Dnia 14 grudnia 2016 roku uczniowie naszej szkoły pojechali do Fabryki Bombek Choinkowych. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Na początku zaproponowano nam warsztaty plastyczne, dzięki którym mogliśmy własnoręcznie, według własnego pomysłu ozdobić bombkę choinkową. Następnie obejrzeliśmy film ukazujący  pracownika fabryki, który nad palnikiem ogniowym, rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki.Później udaliśmy się na  zwiedzanie poszczególnych działów produkcyjnych. Kolejnym etapem w powstawaniu bombek było ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione. W lakierni podpatrywaliśmy jak kulki nabierają pięknych barw, a w dziale dekoracja przyjrzeliśmy się jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, które nabierają wyjątkowego i unikalnego wyglądu. Mieliśmy także okazję obejrzeć różnorodne ozdoby choinkowe na  wystawach. Były to ręczne arcydzieła!

Organizatorka: Aneta Tyburkiewicz

ztu.jpg