Drukuj

1 str

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu świętują

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

SP 2 w Siewierzu bierze udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa jubileuszowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Obchody tego wydarzenia włączone zostały w trwający w naszej szkole projekt eTwinning "Dzieci mają swoje prawa".

20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. Organizacja Narodów Zjednoczonych w 1989 roku przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. 

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także nasza placówka, która zorganizowała w ramach tego dnia apel dla całej szpołeczności szkolnej, uczniowie oraz pracownicy przyszli ubrani na niebiesko, sale lekcyjne zostały udekorowane niebieskimi elementami. Zorganizowano również zajęcia edukacyjne dla uczniów i przedszkolaków. Szczególne wrażenie na uczestnikach zrobiły zdjęcia ich rówieśników z różnych stron świata, któzy żyją w bardzo ubogich warunkach, nie mają prądu, wody, łazienki, nie chodzą do szkoły.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

 


                                                                   koordynator akcji: Justyna Chudy

DSC08252

 

DSC08257

Akcje w których uczestniczymy

pij_mleko.jpg
Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Sunday the 5th. Siewierz 2013