Kilka słów o fraktalach, czyli dywan Sierpińskiego

Pierwszym teoretycznym zagadnieniem poruszanym na zajęciach kółka matematycznego był w tym roku dywan Sierpińskiego. Uczniowie rysowali piękne przykłady tego niezwykłego fraktalu, który powstaje w bardzo prosty sposób z kwadratu.

Kwadrat dzielimy na 9 mniejszych kwadratów i wyrzucamy środkowy. Następnie czynność tą powtarzamy do każdego z pozostałych ośmiu kwadratów. Krok ten powtarzamy wielokrotnie…

Patrząc na powstałe obrazy możemy dostrzec najważniejszą cechę fraktali – mianowicie ich samo-podobieństwo, czyli fakt, że każda cząstka składająca się na całość fraktala jest podobna do całości.

Klasyczne przykłady fraktali, które pojawiły się czasami o wiele wcześniej niż samo pojęcie fraktala są poza dywanem Sierpińskiego również: trójkąt Sierpińskiego, kostka Mengera, smok Heighwaya (smok z Parku Jurajskiego), krzywa Kocha.

Wspomniany Wacław Sierpiński był znakomitym polskim matematykiem, jednym z twórców polskiej szkoły matematycznej. Żył w latach 1882-1969. Był bardzo wykształconym człowiekiem. Ukończył studia na Wydziale Fizyko-Matematycznym Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego w roku 1904. Następnie wyjechał do Krakowa, gdzie w roku 1906 uzyskał stopień doktora filozofii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1907  wyjechał na kilkumiesięczne studia do Getyngi. W lipcu 1908 habilitował się na Uniwersytecie Lwowskim.  We wrześniu 1910 został nominowany profesorem nadzwyczajnym. Był doktorem honoris causa uniwersytetów: we Lwowie (1929), Amsterdamia (1932), Taqrtu (1932), Sofii (1939),  Bordeux (1947), Pradze (1948), Wrocławiu (1948), Lucknow (1949), Moskwie (1967). (źródło: „Szkolna encyklopedia matematyki” (wyd. WSiP))

Opiekun kółka: Justyna Chudy

Zdjęcie1337