Andrzejki 2013

Zebrała się nasza gromada,

gdy już wieczór zapada.
          Chętna do zabawy w andrzejkową noc,

Bo dziś wróżb i magii moc.
Kto pierwsza za mąż wyjdzie?
I do kogo szczęście przyjdzie?
Kto dziś odpowiedź na pytanie znajdzie?
A kto swą miłość odnajdzie?
Odpowiedzi na pytania i marzenia znamy,
Ale na wyniki jeszcze poczekamy.

„W dawnych czasach, pod koniec każdego roku, kiedy dni stawały się krótsze,
a wieczory dłuższe, młodzież po pracy i nauce zbierała się w jednym domu, aby wspólnie śpiewać i bawić się. Ważniejszymi takimi spotkaniami, były wieczory poprzedzające święta : Katarzyny i Andrzeja. Był to bowiem okres wróżb. Chłopcy wróżyli sobie w katarzynk,i a dziewczęta na św. Andrzeja. Z czasem “katarzynkowe” wróżby zanikły, a tradycja andrzejek pozostała do dziś”.

Andrzejkowy wieczór wróżb i zabaw odbył się w naszej szkole 28 listopada. Uczniowie klas I-IV spotkali się na szkolnym korytarzu i zainaugurowali ten niezwykły wieczór. Wszyscy wzięli udział w laniu wosku, a potem klasami udali się do magicznego pokoju, gdzie przy blasku czarodziejskich kul i światełek poznawali swoją „przyszłość”. Gdy  czas wróżb dobiegł końca, rozpoczęła się dyskoteka połączona z zabawami i konkursami. Oprócz wspólnych tańców: kółek, pociągów i nitek, uczniowie wzięli udział w konkursie tańca oraz w konkursie na najciekawszy strój andrzejkowy. Laureaci zostali nagrodzeni słodkimi upominkami i brawami.

Na kolejny wieczór andrzejkowy, zapraszamy już za rok.

oprac. Renata Dratwińska-Borys

Organizatorzy: B. Pieprzyk, E. Bijak, A. Tyburkiewicz, J. Borowiecka,
R. Dratwińska-Borys, J. Chudy.

Przysłowia związane ze św. Andrzejem

Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.

Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.

Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.

Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.

Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.

ztu.jpg