16 listopada 2016r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z funkcjonariuszami Wydziału ds. Przestępczości Nieletnich Komendy Miejskiej Policji w Będzinie
st.asp. Urszulą Cichopek oraz podkom. Pawłem Łotockim.
W trakcie pogadanki funkcjonariusze przekazali uczniom informacje na temat odpowiedzialności karnej. Uwrażliwiali ich na niesienie pomocy osobom, które padły ofiarą przestępstwa. Mówili o zjawisku przemocy i negatywnych skutkach jej stosowania. Podali przykłady ryzykownych zachowań oraz informowali o konsekwencjach prawnych postępowania niezgodnego z obowiązującymi przepisami prawa i normami społecznymi. Przekazali informacje na temat, jak bezpiecznie postępować, aby nie stać się ofiarą przestępstwa. Nie zabrakło także wiadomości na temat bezpieczeństwa w sieci.
Przestrzeń wirtualna rozwija się w tak szybkim tempie, że ciężko nadążyć za jej nowymi zjawiskami. Stwarzają one nie tylko możliwości rozwoju, ale i zagrożenia, nad którymi trudno zapanować. Dziś do Internetu mają dostęp nawet małe dzieci, które bardzo szybko się uczą, są ufne i nie potrafią odróżniać, co jest słuszne, a co nie.
Nasi goście scharakteryzowali zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki w krótkim czasie docierają za pomocą sieci do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głęboką traumę psychiczną,
w najgorszych przypadkach dochodzi nawet do samobójstw.
Policjanci radzili, co robić, żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy. Jak postąpić, będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. W każdym zdaniu podkreślali, że cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania.
Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną zaufaną osobą dorosłą, wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy. Radzili też, by skontaktować się z profesjonalistami, bo pomocy można szukać np. u konsultantów Helpline.org.pl (800 100 100).
Podczas zajęć nasi uczniowie zostali zapoznani ze zjawiskiem o nazwie Stalking. Polega ono na uporczywym i powtarzającym się nękaniu i napastowaniu konkretnej osoby za pomocą nowych technologii. Art.190a. kk § 1. mówi, że „kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Pod terminem stalking kryje się również podszywanie się pod inną osobę, wykorzystywanie jej wizerunku lub innych danych osobowych w celu wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej, za co obowiązuje taka sama kara. Jeśli ofiara stalkingu targnie się na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.
Nasi uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali wiele pytań, na które otrzymali rzetelne odpowiedzi od prowadzących spotkanie policjantów.
Izabela Szczepańczyk