Drukuj

Podsumowanie dwuletniego wielostronnego projektu partnerskiego Comenius It All Starts With a Question

 

receW latach 2013-2015 dzieci oraz nauczyciele z oddziałów przedszkolnych mieszczących się przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Siewierzu brali udział w projekcie partnerskim Comenius It All Starts With a Question. Przez cały ten czas bardzo prężnie współpracowaliśmy z czterema krajami: Rumunią (głównym koordynatorem projektu), Francją, Austrią oraz Turcją.

Głównym założeniem projektu było rozwijanie kreatywności od najwcześniejszych lat życia dziecka poprzez zadania oparte na naukach ścisłych i doświadczaniu oraz stworzeniu jak największej ilości sposobów na nauczanie i uczenie się o otaczającym nas i nasze dzieci świecie. Dzieci biorące udział w projekcie, dzięki specjalnie przygotowanym zajęciom, odkrywały jak działa otaczający je świat. By to uczynić, uczyły się zadawać pytania i analizowały odpowiedzi, dostrzegały relację między przyczyną i skutkiem oraz przeprowadzały liczne doświadczenia naukowe, które pozwoliły im, poprzez bezpośredni udział, zrozumieć jak działa otaczający je - już nie tak tajemniczy świat. Projekt kładł nacisk na holistyczny rozwój dziecka. Intelektualne umiejętności były kształtowane m. in. poprzez logiczne myślenie i rozwiązywanie problemów. Rozwój fizyczny wzmacniany był przez wykorzystanie, w zadaniach przygotowanych dla dzieci, umiejętności motorycznych i koordynacji oko-ręka, a liczne piesze poznawcze wycieczki pomogły rozwinąć mięśnie najmłodszych. Dzięki lepszemu zrozumieniu świata dzieci nabyły większej pewności siebie, co z pewnością wpłynęło na ich rozwój emocjonalny. Częsta praca w grupach pomogła im rozwinąć umiejętności społeczne, a możliwość prezentacji swoich dokonań przed publicznością przyczyniła się do rozwoju umiejętności komunikacyjnych i wzmocniła poczucie własnej wartości.

W ramach projektu, na stronie internetowej naszej szkoły, na bieżąco umieszczane były informacje ukazujące przebieg współpracy partnerskiej. Były to m. in. sprawozdania z przebiegu poszczególnych mobilności, prezentacje multimedialne z realizacji tematów zawartych w projekcie wraz z produktami końcowymi, pliki video oraz obszerna fotogaleria. Realizacja projektu była możliwa dzięki środkom unijnym, które pozwoliły również na zakup licznych pomocy naukowych niezbędnych do realizacji zadań projektowych a także na opłacenie wycieczek edukacyjnych dla najmłodszych.

W ciągu dwóch pracowitych i owocnych lat wymienialiśmy cenne doświadczenia związane z zawodem nauczyciela, wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na nurtujące nasze dzieci pytania, poznawaliśmy formy i metody pracy z najmłodszymi oraz nawiązaliśmy wiele przyjaźni poprzez aktywną współpracę z naszymi międzynarodowymi partnerami.

Czas ten dobiegł końca, i przyszedł dzień, w którym pozostało jedynie podsumowanie dwóch lat pracy i pożegnanie się z zagranicznymi przyjaciółmi. Dokonaliśmy tego na ostatniej mobilności, którą nasza szkolna delegacja odbyła w Rumunii w ostatnich dniach czerwca 2015r.

Po raz ostatni przedstawiliśmy owoce pracy ukazujące dokonania naszych najmłodszych oraz produkty końcowe tych działań. Obejrzeliśmy przygotowaną przez naszą szkołę prezentację, która podsumowała dwa lata współpracy. Nasi partnerzy również podzieli się z nami swoimi doświadczeniami.

Oprócz spotkania z nauczycielami, polska delegacja miała także możliwość po raz ostatni uczestniczyć w zajęciach z dziećmi w rumuńskim przedszkolu. Obejrzeliśmy lekcje plastyczne, konstrukcyjno-techniczne oraz lekcje z elementami optyki, które z pomocą wychowawców przygotowały dla nas dzieci. Ponadto wzięliśmy udział w zajęciach z elementami przyrody, podczas których najmłodsi kształtowali życie zwierząt na dwóch nowych, wymyślonych planetach o skrajnie odmiennych warunkach atmosferycznych. Na zakończenie przedszkolaki wręczyły nam urocze samodzielnie wykonane upominki, które będą dla nas najwspanialszą pamiątką z pobytu w Ramnicu Valcea.

Ostatni wieczór naszej wizyty w Rumunii zwieńczyła plenerowa kolacja w skansenie rumuńskiej wsi, podczas której po raz kolejny mogliśmy zasmakować rumuńskich, tradycyjnych smakołyków. Tam zorganizowano dla nas także warsztaty tworzenia skórzanych butów, zaprezentowano rumuńskie tradycyjne tańce oraz pokazano nam jak kiedyś wyglądała rumuńska sala lekcyjna.

Wizyta minęła nam w zaskakująco szybkim tempie. Pożegnaniom nie było końca. Do Polski wróciliśmy pełni wrażeń, doświadczeń, nowych pomysłów i twórczych rozwiązań.

Opracowały:

Magdalena Drezler

Beata Pieprzyk

Akcje w których uczestniczymy

polskabiega.jpg
Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Wednesday the 29th. Siewierz