Drukuj

Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Astronomicznym

     Miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Astronomicznym „Przewodnik Astronomiczny po Polsce”.
       Organizatorem konkursu było Polskie Towarzystwo Astronomiczne przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki oraz czasopismo „Urania – Postępy Astronomii” i Astronarium. Podobne konkursy prowadzono także w Czechach, Słowacji i na Węgrzech, w ramach tworzenia Przewodnika Astronomicznego po Krajach Grupy Wyszehradzkiej.
      Celem konkursu było nadsyłanie opisów i zdjęć wszelkich miejsc lub obiektów związanych z szeroko pojętą astronomią i badaniami kosmosu. W założeniu konkurs ten miał wspomóc tworzenie „Przewodnika astronomicznego po Polsce”, a w szczególności wskazać ciekawe, ale mało znane miejsca w różnych rejonach kraju. Przewodnik w wersji online będzie dostępny już wkrótce, a wydanie książkowe planowane jest na wrzesień 2023 roku.
      Konkurs podzielony był na dwie kategorie: otwartą i dla szkół. Naszą szkołę, która wzięła udział w drugiej kategorii, reprezentował zespół uczeń/nauczyciel w składzie Weronika Kozerska/Katarzyna Maciążek. W pracy pt. „Obiekty astronomiczne w Siewierzu” zawarto opisy dwóch wszystkim znanych miejsc – zegara słonecznego na Bramie Biskupiej Kościoła św. Macieja Apostoła w Siewierzu oraz, co dla nas szczególnie cenne, bramy ogrodzeniowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu upamiętniającej Rok Kopernikański 1973. Bramę tę mijamy codziennie w drodze do szkoły, a dzięki udziałowi w konkursie stanie się ona, wraz z zegarem słonecznym Bramy Biskupiej, obiektem na trwałe wpisanym w Przewodnik Astronomiczny po Polsce.
       Nagrodą dla szkoły jest wejściówka do Planetarium w Grudziądzu dla grupy 40 osób, lecz z uwagi na odległość trudno będzie ją chyba zrealizować. Dla nas jednak najcenniejszą nagrodą jest wpis siewierskich obiektów do Przewodnika Astronomicznego.

link do opisu obiektów astronomicznych w Siewierzu

Brama ogrodzeniowa Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu

 

zegar_słoneczny_brama_biskupia_3.jpg

 

zegar_słoneczny_brama_biskupia_2.jpg
Katarzyna Maciążek

Akcje w których uczestniczymy

ztu.jpg
Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Friday the 21st. Siewierz