Europejska Odznaka Jakości dla projektu Let's Decode Nature
Miło nam poinformować, że Centralne Biuro eTwinning przyznało uczniom klasy IV oraz nauczycielom: Beacie Pieprzyk i Magdalenie Drezler, drugi poziom odznaczenia, którym jest Europejska Odznaka Jakości za międzynarodowy projekt Let’s Decode Nature. Pierwsze odznaczenie otrzymaliśmy w czerwcu 2020 roku, a była to Krajowa Odznaka Jakości. Dzisiejsza nagroda oznacza, iż praca uczniów i nauczycieli została oceniona jako reprezentująca najwyższy europejski poziom. Szkoła dzięki temu otrzymała swój pierwszy zagraniczny certyfikat, a sam projekt zostanie pokazany w specjalnym miejscu na europejskim portalu: www.etwinning.net (Kliknij).
Celem projektu Let’s Decode Nature było nawiązanie współpracy pomiędzy uczniami i nauczycielami szkół z Polski, Turcji, Rumunii i Belgii, wypracowanie wspólnych działań i produktów końcowych oraz rozwijanie kompetencji językowych i przyrodniczych uczniów. Założeniem projektu było również pokazanie uczniom piękna natury każdego kraju członkowskiego. Z uwagi na panującą pandemię, uczniowie biorący udział w projekcie, rozwijali umiejętność pracy zdalnej. Pracowali zbiorowo w sieci, tworząc wspólne prace. Ponadto, kształtowali umiejętności porozumiewania się w języku angielskim. Projekt uwrażliwił dzieci i młodzież na piękno otaczającego nas świata, zwrócił uwagę na zagrożenia jakie grożą planecie Ziemi oraz doskonalił umiejętności korzystania z narzędzi TIK.
Działania projektowe zostały tak dobrane, aby były spójne z obowiązującym programem nauczania. Uczniowie rozwijali swoje umiejętności językowe oraz przełamywali bariery komunikacyjne. Zdobyli nową wiedzę z zakresu edukacji przyrodniczej i wykorzystywali elementy kodowania do tworzenia i rozwiązywania zagadek przyrodniczych. Zostali uwrażliwieni na piękno przyrody i konieczność dbania o nią, poszerzyli swoją wiedzę na temat świata roślin i zwierząt. Projekt rozpoczął się wiosną tego roku, co pozwoliło nam nawiązać do zaczynającej się nowej pory roku. W ramach projektu staliśmy się detektywami na tropie wiosny, zakładaliśmy własne hodowle i ogródki roślin, obserwowaliśmy zwierzęta. Zorganizowaliśmy również międzynarodowy konkurs na logo projektu. Kolejnym zadaniem był udział w obchodach Dnia Ziemi. Skorzystaliśmy z okazji i świętowaliśmy ten dzień razem ze wszystkimi uczestnikami projektu, braliśmy także udział w międzynarodowej akcji Outdoor Classroom Day. W ramach licznych zadań projektowych stworzyliśmy bogatą bazę produktów końcowych. Były to m. in. zielnik, zestaw interaktywnych zadań przyrodniczych, zaśpiewaliśmy wspólnie piosenkę „The farmer plants the seeds”, rysowaliśmy projektowy obrazek, napisaliśmy ilustrowane opowiadanie w języku angielskim, zmierzyliśmy się we wspólnych quizach.
Udział w projekcie dostarczył nam wiele radości, umożliwił nawiązanie owocnej współpracy z uczniami i nauczycielami z czterech państw, a wyróżnienie jakie otrzymaliśmy motywuje nas tylko do podejmowania kolejnych wyzwań i tworzenia nowych projektów.
Warto nadmienić, że nasza szkoła od lat realizuje liczne projekty eTwinning. Ubiegły rok szkolny obfitował w wiele Krajowych Odznak Jakości dla projektów realizowanych w naszej szkole. Dziś możemy cieszyć się z pierwszego europejskiego sukcesu uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu. Z tego miejsca serdecznie gratulujemy uczniom klasy IV oraz ich rodzicom. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i owocną współpracę!
Beata Pieprzyk, Magdalena Drezler