W roku szkolnym

Zaproszenie

Drodzy uczniowie!

Serdecznie Was zapraszam do wzięcia udziału w turnieju gier logicznych. Wkrótce ogłoszony będzie harmonogram rozgrywek. Powodzenia!

Parkietaże

Tematem kolejnych zajęć kółka matematycznego były parkietaże. Terminem tym określamy "Pokrywanie płaszczyzny wielokątami przylegającymi i nie zachodzącymi na siebie" . Parkietaże często pojawiają się w architekturze, twórczości plastycznej, wzorach kafelków, parkietów czy kostek brukowych. Prawdziwymi mistrzyniami parkietażu są  pszczoły, wystarczy popatrzeć na wykonane przez nie plastry miodu.

IMG 20161019 143839

 

IMG 20161104 143139

 

IMG 20161019 143940

Zagadki zapałczane

Zabawy z logicznym myśleniem ciąg dalszy. Tym razem łamaliśmy głowy nad zagadkami zapałczanymi. Można myśleć nad prawdziwymi zapałkami, można pracować z mobilnymi aplikacjami na tablet czy telefon. Najważniejsza gimnastyka umysłu i dobra zabawa :-)

 

238

 

 

239

 

242

 

244

Qubix, gra dla cierpliwych

Kolejną grą, która wyzwala wiele emocji na zajęciach, jest qubix. Tu liczy się wyobraźnia, logiczne myślenie i... spokój... Jeden nieprecyzyjny ruch i sześcienna kostka zbudowana z malutkich klocków legnie w gruzach. Mnóstwo zabawy, radości i emocji!

Rummikub, czyli jak polubić matematykę

Nie od dziś wiadomo, że rywalizacja motywuje do działania. Gry matematyczne i logiczne są bardzo popularne, pozwalają dziecku doskonalić umiejętności rachunkowe, logiczne myślenie, przewidywanie zdarzeń. Jedną z ulubionych naszych gier jest Rummikub.

001 2

 

 

Zajęcia kółka matematycznego

w roku szkolnym 2016 / 2017

odbywają się w środy na 8 godzinie lekcyjnej.

 

Serdecznie zapraszam!

Opiekun kółka - Justyna Chudy

Oswajanie geometrii

Na lekcjach matematyki uczniowie często mają kłopoty z geometrią. Niektórzy nie pamiętają wzorów lub właściwości figur, inni nie potrafią skonstruować figury o zadanych własnościach.

Na zajęciach kółka postanowiliśmy oswoić geometrię. Na początek uczestnicy zajęć rysowali figury wykorzystując specjalny zestaw przyrządów. Największą radość powodował fakt, że rysując nikt nie wiedział jaki efekt końcowy osiągnie. Zestaw przyrządów kosztował 1zł, a zabawa dzięki niemu była bezcenna!

Trochę zdrowej rywalizacji

Rozgrywki w grach matematycznych i logicznych to ulubione zajęcie uczestników kółka matematycznego już od kilku lat. Największym powodzeniem już od lat cieszy się Rummikub oraz Qubix. Ostatnio dużo radości przyniosła gra Dixit, którą mogliśmy poznać dzięki piątoklasistce Ani N.

 

Już niedługo turniej gier logicznych, na który serdecznie zapraszam wszystkich chętnych uczniów klas IV-VI!

 

Nowy rok - nowe wyzwania!

Spotykamy się kolejny raz. Nowy czas skłania do nowych wyzwań. Na początek uczestnicy kółka matematycznego postanowili rzetelnie przygotowywać się do udziału w konkursach matematycznych, przyswajać nowe wiadomości oraz w ramach rozrywki grać w gry logiczne i matematyczne.

Powodzenia i do zobaczenia!

Opiekun kółka - Justyna Chudy

Szkolny konkurs wiedzy matematycznej rozstrzygnięty!

W ostatnio przeprowadzonym konkursie wiedzy matematycznej udział wzięli prawie wszyscy uczniowie z klas IV-VI. Poziom był bardzo wysoki i wyrównany, a świadczy o tym między innymi fakt, że przyznano dwa równorzędne miejsca I, a kolejny zawodnik miał zalednie 2 punkty mniej niż zwycięzcy...

Ostateczne wyniki:

I miejsce: Natalia Boroń, klasa VI; Mikołaj Legawiec, klasa V

III miejsce: Dawid Krzyżanowski, klasa IV

Wyróżnienia: Karolina Dyduch, Wiktoria Kubik, klasa VI

 

Serdecznie gratuluję i zapraszam do udziału w następnych konkursach!

