Drukuj

NOC DETEKTYWÓW W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE

W nocy z 6 na 7 kwietnia 2018 roku już po raz siódmy w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu odbyła się fantastyczna impreza pod hasłem „NOC DETEKTYWÓW”. Poprowadził ją znany autor książek dla młodzieży, dziennikarz, detektyw i instruktor survivalu Krzysztof Petek oraz towarzyszący mu: Michalina Hansdorfer i Dominik Petek.

Opiekę nad uczestnikami sprawowały: bibliotekarz Jolanta Jakubczyk, nauczyciele Barbara Pawińska, Aneta Bednarz i Justyna Borowiecka.  W „Nocy Detektywów” uczestniczyło 35 uczniów klas IV-VII Szkoły Podstawowej Nr 2  w Siewierzu.

Krzysztof Petek  zaprosił młodzież w multimedialną wędrówkę po wielu krajach świata, a także  do wysłuchania opowieści o swoich „śledztwach kulturowych”. Uczestnicy zawitali  z pisarzem do dżungli, na Syberię, Kamczatkę, do Rumunii, Brazylii, Peru, na Ukrainę i nad brzegi Amazonki. Poznali nie tylko uroki różnych zakątków świata, zwiedzonych wcześniej przez pisarza, ale również ciekawe zwierzęta jak kajmany, węże koralowe, leniwce czy jaguary.

Kolejną atrakcją nocy było poznanie technik samoobrony pomocnych w sytuacjach zagrożenia. Techniki te uczestnicy próbowali zastosować w praktyce podczas ćwiczeń, co sprawiło im dużą frajdę.

Po ciepłym posiłku uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy i wyruszyli na szlak przygody. Wędrówkę poprzedziła opowieść pisarza o polskim misjonarzu w Chinach Michale Boymie  i o smoczym medalionie, który duchowny otrzymał od chińskiego cesarza.  Głównym zadaniem, które przypadło w udziale uczestnikom nocnych zmagań, było odnalezienie tego właśnie zaginionego  medalionu.

Wszystkie grupy wędrując nocną porą po Siewierzu szukały kolejnych podpowiedzi naprowadzających ich do celu i odnalezienia zagadkowego skarbu. Napotkali wiele niełatwych zadań do rozwiązania wymagających od nich orientacji w terenie, umiejętności matematycznych, znajomości alfabetu Morse’a, odgadywania szyfrów, ortografii, literatury, historii, sztuki, języków obcych, fizyki. Poszukiwali podpowiedzi zarówno   w samej bibliotece, jak i w terenie. Podczas nocnych podchodów przemierzyli długie odcinki drogi, odwiedzając różne, zabytkowe, czasem „dziwne” miejsca. Zawitali m.in. na tartak, zamek i w okolice kościoła św. Macieja. Ażeby zdobyć mapę ułatwiającą znalezienie skarbu należało jeszcze drużynowo odpowiedzieć na szereg niełatwych pytań  z różnych dziedzin wiedzy.

Tajemniczy skarb - smoczy medalion - czekał na nich w niezwykłym, zabytkowym miejscu – w pochodzącej z końca XVIII wieku kaplicy Ogrójec w Siewierzu. Do kaplicy tej co roku, w Wielki Czwartek odbywają się tradycyjne procesje parafian.

Zwycięska drużyna zielonych (znalazcy medalionu) pod wodzą opiekunki Barbary Pawińskiej otrzymała w nagrodę słodkie „sztabki złota”. Kapitanowie drużyn zostali nagrodzeni książkami Krzysztofa Petka.

Po nocnych zmaganiach przyszła pora na znalezienie sobie miejsc do spania i sen w różnych zakamarkach biblioteki.

Wszyscy uczestnicy „Nocy detektywów” otrzymali pamiątkowe dyplomy, czekolady i płyty CD.

Jolanta Jakubczyk-MGBP Siewierz

Barbara Pawińska-SP2 Siewierz

DSC03163

Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Sunday the 22nd. Siewierz