Drukuj

IMG 1607

 

Wycieczka do Warszawy

 

2 grudnia 2019 roku uczniowie klas: VI, VII i VIII wybrali się wraz z wychowawcami na jednodniową wycieczkę do Warszawy.
Wizytę w stolicy rozpoczęliśmy od lekcji muzealnej w Fotoplastikonie Warszawskim, gdzie poznaliśmy przedwojenny obraz Warszawy, jej architekturę i mieszkańców. Dzięki starym, unikatowym fotografiom uczniowie zobaczyli nieistniejące już dziś budowle, m. in. Pałac Saski czy Dworzec Kolei Warszawsko- Wiedeńskiej. Następnie porównali historyczne zdjęcia ze współczesnymi i zaznaczali zabytki na mapie stolicy. Zajęcia te uświadomiły młodym ludziom, jak wielkim dramatem dla miasta i ludzi była II wojna światowa. Obejrzeliśmy też wiele rekwizytów z XX- wiecznej Warszawy, m. in. aparaty fotograficzne, fotoplastykon, czyli duże bębnowe urządzenie umożliwiające trójwymiarowy pokaz fotografii stereoskopowych.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, które już od wejścia zaskakiwało oryginalnym wnętrzem. Obiekt łączy w sobie historię
z nowoczesnością, miejsce pamięci ze współczesnymi środkami prezentacji i dzięki temu
z łatwością uświadamia i odtwarza zwiedzającym atmosferę powstańczej Warszawy, pokazując najkoszmarniejsze 63 dni w historii naszej stolicy i jej mieszkańców. Eksponaty zostały zgromadzone na trzech kondygnacjach, gdzie zwiedzający mogą zobaczyć: broń, dokumenty, listy, przedmioty osobiste, 1500 fotografii, ponad 200 informacji biograficznych
i historycznych, a także mapy, tablice oraz filmy z 1944. Efekty multimedialne: obraz, światło i dźwięk, a także możliwość dotknięcia wielu przedmiotów czy interaktywnych map, pobudziło wyobraźnię naszych uczniów, którzy z żalem opuszczali to wyjątkowe miejsce.
Następnie udaliśmy się do restauracji, gdzie każdy mógł zjeść ciepły posiłek, by później pojechać metrem na Starem Miasto i Krakowskie Przedmieście. Spacer wśród zabytkowych kamieniczek zakończyliśmy zakupami na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Poczuliśmy magię świąt, bo wokół roztaczał się kuszący zapach tradycyjnych potraw,
a stragany uginały się od słodkości i ciekawych propozycji na prezenty pod choinkę.
Tramwaj przeniósł nas do Dworca Centralnego, skąd pociągiem PKP Intercity wyruszyliśmy w podróż powrotną.

Barbara Pawińska i Aneta Bednarz

Akcje w których uczestniczymy

szkola_bez_przemocy_small.jpg
Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Wednesday the 1st. Siewierz 2013