Justyna Chudy

Złoty podział

Wśród wszystkich niezliczonych liczb na świecie wyróżnić można kilka, które mają tak wielkie znaczenie w świecie, że nadano im nazwy. Jedną z nich jest liczba 1,6180339887. Liczbie tej nadano wiele nazw: złoty podział, złota liczba, boska liczba, boski stosunek, stosunek transcendentalny, złota proporcja, złote cięcie, środek Fidiasza itd. Liczbę tą krócej oznaczać można grecką literą ɸ (fi).

Złoty podział odcinka to podzielenie go na dwie części (dłuższą i krótszą) w taki sposób, że stosunek całego odcinka do dłuższej części jest równy stosunkowi dłuższej części do krótszej.

Złoty podział służył do zbudowania złotych prostokątów, które w ludzkiej podświadomości odbierane są jako estetyczne. Wykorzystywano je później w architekturze, rzeźbie i malarstwie, a nawet w drukarniach wykonywano książki, których wymiary zachowują złotą proporcję.

Przykłady złotego podziału w architekturze, sztuce oraz przyrodzie:

  1. Partenon
  2. Wielki Meczet z Kairounan
  3. „Mona Lisa” Leonardo da Vinci
  4. „Człowiek witruwiański” Leonardo da Vinci
  5. „Narodziny Wenus” – Sandro Botticelli
  6. skrzypce Antonio Stradivariusa
  7. spirale na szyszkach pinii
  8. układ ziaren słonecznika
  9. liczba płatków stokrotki
  10. proporcje liści np. wiązu górskiego lub figowca pospolitego
  11. wewnętrzna struktura muszli wielu ślimaków (np. nautilusa)
  12. spirale brokułu romanesco

Wiele innych wiadomości, zdjęć i przykładów znaleźć można w Internecie oraz literaturze. Powyższe przykłady zaczerpnięto z książki Fernando Corbalana „Złota proporcja. Matematyczny język piękna” wydanej w cyklu „Świat jest matematyczny”.

Jeden ze slajdów prezentacji Adama Niedbała, ucznia klasy V:

Złoty Pomiar

Trójkąt Sierpińskiego

Zajęcia poświęcone fraktalom bardzo podobały się uczniom, postanowiliśmy je zatem kontynuować. Na kolejnym kółku zajęliśmy się trójkątem Sierpińskiego.

Zacytujmy teraz Encyklopedię Matematyki: „Trójkąt Sierpińskiego otrzymuje się następująco: w trójkącie równobocznym łączy się środki boków, dzieląc go w ten sposób na cztery mniejsze trójkąty. Trójkąt środkowy usuwa się, a wobec trzech pozostałych trójkątów operację się powtarza, dzieląc każdy z nich na cztery mniejsze trójkąty, usuwając środkowy, a wobec pozostałych czynności się powtarzają.”

Tym razem prace uczniów powstawały w komputerowych programach graficznych.

lol trójkoncik 2

fraktal 2

 

 

Zagadki na rozgrzewkę

Kilka zadań do rozwiązania dla uczniów chętnych i inteligentnych, czyli dla wszystkich. Zaczniemy od standardowego zadania o cegle.

Zagadka 1 (autor nieznany)

Jeżeli cegła waży tyle co 1 kg i pół cegły, to ile waży cegła?

Zagadka 2 (źródło podręcznik Matematyka 4, GWO)

W skarbonce Joli są banknoty o nominałach 100 zł i 10 zł oraz monety o nominałach 1 zł i 10 gr. Banknotów jest 5, a monet 25. Łącznie w skarbonce znajduje się 237 zł. Ile jest banknotów i monet każdego rodzaju w skarbonce?

Życzę efektywnego myślenia!

 

Qubix, czyli trochę klocków i zdrowej rywalizacji

Jedną z ulubionych gier logicznych uczniów jest Qubix firmy Granna.

Qubix.95104.1180x0 (fot. ze strony firmy Granna)

Gra wymaga wyobraźni przestrzennej, logicznego myślenia, obserwacji oraz umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika. Z 75 klocków w pięciu kolorach i trzech rozmiarach budujemy według instrukcji sześcienną kostkę. Następnie staramy się zbudować jeden z punktowanych układów klocków na swojej planszy. Możemy również dokończyć budowanie układu u przeciwnika, zdobywając w ten sposób punkty za jego trud. Niezwykle ważne są także zdolności manualne, gdyż klocki często robią „psikusa” i jeden nieostrożny ruch może spowodować katastrofę…

Akcje w których uczestniczymy

polskabiega.jpg
Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

Migawki

kl5.jpg
Monday the 21st. Siewierz 2013