kółko warsztaty

 

WARSZTATY ARTYSTYCZNE

 

W ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem gościliśmy w naszej szkole Panią Dorotę Słupkowską, która przeprowadziła warsztaty artystyczne.

Każdy z uczestników samodzielnie wykonał bombkę choinkową. Nasi uczniowie stworzyli oryginalne ozdoby, które po skończonej pracy zabrali do domu, by ozdobiły choinki.
Zajęcia wzbudziły wiele emocji i sprawiły radość naszym wychowankom.

 

                                                                                             Aneta Bednarz

SP2 w MGBP w Siewierzu

Z WIZYTĄ W MIEJSKO- GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W SIEWIERZU

 

25 października 2019 roku w ramach Kółka kulturalnego wraz z grupą uczniów z klas: VI, VII i VIII wybrałyśmy się do Miejsko-Gminnej Biblioteki im. Leona Korusiewicza
w Siewierzu, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji bibliotecznej „Laureaci Literackiej Nagrody Nobla". Okazją do tej wizyty był fakt, iż kolejna Polka otrzymała tę prestiżową nagrodę.

Pani Jolanta Jakubczyk przygotowała bardzo ciekawe zajęcia, m.in. uczniowie wysłuchali fragmentu książki Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy". Poznali bliżej biografię pisarki i jej twórczość literacką. Dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat samej Nagrody Nobla oraz jej laureatów
z różnych krajów. Obejrzeli wystawę książek pisarzy z Afryki, Japonii, Europy, Ameryki Łacińskiej a nawet Chin.
Wiadomości o naszych krajowych laureatach i tych z zagranicy utrwalili, poszukując odpowiedziw licznie zgromadzonych materiałach źródłowych oraz rozwiązując krzyżówki.
Serdecznie dziękujemy za przygotowanie tak ciekawych zajęć.

Barbara Pawińska i Aneta Bednarz

 

 

Koncert w NOSPR.

Koncert w NOSPR

            23 marca 2018 roku uczniowie naszej szkoły przybyli do NOSPR w Katowicach, by wysłuchać koncertu jednej z najważniejszych orkiestr w Republice Czeskiej Orkiestry Filharmonii im. Leoša Janáčka w Ostrawie, która podczas swoich występów zagranicznych promuje muzykę czeską oraz prowadzi intensywną edukację, której celem jest propagowanie muzyki klasycznej wśród dzieci i młodzieży.
            Członkowie Kółka kulturalnego wysłuchali II Koncertu wiolonczelowego słynnego czeskiego kompozytora Bohuslava Martinů, podczas którego mogli podziwiać grę wybitnego i wielokrotnie nagradzanego wiolonczelisty Tomáša Jamníka.
Tego wieczora wybrzmiała również monumentalna V Symfonia Antona Brucknera, jedno z najdłuższych i najwspanialszych dzieł tego kompozytora.
Całość poprowadził uznany norweski dyrygent Eivind Gullberg Jensen.
                Po tej wyjątkowej uczcie młodzi melomani szczęśliwi i pełni niezapomnianych wrażeń wrócili do Siewierza.

                                                                                                                                                 

                                                                                                                                                   Aneta Bednarz

BLISKIE SPOTKANIE Z KULTURĄ I LITERATURĄ

10 listopada 2017r. w ramach działalności Kółka kulturalnego wybraliśmy się do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach na Śląskie Targi Książki, które w bieżącym roku zaprezentowały bardzo bogatą ofertę wydawniczą- aż 100 autorów i 144 wydawnictwa oraz wiele innych atrakcji. Młodzi miłośnicy literatury mieli doskonałą okazję nie tylko do zakupu najnowszych wydań książek, ale i do spotkań z wybitnymi twórcami – pisarzami i poetami, ilustratorami i tłumaczami, także znanymi i lubianymi osobistościami świata kultury czy sztuki.

Następnie udaliśmy się pociągiem do Zawiercia, gdzie o godzinie 18 w Galerii Muzealnej im. Leszka Dutki rozpoczęła się Zawierciańska Noc Muzeum 2017.

Podczas tego wydarzenia nasi uczniowie obejrzeli pokaz zdobienia szkła, bogatą ekspozycję obrazów i rzeźb oraz wysłuchali koncertu duetu Majewski & Tylman- świetnych pianistów, którzy znani są przede wszystkim z telewizyjnego programu „Śpiewające Fortepiany”.  

