ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

22 MARCA 2021r.

Woda jest niezbędna w każdym aspekcie życia człowieka.

Od jej czystości i dostępności zależna jest szansa na zdrowe i godne życie.

Dostęp do wody i sanitariatów został określony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 2010 roku jako prawo każdego człowieka, a dzień 22 marca ustanowiono Światowym Dniem Wody.

W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do propagowania tego święta wraz z Polską Akcją Humanitarną (PAH) – organizacją pozarządową działającą w naszym kraju od 1992 roku. Od początku PAH angażuje się w sprawy poprawy dostępności do wody w Afryce i Azji.

FAKTY:

• na świecie nie wszyscy mają dostęp do wody pitnej (obecnie to aż 785 milionów osób)
  • 144 miliony osób korzystają, również do spożycia z wód powierzchniowych takich jak rzeki, jeziora, stawy
  • szacuje się, że ok. 829 000 osób umiera rocznie z powodu chorób wywołanych spożyciem zanieczyszczonej wody i brakiem higieny
  • ogromne ilości wody zużywa się do produkcji dóbr (na przykład do wyprodukowania butelki plastikowej wraz z napojem słodzonym potrzeba aż 200 l wody!).

CO MOŻEMY ZROBIĆ?

• wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za braki wody
  • konieczna jest edukacja, czyli poznanie problemu braku wody i jego zrozumienie
  • konieczne jest racjonalne korzystanie z dóbr
  • nie kupuj niepotrzebnych rzeczy, zabawek, ubrań, sprzętu – do ich produkcji wykorzystuje się ogromne ilości wody
  • nie marnuj jedzenia – jego wyprodukowanie: uprawa i hodowla, pochłania największe ilości wody.

JAK PRZYSTĄPIĆ DO AKCJI W SZKOLE?

• jeśli to czytasz, to już bierzesz w niej udział
  • wszyscy uczniowie zostają zapoznani z akcją na lekcjach
  • wejdź w poniższe linki i zapoznaj się z broszurami tematycznymi PAH:

Woda jako globalne wyzwanie

Woda w kryzysie klimatycznym

Wirtualna woda

• obejrzyj animację „Oszczędzanie wody to za mało”
  • możesz zapisać się na kurs e-mailowy (ale nie musisz, zapisz się jeśli chcesz wiedzieć więcej), osoby na niego zapisane przez 7 dni (od 15 do 21 marca) będą otrzymywać na swojego maila od PAH pigułki informacji na temat globalnych wyzwań wodnych. Do udziału w kursie możecie zachęcić również swoją rodzinę, aby jak najwięcej osób zdobyło wiedzę na temat problemów z wodą.

link do kursu: kurs mailowy

• Gdy zapoznasz się z broszurami tematycznymi rozwiąż quizy:

Quiz - Woda jako globalne wyzwanie

Quiz - woda w kryzysie klimatycznym

Udział w quizie będzie finałem akcji Światowego Dnia Wody w naszej szkole.

Quizy są aktywne do północy 22 marca.

Wszystkich zachęcam do zapoznania się z materiałami i udziału w quizie.

ZRÓBMY SZUM WOKÓŁ WODY!!!

woda

Katarzyna Maciążek