Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

W słoneczne, sobotnie przedpołudnie 03. 09. 2016 r. kilku uczniów kl. I-VI naszej szkoły uczestniczyło, jako widzowie, w niezwykłej akcji wspólnego czytania powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”, przeprowadzonej przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Siewierzu. Miejscem uroczystości były ruiny zamku biskupów krakowskich . Patronat honorowy nad akcją w tym roku objęła Para Prezydencka.

Uczniowie mogli wysłuchać wybranych fragmentów powieści „Quo vadis” czytanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Pana Zdzisława Banasia wraz z Małżonką, Zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Pana Dariusza Waluszczyka, Przewodniczącą Rady Miejskiej w Siewierzu Panią Barbarę Bochenek wraz z Radnymi Rady Miejskiej, Radną Rady Powiatu Panią Lidię Maltazar – Czerczak, Księdza Proboszcza Stanisława Straża oraz Księdza Łukasza Małkiewicza, Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach Panią Ewę Stelmach, Dyrektora Zespołu Szkół w Brudzowicach Pana Janusza Stelmacha, piosenkarkę Panią Renatę Niedbał – Witta występującą pod pseudonimem artystycznym Mona Lisa, Prezesa Chorągwi Rycerskiej Księstwa Siewierskiego Pana Marka Kuśmierskiego, Redaktor iTV Siewierz Panią Agnieszkę Zarębę – Furgol, nauczycieli, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siewierzu, przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy Siewierz, przedstawiciela Nadleśnictwa Siewierz, przedstawicielki kół gospodyń wiejskich, uczniów i bibliotekarzy.

Po zakończeniu odczytywania powieści na scenę wyszli słuchacze  Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siewierzu Pani Jadwiga Sroka  oraz Pan Jan Bańka, którzy zaprezentowali skecz pod tytułem „W bibliotece”.

Uczniowie mogli pospacerować po dziedzińcu zamku, obejrzeć wystawę dotyczącą biografii Henryka Sienkiewicza i jego twórczości, poczęstować się słodyczami,  napojami oraz zobaczyć prezentację drugiego, czynnego mostu zwodzonego w Polsce.

Na uczestników narodowego czytania „Quo vadis” czekała na koniec jeszcze jedna niespodzianka – każdy otrzymał pamiątkową kartę przedstawiającą ilustrację z powieści.

Dla naszych uczniów była to okazja niecodziennego spotkania z literaturą, kulturą i tradycją dawniej powszechnie kultywowaną w polskich domach.

Opracowała: Barbara Pawińska

EFS_z_podpisem.jpg