15 grudnia w hali Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu odbyła się biesiada świąteczna pod hasłem „Gwiazda pokoju” przygotowana przez nauczycieli, uczniów oraz rodziców naszej placówki.

W tej wyjątkowej chwili towarzyszyli nam zaproszeni goście: władze samorządowe Miasta i Gminy Siewierz- Burmistrz Zdzisław Banaś, Zastępca Burmistrza Dariusz Waluszczyk, Przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Bochenek, sołtys Gołuchowic Antoni Kocot; proboszcz kościoła pw. Św. Macieja Apostoła ks. Jan Lubieniecki, dyrektor Zespołu Szkół w Siewierzu Rafał Wieja, prezes OSP Siewierz Stanisław Czerwiński, przedstawiciele Nadleśnictwa Siewierz, emerytowani pracownicy szkoły oraz rodzice i rodziny uczniów.

Przybyłych gości powitała Joanna Górnisiewicz- dyrektor szkoły, wyrażając radość ze spotkania i życząc wszystkim przyjemnych wrażeń.

Część artystyczna rozpoczęła się od krótkiego rymowanego wstępu:

Drodzy widzowie,

młodzież opowie,

jak gwiazda w mroku

zwiastuje pokój.

Wschodzi na niebie

dla mnie, dla Ciebie.

Złemu na przekór

rodzi w człowieku

nadzieję.

i scenką, która przeniosła widzów w przyszłość, gdzie mieszkańcy dwóch skłóconych planet, które prowadzą wojnę, dochodzą do wniosku, że trzeba szukać pojednania. Odkrywają, iż dawno temu narodził się Jezus i tylko z jego pomocą można odnaleźć sposób, by gwiazda pokoju zabłysła pełnym blaskiem. Wysłany na Ziemię przedstawiciel szuka właśnie tej gwiazdy.

Następnie grupa uczennic z klas I-III zaprezentowała „Gwiazdę”, która była połączeniem muzyki, tańca i gry świateł.

Kolejna prezentacja wywołała wiele wzruszeń, zwłaszcza wśród licznie zgromadzonych rodziców, bo scenę opanowali wychowankowie przedszkola. W specjalnie przygotowanych przebraniach aniołków najmłodsi zademonstrowali swoje zdolności w kilku tańcach, które w oryginalny i zabawny sposób pokazywały, jakie problemy mogą mieć mieszkańcy nieba.

Po występie najmłodszych przyszła kolej na uczniów klas starszych. Na scenie pojawili się pastuszkowie, trzej królowie i aniołki, by śpiewaniem pastorałek i kolęd podkreślić wyjątkowy nastrój uroczystości. Uczniowie klasy V- przebrani za Bawarczyków- zaśpiewali niemiecką kolędę „Kling, Glöckchen, klingelingeling” .

Uroczystość zakończyła się opłatkiem i wspólnym śpiewaniem kolęd.

Po występach głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz – Pan Zdzisław Banaś, który w swoim wystąpieniu podkreślił, iż bardzo cieszy się, że dzięki nowemu obiektowi sportowemu młodzież może w pełni rozwijać się i prezentować swoje talenty. Złożył również wszystkim życzenia radosnych i spokojnych świąt.

Każdy z występujących otrzymał też od ks. proboszcza Jan Lubienieckiego pamiątkowy obrazek Świętej Rodziny w stajence.

Olbrzymim zainteresowaniem cieszył się, towarzyszący uroczystości, kiermasz, podczas którego można było zakupić ciasta, stroiki i ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów i rodziców. Goście bardzo chętnie kupowali wypieki i kunsztownie wykonane dekoracje bożonarodzeniowe.

Piękna scenografia nawiązująca do Betlejem, ozdobiona żywymi choinkami-ufundowanymi przez Nadleśnictwo Siewierz, Maryja z dzieciątkiem i Józefem, w których role wcielili się rodzice uczniów, kolędy i pastorałki zaśpiewane przez uczniów i zgromadzonych w hali Szkoły Podstawowej nr 2 gości sprawiły, że wszyscy poczuli magię świąt.

polskabiega.jpg