Drukuj

                Dnia 28 kwietnia 2022r. uczniowie klas I - III pojechali na długo wyczekiwaną wycieczkę do Krakowa i Wieliczki.

                Zwiedzanie zaczęliśmy u podnóża wzgórza wawelskiego, gdzie przywitał nas ziejący ogniem smok wawelski.

                Następnie przeszliśmy na Zamek Królewski na Wawelu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wystawy pt: “Wawel Zaginiony”. To nazwa jednej z wystaw wawelskich, będąca równocześnie rezerwatem archeologicznym. Znaleźć można na niej romańską rotundę czy fundamenty gotyckich kuchni królewskich. Jest to świadectwo Wawelu średniowiecznego, który poprzez kolejne rozbudowy zamku stał się zaginionym, a który wraz z powstaniem ekspozycji, został na nowo odkryty.

                Następnie odbyła się lekcja muzealna “ Życie codzienne na zamku”. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało codzienne życie dawnych mieszkańców zamku, w tym obyczajów i ceremoniału dworu królewskiego. Podziwialiśmy piękne komnaty oraz ich zabytkowe wyposażenie.

                Potem przeszliśmy na Rynek Główny, gdzie wśród tętniącego życiem Krakowa, mogliśmy z bliska ujrzeć kościół Mariacki oraz Sukiennice.

                Następnie udaliśmy się na pyszny obiad. Po posiłku pojechaliśmy do Kopalni Soli w Wieliczce. Po pokonaniu 800 stopni schodów mogliśmy podziwiać niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Widzieliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli.

                Bardzo zmęczeni, ale niesamowicie zadowoleni w późnych godzinach wieczornych wróciliśmy do domu.

organizatorki: Aneta Tyburkiewicz

Joanna Żołądź

Dagmara Małota - Machura

Fotorelacja w galerii zdjęć.

Akcje w których uczestniczymy

szkola_bez_przemocy_small.jpg
Copyright © 2022 Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Friday the 9th. Siewierz