Drukuj

żołnierze wyklęci MN

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI
ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 

„Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w kopnym śniegu
Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy.”
 
/Zbigniew Herbert, Wilki/
 
 
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej nie przyjęli komunistycznego reżimu, ale z bronią w ręku walczyli o wolną Polskę.

Kim byli Żołnierze wyklęci?
Żołnierzami Wyklętymi” zwykło się nazywać żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy pięć lat okupacji niemieckiej zmuszeni byli zamienić na idący ze wschodu, niczym burza, stalinowski reżim. W odróżnieniu od tej części społeczeństwa, która uznała władzę ludową narzuconą odgórnie na polecenie Stalina, Oni – wyklęci przez komunistyczny system, nie złożyli broni. Jeszcze raz poszli do lasu bronić miejscowej ludności przed kradzieżami                i gwałtami MO, UB i NKWD.
 
Data 1 marca nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia, w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność    i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150 – 200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.  Walcząc z siłami nowego agresora, musieli  zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Byli jak wilki – silni, niezależni, wolni. Mieszkali w lasach i prowadzili walkę o wolną Polskę. Historia Żołnierzy Niezłomnych była historią zakazaną przez kilkadziesiąt lat. Dopiero jednak po przełomie w 1989 r. było możliwe podjęcie badań naukowych i pełne ujawnienie skrywanej do tej pory prawdy historycznej.Żlołnierze wyklęci mni
 
Poniżej znajduje się link do filmu o Żołnierzach Wyklętych:
 
 Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Instytutu Pamięci Narodowej 
 
Uczniowie naszej szkoły w ramach przygotowań do VI edycji Multimedialnego Konkursu "Żołnierze Wyklęci, Niezłomni Bohaterowie" przygotowali piosenkę oraz prezentacje multimedialne. Poniżej znajdują się linki do piosenki nagranej przez ucznia klasy VII Maksymiliana Pasternaka oraz prezentacji multimedialnych opracowanych przez uczniów kl. VIII: Karen Gibałkę, Julię Pawińską i Jakuba Cembalę:
 
 
 
 
 
Poniżej zamieszczam linki do  kilku biogramów żołnierzy wyklętych:
 
 
 
 
Dodatkowe informacje o żołnierzach wyklętych można znależć w krótkich filmach: 
 
 
 
 
 
 
 
Zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli do wysłuchania niezwykłego koncertu w wykonaniu Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Koncert odbędzie się 1 marca o 18.30.
Szczegóły w serwisie YouTube: @zespolslaskofficial oraz w serwisie Facebook: @zespolslask
 
Barbara Pawińska
 
 
 

Akcje w których uczestniczymy

EFS_z_podpisem.jpg
Copyright © 2023 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Monday the 27th. Siewierz