja. Matematyczny język piękna” wydanej w cyklu „Świat jest matematyczny”.
Jeden ze slajdów prezentacji Adama Niedbała, ucznia klasy V: