Nasza szkoła za udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "MALI uczniowie idą do szkoły" otrzymała certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki. Przypomnę, że była to akcja edukacyjna organizowana przez UNICEF. W tym roku uczniowie przygotowywali samodzielnie i własnoręcznie książki, a dochód z ich licytacji wspierał budowę szkół w Mali.

O korzyściach płynących z akcji dla dzieci z Afryki już było wspominane. Warto również wspomnieć o tym, co zyskali nasi uczniowie.

Po pierwsze - uzyskali wiele informacji o krajach Afryki, ich położeniu, środowisku naturalnym, klimacie, warunkach życia ludzi.

Po drugie - poznali problemy dzieci z biednych regionów świata dotyczące edukacji (brak szkół lub ich bardzo ubogie wyposażenie, daleka i niebezpieczna droga do szkoły, obowiązek pomocy rodzicom zamiast uczenia się).

Po trzecie - poznali trud tworzenia własnej książki. Ważna była nie tylko treść, ale także strona techniczna - zrobienie okładki, bindowanie kartek, układ treści, aby po sklejeniu w całość każda strona była na właściwym miejcu.

Po czwarte - zastanawiając się nad treścią własnej książeczki uczniowie bardzo często sięgali do treści już przeczytanych utworów lub oglądali nowe książki w bibliotece, aby zaczerpnać jakiś pomysł. Akcja UNICEF rozwijała zatem postawy czytelnicze naszych uczniów. Wymieniali się oni poglądami i uwagami o książkach prowadząc swoisty "booktalking", polecali sobie wzajemnie nowe pozycje literackie, zachęcali się wspólnie do czytania.

Podsumowując - akcja "MALI uczniowie idą do szkoły" przyniosła wiele korzyści dla dzieci zarówno w Afryce, jak i w Polsce. Należy mieć nadzieję, że następne akcje będą równie ciekawe i owocne.

Opiekun: Justyna Chudy

EFS_z_podpisem.jpg