                                                                                                                       Aneta Bednarz

warsztaty fotograficzne

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE.

31 maja 2017r. odbyło się kolejne spotkanie Kółka kulturalnego. Tym razem zgłębialiśmy techniki robienia zdjęć. Jedenaścioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w warsztatach fotograficznych, które poprowadził zaprzyjaźniony fotograf z Łaz- Pan Mariusz Jeziorko.

Zajęcia odbyły się w plenerze pod murami Zamku biskupów w Siewierzu.

Prowadzący zapoznał młodzież zagadnieniami dotyczącymi podstaw fotografii, obsługi aparatu i obróbki zdjęć. Udzielił wielu cennych wskazówek m.in. na temat:

  • twórczego wykorzystania oświetlenia naturalnego, blendy oraz lampy błyskowej;
  • ustawień aparatu, w zależności od rodzaju zdjęcia (portret, pejzaż itp.);
  • rodzaju perspektyw, w jakich można wykonać fotografię;
  • rozmieszczenie kompozycji elementów w kadrze.

Wiedzę teoretyczną staraliśmy się wykorzystać w praktyce, robiąc zdjęcia.

Zajęcia w plenerze wszystkim bardzo się podobały, dlatego liczymy, że   w przyszłym roku szkolnym uda nam się je powtórzyć.

                  

                                                                                                            Aneta Bednarz

„Z wizytą w Osikowej Dolinie"

          4 kwietnia br. ponownie gościliśmy w Koziegłowach w Osikowej Dolinie. Okazało się, że od naszej ostatniej wizyty, miejsce to przeszło przemianę, ponieważ właściciele powiększyli budynek o dodatkowe sale, hall z szatnią i nowocześnie urządzone toalety.
          Tym razem uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach, które skupiały się wokół zwyczajów i ozdób wielkanocnych. Z wiórków drzewa osikowego stworzyliśmy barwne „pisanki" i koszyczki. Każdy uczestnik zajęć- pod czujnym okiem instruktora- mógł samodzielnie wyheblować wiór osikowy, z pomocą własnej wyobraźni wyczarować oryginalną dekorację świątecznego stołu i zakupić inne pamiątki z naturalnego i ekologicznego materiału.
          Zadowoleni, pełni wrażeń i z unikatowymi pamiątkami wróciliśmy do Siewierza.

                                         Osikowa pisanka

                                                                                                                                       Aneta Bednarz

„OSIKOWA DOLINA”

   W ramach Kółka kulturalnego 19 grudnia bieżącego roku wybraliśmy się do Osikowej Doliny, by po raz kolejny uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach. Zostaliśmy powitani przez samego gospodarza- Pana Romana Noszczyka, który przypomniał uczestnikom historię tradycji świątecznych związanych z Bożym Narodzeniem. Wyjaśnił też proces powstawania wiórków osikowych i sposoby ich wykorzystania. Następnie udaliśmy się na warsztaty, by niezwykle twórczo spędzić czas. Tym razem wykonaliśmy z wiórków osiki Mikołaje i aniołki. Mogliśmy też zakupić unikatowe i -jak zwykle- wyjątkowo piękne ozdoby. Niebawem znów zagościmy w tym magicznym i klimatycznym miejscu, które pokazuje szacunek do natury i tradycji.

Aneta Bednarz

 

Koncert muzyki barokowej w NOSPR w Katowicach.

23.11.2016r. kolejny raz grupa młodzieży z naszej szkoły zagościła w progach NOSPR-u. Tym razem jednak członkowie Kółka kulturalnego wybrali się na koncert w ramach cyklicznego programu: Środa młodych.  

Mieliśmy ogromną przyjemność wysłuchania koncertu Duo Crocifisso: klawesynistki Darii Kubik- tegorocznej absolwentki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz flecisty Kacpra Dąbrowskiego- absolwenta tej samej uczelni, a obecnie studenta Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncert rozpoczęła Pani Alicja Kotyl, która- jako komentator- podzieliła się ze zgromadzoną licznie publicznością wiedzą na temat autorów kompozycji, jakie miały zabrzmieć podczas występu młodych muzyków.

