Pasowanie na czytelnika w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu.

21 listopada 2018r. uczniowie klasy pierwszej udali się do Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Siewierzu. Tam odbyła się niezwykła uroczystość, a mianowicie „Patriotyczne Pasowanie na Czytelnika”, w którym wspólnie z nami wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Siewierzu. Pasowanie miało wyjątkowy charakter, gdyż jego gościem specjalnym był … Marszałek Józef Piłsudski, w którego rolę wcielił się Prezes Stowarzyszenia Chorągiew Rycerska Księstwa Siewierskiego - Pan Marek Kuśmierski. Dzieci przywitały go słynną pieśnią I Brygady Legionów Polskich „My, Pierwsza Brygada”. Marszałek udzielił specjalnego wywiadu, podczas którego wyjaśnił uczniom wiele pojęć, takich jak np. Ojczyzna, niepodległość, patriotyzm, symbole narodowe oraz  podzielił się także wiedzą na temat swojego ciekawego życia. Podczas spotkania uczniowie wspólnie recytowali wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Jako przyszli czytelnicy pierwszoklasiści poznali zasady korzystania z biblioteki podczas wypożyczania książek. Na zakończenie każdy pierwszoklasista został uroczyście pasowany przez Marszałka na czytelnika Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek oraz barwne książeczki z bajkami. Potem  przyszła pora na samodzielny wybór książki.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy, aby wizyta w bibliotece stała się dla nich początkiem wielkiej, czytelniczej przygody. Niech nasi najmłodsi czytelnicy często odwiedzają bibliotekę i pamiętają, że „Książka i możność czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji." (M. Dąbrowska)

Wych. Joanna Żołądź

pasowanie2018