Lekcje muzealne online

jozef-pilsudski-967864 640

Uczniowie z klas V i VI uczestniczyli w kilku lekcjach muzealnych online. Pierwsza z nich odbyła się 25 lutego i była ona przeprowadzona przez Panią Agatę Matras z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Temat zajęć brzmiał „Od Ziuka do Józefa – komiksowa opowieść o Józefie Piłsudskim". Prowadząca zajęcia przybliżyła dzieciom działalność Muzeum w Sulejówku, po czym przeszła do samego Józefa Piłsudskiego i przekazała ciekawe informacje dotyczące poszczególnych etapów życia Marszałka, począwszy od najmłodszych lat. Pani Agata bardzo interesująco opowiadała o komiksie historycznym, omawiała dokładnie kolejne etapy pracy nad tego typu historyjką obrazkową. Dodatkowo przypomniała dzieciom informacje dotyczące budowy komiksu, wykorzystywania różnych typów „dymków", układu kolejnych obrazków na planszy, czy w końcu pozyskiwaniu wiarygodnych, sprawdzonych informacji. Podała stronę Narodowego Archiwum Cyfrowego i zachęciła dzieci do korzystania z niej.
     Lekcję wzbogaciła prezentacja ukazująca m.in. fotografie domostwa Józefa Piłsudskiego, przykładowych kadrów i plansz komiksu historycznego. Ponadto szereg informacji Pani Agata przekazała uczniom w formie wspólnie rozwiązywanego quizu.
     Dzieci podczas lekcji były bardzo aktywne, chętnie się wypowiadały, prowadząca nawiązała z uczniami świetny kontakt, co zaowocowało powstaniem krótkich komiksów o Józefie Piłsudskim, które można obejrzeć tutaj.

Kolejna lekcja muzealna, również z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, odbyła się 1 marca i poruszała tematykę „Żołnierza nieznanego". Te zajęcia prowadziła Pani Beata Kawałko i opowiadała dzieciom m.in. o żołnierzach, ich specjalizacjach w wojsku. Dzieci obejrzały film sprzed ponad 100 lat, na którym można było podziwiać oryginalne wnętrza, jak również mieszkańców wsi i miast. Film był czarno-biały i niemy, co było dla dzieci dodatkową atrakcją, ale i ciekawym doświadczeniem, bo mogły się przekonać, jak zupełnie inne w odbiorze były pierwsze filmy, które nie miały żadnych efektów specjalnych, gdzie aktorzy nie rozmawiali ze sobą, tylko pomiędzy kolejnymi scenami pojawiały się plansze z napisami. Na pewno obejrzenie tego filmu pozwoliło dzieciom poczuć klimat tamtego czasu.
     Na koniec zajęć dzieci sprawdziły się jako łamacze szyfrów. Zadaniem było odczytanie zaszyfrowanej za pomocą GA-DE-RY-PO-LU-KI wiadomości. Oczywiście najpierw Pani wytłumaczyła na czym polega ta metoda. Zabawa przy tym była przednia. Wiadomość została odszyfrowana.

Zarówno pierwsze jak i drugie zajęcia muzealne wzbogaciły wiedzę uczniów na temat Józefa Piłsudskiego, jego dzieciństwa, wojska jak również na temat samego Muzeum w Sulejówku.

Zaś w piątek 5 marca uczniowie mieli lekcję muzealną online z Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Tematem zajęć było muzeum. Prowadząca, Pani Agnieszka Kaniewska – Płocieniak wspaniale wprowadziła dzieci w historię muzeów, opowiedziała o pierwszych muzeach, o wystawach, eksponatach, pracy muzealników, specjalizacjach, przygotowaniach do wystaw. Omówiła również różne typy wystaw i eksponatów oraz sposobach ich pozyskiwania. Podczas zajęć można było zobaczyć oryginalne wnętrza, które na co dzień można podziwiać w Muzeum w Płocku.

R. Chmielowska, U. Szymiec

ztu.jpg