Drukuj

skarpetki

Jak zawsze uczniowie naszej szkoły nie zawiedli. Przyłączyli się do akcji ,,Dzień kolorowej skarpetki”, ubierając dwie niepasujące do siebie skarpetki, robiąc zdjęcie i je publikując . Akcja ma na celu solidaryzowanie się z się
z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami! Brawo WY!

Światowy Dzień Zespołu Downa corocznie obchodzony jest 21 marca. Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów
w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia -  trisomia 21.
Święto zostało ustanowione w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa, zaś od 2012 roku patronem Dnia jest Organizacja Narodów Zjednoczonych. Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie.
Pierwsze obchody miały miejsce w 2006 roku w Singapurze. Dzień święta nie jest przypadkowy, w tym dniu rozpoczyna się kalendarzowa wiosna i to symbolizuje dzień narodzin ludzi niezwykłych. W Polsce Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski „Jeden Świat” w Białymstoku należy do pierwszej organizacji, która włączyła się w międzynarodowe obchody Dnia Zespołu Downa. W tym dniu organizacje na całym świecie inicjują wydarzenia upowszechniające wiedzę na temat choroby oraz propagują prawa dotyczące osób z Zespołem Downa. Corocznie, różne instytucje poprzez swoje działania zwiększają świadomość społeczeństwa o formach udzielanej pomocy, wspieraniu i codziennych problemach chorych osób oraz ich najbliższych.


Pedagog szkolny Izabela Szczepańczyk

Akcje w których uczestniczymy

pij_mleko.jpg
Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Tuesday the 7th. Siewierz 2013