Drukuj

 pi

Dzień liczby Π

W dniu 14 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień liczby Π, czyli nasze szkolne święto matematyki. Na hali gimnastycznej spotkali się wszyscy uczniowie  klas IV-VIII. Spotkanie rozpoczęła klasa IV, która przybliżyła wszystkim zebranym osobę genialnego naukowca Alberta Einsteina.

Słynny fizyk, matematyk i naukowiec urodził się również 14 marca. Ponad 60 razy był nominowany do Nagrody Nobla, którą otrzymał ostatecznie w 1922 roku "za zasługi dla fizyki teoretycznej, szczególnie za odkrycie praw rządzących efektem fotoelektrycznym”. 

Szóstoklasiści przygotowali prezentację dotyczącą ludolfiny, czyli liczby Π. Sama liczba jest nieskończona, a jej wartość wynosi w przybliżeniu 3,14. Liczba ta intryguje ludzi już od starożytności, jest o niej mowa również w Biblii w kontekście budowy świątyni króla Salomona. O rozwinięciu liczby Pi powstają wiersze, odbywają się konkursy na zapamiętanie jak największej ilości cyfr liczby ∏.  Dostępne są również utwory muzyczne oparte na cyfrach ludolfiny.

Klasa V wyjaśniła czym są fraktale, czyli obiekty samopodobne lub nieskończenie złożone. Pojawił się tu nasz patriotyczny wątek, mianowicie dywan Sierpińskiego. Jest to kwadratowy fraktal, nazwany imieniem jednego z najlepszych polskich matematyków.

Wątek historyczny poruszyła również klasa siódma. Bardzo bogata prezentacja multimedialna przybliżyła nam sylwetki trzech wspaniałych kryptologów, którzy rozpracowali Enigmę. Była to niemiecka maszyna szyfrująca z czasów II wojny światowej. Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - to nazwiska polskich geniuszy matematycznych, których opracowali metodę łamania szyfrów niemieckiej armii. Szacuje się, że ten wyczyn skrócił drugą wojnę światową o ok. 3 lata i uratował życie ok. 30 milionom ludzi.

Na koniec klasa VIII przedstawiła sylwetkę starożytnego filozofa i matematyka - Platona oraz zaprezentowała własnoręcznie przygotowane bryły platońskie. Platon wiódł  burzliwe życie (był min. porwany przez piratów i sprzedany na targu niewolników). Uważał, że cały wszechświat oparty jest na bryłach i figurach geometrycznych. Bryły platońskie to bryly foremne, czyli prościej mówiąc -  z każdej strony wygladają tak samo. Jest ich pięć - czworościan, sześcian, ośmiościan, dwunastościan i dwudziestościan.

Spotkanie matematyczne było bardzo intersujące i podobało się wszystkim zebranym. Serdecznie dziękuję uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przedstawienie tych ciekawych prezentacji. Do zobaczenia za rok, na następnym święcie matematyki!

Justyna Chudy

kl 4 

klasa 6

klasa 5

klasa 7

klasa 8

bryły

 

 

 

fraktal

 

Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Saturday the 21st. Siewierz