Wysłuchaliśmy w skupieniu Sonaty F-dur na flet i basso continuo TWN 41:F2 Georga Philippa Telemanna,  VI Partity klawesynowej e-moll BWV 830 Johanna Sebastiana Bacha, Sonaty D-dur na flet lub skrzypce i basso continuo op. 13 nr 1 Michela Corrette, IV Sonaty C-dur na skrzypce i klawesyn op. 3 Jeana-Josepha Cassanéa de Mondonville, VI Fantazji D-dur na flet solo TWV 40:7 Georga Philippa Telemanna oraz  Sonaty Es-dur na flet i klawesyn BWV 1031 Johanna Sebastiana Bacha 

                Późnym wieczorem w doskonałych nastrojach wróciliśmy do Siewierza.

           

                                                                                                          Barbara Pawińska

Aneta Bednarz

Kółko kulturalne

 

„W poszukiwaniu tradycji …”

                28 października bieżącego roku grupa 12 uczniów naszej szkoły pod opieką Anety Bednarz, Barbary Pawińskiej i Urszuli Szymiec wyruszyła na pieszą wycieczkę do Siewierza.

Zwiedziliśmy Izbę Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu, która mieści się w zabytkowym dworku z XVIII w. na historycznym trakcie Księstwa Siewierskiego. Po tym jednym z najciekawszych miejsc oprowadziła nas Pani Zdzisława Jakóbczyk, która podzieliła się z nami swoją wiedzą na temat dziejów Ziemi Siewierskiej. Obejrzeliśmy ekspozycję blisko 2 tyś. eksponatów, obejmujących rzemiosło dawne, zabytki archeologiczne, prace malarskie, rzeźbę, rękodzieło artystyczne oraz makietę Zamku Siewierskiego, która odzwierciedla jego stan z końca XVIII w. i makietę XVI-wiecznego Ratusza Miejskiego.

Później udaliśmy się Traktem Biskupim na Rynek, gdzie podziwialiśmy kamienicę zamkową oraz zdobiącą centralny punkt fontannę Panny Siewierskie.

Wycieczkę zakończyła degustacja siewierskich specjałów.

WYCIECZKA DO KATOWIC

Bus1 czerwca b. r. trzynastoosobowa grupa uczniów SP2 wyruszyła do Katowic. Celem wycieczki- zorganizowanej w ramach Kółka kulturalnego- było zwiedzanie budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i zbiorów Muzeum Śląskiego. Przemieszczaliśmy się środkami komunikacji miejskiej i pociągami, by młodzież doskonaliła umiejętność korzystania z tego rodzaju środków transportu.

W holu NOSPR-u powitała nas p. Aneta Bartnicka, która na początku przedstawiła historię powstania imponującej siedziby, a następnie odkryła wiele tajemnic tego pięknego i budzącego podziw obiektu. Obejrzeliśmy wielką salę koncertową, która przypomina dobrze nastrojony instrument o niezwykłej akustyce. Zajrzeliśmy „za kulisy”, czyli korytarz, z którego korzystają muzycy, zwiedziliśmy też salę kameralną oraz podziwialiśmy przestrzeń wokół budynku z tarasu widokowego. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że odwiedzimy to niezwykłe miejsce jeszcze raz, by zasiąść na widowni i w pełni docenić jego walory podczas koncertu muzyki symfonicznej.

Następnie przeszliśmy do Muzeum Śląskiego, gdzie obejrzeliśmy ciekawe i różnorodne ekspozycje, m.in. Galerię malarstwa polskiego 1800- 1945 i współczesnego po 1945r., rysunku i grafiki, zbiory plakatu, dział etnografii i kolekcję CSP.

Z okazji Dnia Dziecka przygotowano dla zwiedzających grę muzealną. Nasi uczniowie podjęli wyzwanie i pobrali karty z zagadkami. Wszyscy bez trudu rozwiązali łamigłówki i otrzymali od pracowników muzeum drobne upominki.

Ostatnim punktem wycieczki był posiłek i słodki deser ( lody) w McDonaldzie w Galerii Katowickiej. Zmęczeni, ale w wyśmienitych humorach wróciliśmy do Siewierza.

Opracowała: Aneta Bednarz

Akcje w których uczestniczymy

pij_mleko.jpg
Copyright © 2021 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Friday the 18th. Siewierz