Drukuj

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach

zdj1 

 

Ubiegły tydzień uczniowie starszych klas spędzili wyjątkowo. Nie wystarczyła nam nauka w murach szkoły, postanowiliśmy wskoczyć na wyższy poziom i ruszyliśmy na zajęcia uniwersyteckie skierowane dla dzieci i młodzieży. Podczas dwóch wyjazdowych dni poznaliśmy tajniki nauk ścisłych i przyrodniczych uczestnicząc w aktywizujących wykładach.

W pierwszym dniu – 21 września, odwiedziliśmy Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, gdzie czynnie braliśmy udział zajęciach z fizyki: Bezcenna energia oraz Na fali, a także w bloku bardzo interesujących wykładów z prehistorii prowadzonych przez profesora Andrzeja Boczarowskiego: Prehistoryczni artyści i Mowa zwierząt. W pierwszej części – fizycznej, aktywnie i chętnie uczestniczyliśmy w przeprowadzanych eksperymentach: strzelaliśmy z kuszy, pistoletu i pukawki, wprawialiśmy w ruch różne przedmioty, wyzwalaliśmy energię cieplną, chemiczną, świetlną, pomagaliśmy jej dokonywać przemian, a niektórzy musieli się mocno trzymać, żeby nie odfrunąć przy działaniu energii wiatrowej.

Druga część była podróżą w czasie, a z takim przewodnikiem jak profesor Boczarowski, chętnie się na taką wyprawę jeszcze wybierzemy. Poznaliśmy historię artystycznych naskalnych wytworów człowieka oraz sposoby „czytania” języka człowieka jaskiniowego. Najstarsze, dotychczasowe rysunki pochodzą z Indonezji i liczą 72 tysiące lat. Szczególnie zaciekawił nas drugi wykład, ponieważ niemal w całości poświęcony był psom, które są każdemu bliskie.

Drugi dzień zajęć – 22 września, spędziliśmy na Wydziale Prawa i Administracji, gdzie wzięliśmy udział a zajęciach z biorobotyki Od krwinki do pijawki.Prowadząca wykład Pani dr Joanna Foryś przedstawiła,co dzieje się w sieci cienkich, błękitnych linii –naszych żyłach. Dowiedzieliśmy się, z czego składa się i do czego służy krew,jak pracują serce i naczynia krwionośne.Gośćmi specjalnymi wykładu były pijawki lekarskie.

Następnie wzięliśmy udział w mini warsztatach chirurgicznych, gdzie na specjalnie przygotowanych stanowiskach mogliśmy wcielić się w rolę chirurgów. Zszywaliśmy skórki banana, cytryn, sprawdzaliśmy swoje umiejętności manualne za pomocą trenażerów laparoskopowych.

W drugiej części stanęliśmy Oko w oko z biologią na Wydziale Nauk Przyrodniczych. Pierwszy wykład na temat Genetyki XXI w. rozszerzył naszą wiedzę na temat dziedziczenia koloru oczu, chorób genetycznych, organizmów modyfikowanych genetycznie. Dowiedzieliśmy się o nowych dziedzinach i obszarach badań genetyki, w których naukowcy odnoszą spektakularne sukcesy.

Nieproszeni goście wewnątrz nas - to kolejny wykład przedstawionym przez doktora Łukasza Chajeca. Podczas prezentacji przenieśliśmy się do świata pasożytów i poznaliśmy strategie, jakie obrały pasożyty w celu zdobycia żywiciela. Tę niesamowitą podróż do wnętrza naszego ciała będziemy długo pamiętać.

Wszystkie zajęcia bardzo podobały się uczniom, z pewnością pokazały naukę z praktycznej strony i rozwinęły ich kreatywność. Uzmysłowiły również, że należy wspierać naturalną ciekawość świata i pozwolić dzieciomna rozwijanie swoich pasji. Dziękujemy wychowawcom i dyrekcji za pomoc w organizacji wyjazdu oraz uczniom za aktywne uczestnictwo w zajęciach Uniwersytetu Śląskiego dla Dzieci.

Agata Sroka, Katarzyna Maciążek, Paweł Korusiewicz

 

 

 

 

 

Akcje w których uczestniczymy

pojemnik_na_baterie.jpg
Copyright © 2023 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Monday the 27th. Siewierz